Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Petar Petrovic 01.08.2015

Umowa o Partnerstwie Transpacyficznym. Negocjatorzy: są postępy

Po zakończonych w piątek czterodniowych obradach na Hawajach przedstawiciele 12 państw "poczynili znaczne postępy", ale nie porozumieli się jeszcze ostatecznie w sprawie Umowy o Partnerstwie Transpacyficznym (TPP) - poinformowali negocjatorzy w oświadczeniu.

"Będziemy kontynuować pracę nad rozwiązaniem pewnej liczby kwestii, które jeszcze pozostały do omówienia, torując drogę do zakończenia negocjacji w sprawie Umowy o Partnerstwie Transpacyficznym" - napisano.

CZYTAJ DALEJ
Umowa o wolnym handlu między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską budzi wątpliwości, ale zmierza do finału

Ministrowie i negocjatorzy zobowiązali się, że pozostaną w stałym kontakcie, podczas gdy negocjatorzy będą dalej intensywnie angażować się w celu znalezienia wspólnej płaszczyzny porozumienia. Negocjatorzy będą także kontynuowali współpracę w celu sformalizowania osiągniętych w tym tygodniu uzgodnień - dodano w oświadczeniu. Jak podkreślono, "na tym etapie negocjacji jesteśmy bardziej niż kiedykolwiek przekonani, że zawarcie TPP jest w zasięgu".

Posłuchaj
08:53 [B]JEDYNKA 24 lipiec 2015 17_43_RZYMAN_REWALD.mp3 Na umowie UE-USA skorzystają także polscy przedsiębiorcy z sektora MSP, ale trudno mówić o konkretnych liczbach – przekonywał gość Jedynki Roman Rewald z Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce. (Krzysztof Rzyman, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)

Negocjacje w sprawie umowy o wolnym handlu TPP toczą się od 2010 r. Umowa obejmuje, poza Stanami Zjednoczonymi, 11 krajów Azji i Pacyfiku - Australię, Brunei, Kanadę, Chile, Japonię, Malezję, Meksyk, Nową Zelandię, Peru, Singapur i Wietnam.

Czy TTIP zostanie podpisana do końca 2016 r.?

Czy negocjacje nad unijno-amerykańską umową handlową mogą się zakończyć do końca przyszłego roku? Na to wciąż liczą negocjatorzy obu stron, choć przyznają, że będzie trudno.

Tymczasem nie brakuje głosów, że transatlantyckiego porozumienia nie da się wypracować za prezydentury Baracka Obamy, która kończy się w styczniu 2017 roku. Według niektórych, negocjacje mogą się toczyć nawet do 2020 roku.

Posłuchaj
15:12 [A]PR24 24 lipiec 2015 13_44_MÓZGOWIEC_ŚWIETLIK.mp3 Ogromnym problemem, i na to przeciwnicy TTIP też zwracają uwagę, jest niejawność negocjacji. Stąd też sprawę często porównuje się do ACTA – przypomina gość Polskiego Radia 24 Maria Świetlik z Instytutu Globalnej Odpowiedzialności. (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)

Ignacio Garcia Bercero - szef unijnej grupy negocjatorów, podobnie jak jego amerykański odpowiednik Dan Mullaney podkreślał w połowie lipca, że wszyscy są zdeterminowani, by przyspieszyć prace nad umową.

Wszyscy się spieszą

– Chcemy zrobić wszystko, by spróbować zakończyć te negocjacje z administracją prezydenta Obamy - powiedział Bercero. Dodał, że celem jest "dobre, ambitne, zrównoważone porozumienie" i zarówno Bruksela, jak i Waszyngton pracują nad przyspieszeniem prac we wszystkich obszarach. – Pozostało jeszcze wiele kwestii do rozwiązania, ale obie strony chcą zrobić jak największe postępy w czasie administracji Obamy - podkreślił unijny negocjator.

pp/PAP/IAR