Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Tomasz Owsiński 19.08.2015

Papież Franciszek: praca nie może być zakładnikiem logiki zysku

- Kiedy odrywa się pracę od przymierza między Bogiem a mężczyzną i kobietą, kiedy się ją oddziela od ich cech duchowych, gdy staje się ona zakładnikiem logiki czystego zysku i pogardza się ludzkimi uczuciami, dochodzi do poniżenia duszy, które zatruwa wszystko" - mówił papież Franciszek.
Posłuchaj
  • Papież Franciszek o pracy. Relacja Marka Lehnerta z Rzymu (IAR)
Czytaj także

Podkreślił, że konsekwencje tego "dotykają przede wszystkim najuboższych i rodzin".

Papież zauważył, że "współczesna organizacja pracy pokazuje niebezpieczną tendencję do tego, by uważać rodzinę za ciężar, przeszkodę dla wydajności pracy". Kiedy tak się dzieje - ostrzegł - "mamy pewność, że społeczeństwo zaczęło działać przeciwko sobie".

Franciszek wyraził przekonanie, że powodowanie utraty miejsc pracy oznacza "wielką krzywdę społeczną". - Jestem zasmucony, kiedy widzę ludzi, którzy nie mają pracy, nie mogą jej znaleźć, pozbawieni są godności przynoszenia chleba do domu - wyznał. - Raduję się natomiast, kiedy rządzący podejmują wysiłki, aby tworzyć miejsca pracy - dodał.

- Praca jest święta, daje godność rodzinie. Musimy modlić się o to, by w rodzinach nie brakowało pracy - mówił papież. Przypomniał, że piękno Ziemi i godność ludzkiej pracy muszą być ze sobą złączone.

Franciszek zwrócił również uwagę na znaczenie i wartość pracy gospodyń domowych, bo i ona – jak wskazał - przyczynia się do dobra wspólnego.

"Praca może być drogą do świętości"

Przytoczył słowa świętego Pawła, że "kto nie chce pracować, niech też nie je". - To dobra recepta, jak schudnąć - zażartował papież. Wyjaśnił także, że święty Paweł mówił o tych, którzy żyją na koszt innych, nic nie robiąc.

Zwracając się do Polaków Franciszek powiedział, że "wakacje są okazją nie tylko do wypoczynku i do odnowy sił fizycznych i duchowych w perspektywie zajęć i zadań, jakie nas czekają, ale także do refleksji nad znaczeniem pracy w naszym życiu osobistym, rodzinnym i społecznym". - Pamiętajcie: praca może być drogą świętości, jeśli jest wykonywana jako kontynuacja stwórczego dzieła Boga i jeśli jest wyrazem miłości do innych, przede wszystkim do członków naszej rodziny - wezwał papież.

PAP, to