Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Katarzyna Karaś 12.09.2015

Arabia Saudyjska odrzuca oskarżenia. "Przyjęliśmy 2,5 mln Syryjczyków"

To pierwsza reakcja na pojawiające się ostatnio głosy, że bogate monarchie znad Zatoki Perskiej są obojętne wobec fali uchodźców z Syrii.

Od początku konfliktu w Syrii Arabia Saudyjska przyjęła ok. 2,5 mln obywateli tego kraju - podała państwowa agencja SPA. W wypowiedzi dla agencji przedstawiciel ministerstwa spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej podkreślił że królestwo nie traktuje przyjętych osób jako uchodźców i aby "zapewnić im godność i bezpieczeństwo", nie umieszcza ich w obozach.

Według tego urzędnika, Syryjczycy mogą swobodnie poruszać się po kraju. Kilkaset tysięcy z nich postanowiło na stałe zamieszkać w Arabii Saudyjskiej i otrzymało status rezydentna, dzięki czemu mają dostęp do rynku pracy, szkolnictwa i darmowej opieki lekarskiej. Saudyjskie władze twierdzą również, że do szkół publicznych przyjęto ponad 100 tys. syryjskich uczniów.

Czytaj więcej o problemie imigrantów >>>

Urzędnik podkreślił, że Rijad przeznaczył 700 mln dolarów na pomoc humanitarną - żywność, leki i namioty - dla syryjskich uchodźców, którzy przebywają w Jordanii czy Libanie. Ponadto Arabia Saudyjska zbudowała kliniki w jordańskim obozie dla uchodźców Zaatari, a także przekazała syryjskim rodzinom mieszkającym w Libanie i Syrii pieniądze na pokrycie podstawowych potrzeb.

W ten sposób urzędnik bronił polityki Rijadu w związku z pojawiającymi się ostatnio głosami, że mimo bogactwa kraje Zatoki Perskiej przyjmują niewielu Syryjczyków. Arabię Saudyjską krytykowały m.in. organizacje broniące praw człowieka Amnesty International i Human Rights Watch.

Sytuacja w Syrii jest bardzo trudna od czterech lat. W marcu 2011 roku obywatele tego kraju wyszli na ulice, by protestować przeciwko władzom, a w szczególności przeciwko prezydentowi Baszarowi al-Asadowi. Protesty zostały brutalnie zdławione przez służby bezpieczeństwa. Wówczas wybuchło zbrojne powstanie. Następnie konflikt przeobraził się w wojnę domową.

WOJNA W SYRII - zobacz serwis specjalny>>>

W 2013 roku konflikt - wraz ze wzrostem znaczenia dżihadystów z organizacji Państwo Islamskie - zmienił swoje oblicze. Radykałowie walczą już nie tylko z syryjskimi wojskami rządowymi, ale także z innymi ugrupowaniami rebelianckimi. Bojownicy z IS proklamowali na zajętych terytoriach w Syrii kalifat.

Wojna w Syrii do tej pory pochłonęła życie ponad 230 tys. osób. Szacuje się, że kraj opuściło ponad 4 mln obywateli.

PAP, kk