Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Izabela Zabłocka 15.09.2015

Kryzys migracyjny. Austria wprowadza kontrole na swoich granicach

W związku z kryzysem imigracyjnym od północy z wtorku na środę w Austrii możliwe będzie przeprowadzanie kontroli granicznych. Zarządzenie w tej sprawie rząd austriacki wydał we wtorek po południu.
Galeria Posłuchaj
  • Zamieszanie w strefie Schengen może zagrozić całej Unii Europejskiej, a efekty ostatnich wydarzeń na pewno będą odczuwalne w kolejnych miesiącach - uważają eksperci. Więcej na ten temat - Przemysław Pawełek/IAR
Czytaj także

Austriacka minister spraw wewnętrznych Johanna Mikl-Leitner wystosowała pismo do unijnego komisarza ds. migracji Dimitrisa Awramopulosa, oficjalnie informując o tymczasowym przywróceniu kontroli granicznych - poinformował austriacki resort spraw wewnętrznych. Kontrole mają być skoncentrowane na granicach z Węgrami, Włochami, Słowenią i Słowacją.

Mikl-Leitner podkreśliła, że Austria chce elastycznie reagować na napływ migrantów i na przemyt ludzi. Zapewniła, że intensywność kontroli granicznych będzie uzależniona od wymogów bezpieczeństwa.

Kanclerz Austrii Werner Faymann, który we wtorek spotkał się w Berlinie z szefową rządu Niemiec Angelą Merkel, podkreślił, że podczas przyjmowania uchodźców należy w przyszłości lepiej weryfikować, kto ma prawo do azylu. Wskazał, że obecnie w Austrii pod opieką państwa jest więcej uchodźców niż w Niemczech.

Mikl-Leitner zaakcentowała w piśmie do Awramopulosa, wskazując na ustawodawstwo Unii, że "azylanci muszą pogodzić się z tym, iż nie mogą sobie wybierać kraju członkowskiego UE, w którym zapewniona zostanie im ochrona". Wyraziła też przekonanie, że jednolite unijne ramy prawne mogą funkcjonować tylko pod warunkiem, iż wszystkie państwa solidarnie wezmą na siebie wspólną odpowiedzialność.

Wiedeń nie poinformował, jaki zakres mają mieć kontrole.

Ruptly/x-news

Granice pod nadzorem

Dwa dni temu kontrole graniczne na swoich południowych i wschodnich granicach wprowadził Berlin, który jeszcze do niedawna prowadził politykę nieograniczonego przyjmowania imigrantów. Był  to pierwszy taki przypadek w historii, żeby z tego powodu przywrócono kontrole graniczne wewnątrz Schengen.

Słowacja skupia się obecnie na swych granicach z Austrią i Węgrami na przemytnikach migrantów, dlatego na przykład nasiliła monitorowanie i kontrole podejrzanych pojazdów.

Holenderskie służby bezpieczeństwa będą prowadzić miejscowe i wyrywkowe kontrole graniczne. Holenderskie ośrodki dla imigrantów mają coraz mniej wolnych miejsc i prawdopodobnie do końca września będą całkowicie zapełnione.

Czytaj więcej
uchodźcy 1200.jpg
KRYZYS IMIGRACYJNY - SERWIS SPECJALNY

Także Belgia rozważy przywrócenie kontroli na swoich granicach wzorem Niemiec, jeśli do kraju będzie zmierzać więcej uchodźców - wynika z poniedziałkowej wypowiedzi ministra ds. polityki azylowej i imigracji Theo Franckena. - Rozumiem sytuację Niemiec. Traktat z Schengen pozwala na przywrócenie kontroli granicznych - podkreślił belgijski polityk w wypowiedzi dla publicznego radia. Francken zaznaczył, że jeśli jego kraj znajdzie się w podobnym położeniu co Niemcy, to z pewnością powinien rozważyć podjęcie kroków, na które zdecydował się Berlin.

KE: przywrócenie kontroli na granicach do 2 miesięcy

Czasowe przywrócenie kontroli na granicach w związku z nadzwyczajną sytuacją może trwać maksymalnie do dwóch miesięcy – oświadczyła Komisja Europejska. Komisja ma nadzieję, że jeśli państwa członkowskie porozumieją się, relokacja migrantów zacznie się w ciągu kilku tygodni.

Komisja uznała, że Niemcy miały prawo przywrócić czasowo kontrole na swoich granicach. Kodeks graniczny Schengen mówi, że "przywrócenie wewnętrznej kontroli granicznej może wyjątkowo być konieczne w przypadku poważnego zagrożenia porządku publicznego lub bezpieczeństwa wewnętrznego". Podkreślono w nim jednak wyraźnie, że "migracji ani przekraczania granic zewnętrznych przez dużą liczbę obywateli państw trzecich nie powinno się uznawać per se (samo przez się) za zagrożenie porządku publicznego lub bezpieczeństwa wewnętrznego".

IAR/PAP/iz