Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Katarzyna Karaś 28.09.2015

Sondaż: ponad połowa Polaków uważa, że przyjęcie euro byłoby niekorzystne

56 proc. ankietowanych uważa, iż wprowadzenie wspólnej waluty będzie czymś złym. 66 proc. badanych jest przekonanych, że waluta europejska nie wpłynie korzystnie na sytuację ich gospodarstw domowych - wynika z sondażu TNS Polska.

45 proc. Polaków opowiada się przeciw przyjęciu euro przez Polskę, a zwolenników wprowadzenia wspólnej waluty jest 42 proc. W porównaniu z wynikami z poprzedniego pomiaru, w czerwcu, udział zwolenników nowej waluty nie uległ zmianie, podobnie jak w przypadku odsetka przeciwników - podał TNS Polska.

Prawie jedna piąta respondentów (17 proc.) sądzi, że przyjęcie nowej waluty powinno nastąpić nie wcześniej niż za 10 lat, 14 proc. jest zdania, że powinno to nastąpić za ok. 6-10 lat, a niewiele mniej - 10 proc., że w ciągu 5 najbliższych lat. 13 proc. Polaków nie ma na ten temat zdania.

56 proc. badanych uważa, iż wprowadzenie euro będzie czymś złym, a 13 proc. pytanych sądzi, że wprowadzenie euro w naszym kraju będzie czymś dobrym. 21 proc. odpowiedziało, że zamiana złotówki na euro nie będzie ani czymś dobrym, ani czymś złym. Natomiast co dziesiąty badany (10 proc.) ma trudności z jednoznaczną odpowiedzią na to pytanie.

Większość Polaków (66 proc.) jest przekonana, że waluta europejska nie wpłynie korzystnie na sytuację ich gospodarstw domowych. Przeciwnego zdania jest 14 proc. badanych. 9 proc. Polaków uważa, że przyjęcie waluty euro nie będzie miało wpływu na sytuację ich gospodarstw domowych.

W porównaniu z wynikami czerwcowego badania wzrósł nieco (o 4 pkt proc.) odsetek osób uważających, że wpływ zmiany waluty będzie korzystny (wrócił do poziomu z marca 2015 roku).

Ponad połowa Polaków uważa, że przyjęcie wspólnej waluty wpłynie niekorzystnie na polską gospodarkę, natomiast jedna czwarta badanych uważa, że zamiana złotego na euro będzie dla naszej gospodarki korzystna. 7 proc. oceniło, że zmiana nie będzie miała żadnego wpływu na polską gospodarkę.

W porównaniu z czerwcowym badaniem grupa sceptyków utrzymuje się bez zmian. Wzrósł natomiast o 5 pkt proc. odsetek respondentów uważających, że wprowadzenie euro korzystnie wpłynie na polską gospodarkę.

48 proc. respondentów uważa, że wejście Polski do strefy euro wpłynie niekorzystnie na poczucie tożsamości narodowej. O korzystnym wpływie wspomina 18 proc. ankietowanych, natomiast zdaniem 21 proc. Polaków przyjęcie waluty euro nie będzie miało wpływu na naszą tożsamość narodową. 

W porównaniu z czerwcem o 6 pkt proc. wzrósł odsetek osób, które uważają, że wprowadzenie euro wpłynie korzystnie na naszą tożsamość narodową.

Badanie przeprowadzono w dniach 4-9 września 2015 roku w formie wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1017 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.

PAP, kk