Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Artur Jaryczewski 20.11.2015

Wzmocnienie ochrony zewnętrznych granic: UE zaostrzy przepisy. "Najważniejsze jest bezpieczeństwo"

Jest zgoda na zaostrzone kontrole na zewnętrznych granicach Unii Europejskiej. To ma pomóc skuteczniej walczyć z terroryzmem.
Posłuchaj
  • Zgoda krajów UE na zaostrzenie kontroli na zewnętrznych granicach. Korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR)
Czytaj także

Kontrolom będą podlegać wszyscy - zarówno obywatele krajów członkowskich, jak i tych spoza Unii, którzy przylatują bądź wjeżdżają do Wspólnoty. Tak ustalili unijni ministrowie spraw wewnętrznych na spotkaniu w Brukseli. By wdrożyć tę decyzję, konieczna będzie zmiana kodeksu Schengen, a propozycję w tej sprawie ma przygotować Komisja Europejska.

Wzmocnienia ochrony granic domagała się Francja. - To jest niezbędne dla zagwarantowania bezpieczeństwa w Unii - mówił francuski minister spraw wewnętrznych Bernard Cazeneuve. - Chodzi o przeprowadzanie systematycznych i obowiązkowych kontroli na wszystkich zewnętrznych granicach, wszystkich osób powracających i wjeżdżających do Schengen, również tych, które korzystają obecnie ze swobody przemieszczania się. To jest kluczowe ustalenie - dodał.

To oznacza ograniczenie dotychczasowych przywilejów, którymi cieszyli się Europejczycy. Obecnie obywatele Unii są sprawdzani pobieżnie i wyrywkowo. Szczegółowe kontrole obejmują obywateli spoza Wspólnoty. Teraz wszyscy będą sprawdzani w specjalnej bazie, gdzie gromadzone są dane osób poszukiwanych, oraz w bazie danych Interpolu.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak powiedział, że ataki terrorystyczne w Paryżu wymusiły podjęcie tej decyzji. - Miejmy jedno na uwadze, że najważniejsze jest bezpieczeństwo. Tak jak miało to miejsce po ataku na World Trade Center, dla nas najważniejsze jest bezpieczeństwo obywateli naszego kraju - powiedział Mariusz Błaszczak. Według niego, kontrole na granicach zostaną zaostrzone w przyszłym roku.

Źródło: TVN24/x-news

Polski minister przyznał, że wszyscy będą poddawani tym samym kontrolom, "ale po dokonaniu oceny ryzyka związanego czy to z miejscem podróży, czy z innymi względami świadczącymi o potencjalnym zagrożeniu" - dodał szef MSWiA.

W ramach skutecznej walki z terroryzmem unijne kraje postanowiły też przyspieszyć prace nad wymianą informacji dotyczących pasażerów linii lotniczych. Analiza historii przelotów ma pomóc policji w wykrywaniu osób podejrzanych o terroryzm. Przepisy blokowane są od kilku lat, bo obrońcy swobód obywatelskich nie chcą się zgodzić na gromadzenie tych danych w specjalnej bazie.

IAR/aj