Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Izabela Zabłocka 20.12.2015

Niemcy: spór w koalicji rządowej o gazociąg Nord Stream 2

W niemieckiej koalicji rządowej pojawiły się rozbieżności w postrzeganiu konieczności budowy drugiej nitki gazociągu Północnego. Informacje tę podał dziennik "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung” (FAS).

Minister gospodarki i energetyki Sigmar Gabriel (SPD) powiedział w rozmowie z "FAS”, że planowany gazociąg jest zgodny z niemieckimi interesami. Jak dodał, kanclerz Angela Merkel podziela jego stanowisko.

Gabriel, który jest też wicekanclerzem i szefem SPD, zaznaczył, że Nord Stream 2 jest projektem korzystnym gospodarczo także dla innych krajów UE, w tym Francji. Zastrzegł, że istnieją polityczne warunki tego przedsięwzięcia.

"UE powinna zaprzestać pozorowanych bitew ideologicznych"

- Najważniejszymi warunkami jest utrzymanie przez Rosję, także po roku 2019, gazociągów tranzytowych przez Ukrainę, zagwarantowanie Europie Wschodniej bezpieczeństwa dostaw energii i przestrzeganie podczas realizacji projektu przepisów europejskich i niemieckich – wyjaśnił Gabriel.

Wicekanclerz podkreślił, że podczas ostatniej rozmowy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem odniósł wrażenie, że strona rosyjska akceptuje te warunki i poszukuje konstruktywnego rozwiązania. UE powinna zaprzestać pozorowanych bitew ideologicznych – powiedział Gabriel.

Gabriel spotkał się z Putinem pod koniec października w Moskwie. Przed podróżą do stolicy Rosji opowiedział się za złagodzeniem sankcji.

"Niemcy nie powinny dawać Polsce powodów do zaniepokojenia"

Krytycznie plany budowy Nord Stream 2 oceniają politycy CDU. - Chcemy przecież zmniejszyć zależność od Rosji w dziedzinie energii. Nord Stream 2 jest sprzeczny z tym celem i koliduje z celami europejskiej polityki bezpieczeństwa – powiedział przewodniczący komisji spraw zagranicznych Bundestagu Norbert Roettgen.

Jego partyjny kolega Christoph Bergner dodał, że Niemcy nie powinny dawać swojemu sąsiadowi – Polsce powodów do zaniepokojenia. Jego zdaniem, zwartość UE jest ważniejsza niż relacje z Rosją. Inny poseł CDU Bernd Fabritius powiedział, że Rosja nadal nie może być uważana za solidnego partnera.

Czytaj więcej
ueflagi1200.jpg
Szczyt UE o bezpieczeństwie energetycznym i granic

Plany budowy Nord Stream 2 były przedmiotem dyskusji w piątek podczas szczytu UE w Brukseli. Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział po spotkaniu, że jeśli planowany gazociąg Nord Stream 2 powstanie, to nie pomoże UE w dywersyfikacji energetycznej, ani nie zredukuje uzależnienia od jednego dostawcy.

Z kolei niemiecka kanclerz Angela Merkel oceniła, że ta inwestycja to projekt gospodarczy, realizowany przez prywatnych inwestorów. Przyznała jednak, że należałoby znaleźć sposoby na to, by Ukraina nie straciła całkowicie znaczenia jako kraj tranzytowy.

Polskie "nie" dla gazociągu

Polska jest zdecydowanie przeciwna budowie drugiej nitki Gazociągu Północnego. Jak argumentował prezydent Duda, nowy gazociąg "ma przede wszystkim wymiar polityczny, geopolityczny nawet, i tak to trzeba postrzegać".

- W takim ujęciu stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa Ukrainy, Słowacji, Polski i szeregu innych krajów europejskich - ocenił.

TVN24/x-news

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście (ZMPSiŚ) zaskarżył w 2011 roku do sądu w Hamburgu zgodę niemieckiego Federalnego Urzędu ds. Żeglugi Morskiej i Hydrografii (BSH) na ułożenie gazociągu Nord Stream 1. Zarząd domagał się, by na skrzyżowaniu gazociągu z północnym szlakiem żeglugowym prowadzącym do portu w Świnoujściu, rurociąg był bardziej zagłębiony. Zdaniem polskiej strony, niezagłębienie rury będzie blokować rozwój portu. Sąd Odrzucił polską skargę.

Na początku września przedstawiciele Gazpromu, niemieckich E.On i BASF-Wintershall, brytyjsko-holenderskiego Royal Dutch Shell, austriackiego OMV i francuskiego Engie podpisali prawnie obowiązujące porozumienie akcjonariuszy w sprawie budowy Nord Stream 2, nowej dwunitkowej magistrali gazowej o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie.

PAP/iz