Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Artur Jaryczewski 19.01.2016

Debata o Polsce: gorąca dyskusja w PE. Premier spotkała się z europosłami

Premier przekonywała polskich europosłów do swojego stanowiska przed popołudniową debatą w PE na temat Polski. Europosłowie PO zapowiedzieli, że będą dobrze mówić o Polsce, ale nie mogą kłamać w sprawie działań PiS.
Posłuchaj
  • Beata Szydło o debacie w Parlamencie Europejskim (IAR)
  • Spotkanie premier z europosłami. Korespondencja Andrzeja Gebera (IAR)
Czytaj także

Beata Szydło rozmawiała z polskimi europosłami z różnych frakcji (tzw. Klubem Polskim w PE), po spotkaniu z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem. - Dzisiaj jest ważny dzień dla Polski, dla mnie również. Mam nadzieję, że w rzeczowej, merytorycznej rozmowie będziemy mogli porozmawiać o sprawach, które budzą zainteresowanie tutaj, w europarlamencie - zwróciła się do polskich eurodeputowanych.

- W swoim wystąpieniu przedstawię fakty, postaram się wyjaśnić wątpliwości, które się pojawiają. Mam nadzieję, że z drugiej strony, ze strony europarlamentu pojawi się rzeczowa i merytoryczna dyskusja. Przyjechaliśmy tutaj po to, żeby w konstruktywnym dialogu rozwiać wszystkie wątpliwości - powiedziała szefowa polskiego rządu.

(Film - Premier na spotkaniu z polskimi europosłami/ Źródło: TVN24/x-news)

Podkreśliła, że ważne jest to, że spotkali się przedstawiciele różnych ugrupowań. - To jest nasza wspólna, polska sprawa. Rząd polski bierze odpowiedzialność za polskie sprawy. Dlatego tutaj jestem. Uważamy, że ta debata jest zupełnie niekonieczna, że nie ma żadnych podstaw, żeby ta debata tutaj w europarlamencie się odbywała - zauważyła.

"Atak na premier"

Już po wyjściu dziennikarzy z sali - jak relacjonował dziennikarzom europoseł PiS Tomasz Poręba - Beata Szydło została zaatakowana przez eurodeputowanego PO Tadeusza Zwiefkę.

W PE o Polsce. Kto będzie bronił, a kto zaatakuje? >>>

- Jesteśmy bardzo, ale to bardzo zaskoczeni takim bardzo kontrowersyjnym tonem wypowiedzi niektórych posłów PO, którzy zaatakowali panią premier Szydło, przenosząc ten spór z Polski do Parlamentu Europejskiego - mówił Poręba.

Kwestia rezolucji

Oskarżał też polityków PO, że stoją oni za rezolucją, która jako efekt wtorkowej debaty ma zostać przyjęta przez PE na kolejnej sesji PE w lutym. Decyzja o przyjęciu rezolucji została wstępnie podjęta przez sekretarzy frakcji politycznych PE. Musi ona zostać jednak potwierdzona przez konferencję przewodniczących.

List Beaty Szydło do europosłów przed debatą w PE >>>

Tomasz Poręba apelował do polityków PO, żeby ochłonęli i podczas debaty przekazywali fakty i sprawdzone informacje na temat Polski. Jak podkreślał, rezolucja PE na temat naszego kraju byłaby próbą wydania z góry wyroku na Polskę. 

"Będziemy mówili prawdę"

Eurodeputowany PO Adam Szejnfeld mówił dziennikarzom, że Platforma nie jest autorem wniosku o debatę na temat Polski w PE i że szkodzi ona wizerunkowi Polski. Jak podkreślał, przez 11 lat obecności naszego kraju w UE takiej dyskusji na forum europarlamentu o Polsce nie było.

- Będziemy w tej debacie i poza tą debatą ciągle podkreślali jak wspaniała jest Polska i wspaniali Polacy, ale nie możemy obiecywać, czego pewnie oczekuje od nas pani premier i PiS, żebyśmy kłamali. Będziemy mówili prawdę o tym, co partia rządząca, rząd i głowa państwa w naszym kraju czynią - oświadczył polityk Platformy.

(Film - Michał Boni przed debatą w PE: chcemy dać szansę pani premier/ Źródło: TVN24/x-news)

Do bezpośredniej konfrontacji polityków PO i PiS doszło po spotkaniu w windzie w PE. Przy obecności mediów Ryszard Legutko i Zdzisław Krasnodębski z PiS dopytywali eurodeputowanego PO Jerzego Buzka, czy Europejska Partia Ludowa, do której należy PO, poprze ewentualną rezolucję na temat Polski. - Na pewno przeciw (rezolucji) zagłosują eurodeputowani z Polski - zapewniał Buzek. 

Sama Beata Szydło powiedziała dziennikarzom po rozmowie z eurodeputowanymi, że było to "bardzo dobre polskie spotkanie".

Dyskusja w PE

Debata w Parlamencie Europejskim potrwa półtorej godziny. Po sprawozdaniu KE i prezydencji ma się wypowiedzieć premier Szydło. Po niej głos zabiorą przewodniczący lub zastępcy ośmiu frakcji politycznych w Parlamencie Europejskim. Szefowa polskiego rządu odniesie się też do dyskusji europosłów.

Debata o Polsce. Oglądaj na PolskieRadio.pl >>>

W zeszłym tygodniu kwestią zmian w Polsce zajęła się Komisja Europejska, która postanowiła rozpocząć wobec Polski procedurę ochrony praworządności w związku z reformą Trybunału Konstytucyjnego. Pierwsza faza procedury polega na dialogu i wymianie informacji z polskim rządem. Wiceszef KE Frans Timmermans poinformował, że celem jest dialog i wyjaśnienie problemów.

PAP/IAR/aj, to