Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 05.02.2016

Spotkanie premierów Polski i Wielkiej Brytanii w Warszawie

Rozmowy dotyczyły negocjacji w sprawie warunków pozostania Zjednoczonego Królestwa w Unii Europejskiej. Nie mniej ważne były tematy związane z bezpieczeństwem.
Posłuchaj
  • Premier David Cameron w Warszawie. Relacja Małgorzaty Naukowicz (IAR)
Czytaj także

Na wspólnej konferencji przed oficjalną częścią spotkania Beata Szydło powiedziała, że "w tych dzisiejszych rozmowach zostanie poruszona najważniejsza sprawa dla Wielkiej Brytanii", czyli temat warunków dalszego jej członkostwa w Unii Europejskiej.

- Chcę bardzo mocno podkreślić, że dla Polski Wielka Brytania jest partnerem strategicznym. Dla nas bardzo istotne jest to, żeby kraj ten pozostał w Unii, dlatego że jest państwem, który stanowi jej fundament - oświadczyła.

Szefowa rządu zapewniła o poparciu dla części propozycji Londynu, m.in. tych, dotyczących odbiurokratyzowania UE. - Tutaj między nami absolutnie jest pełna zgoda i będziemy wspierać te propozycje - zadeklarowała.

- Ale oczywiście, jak to jest, gdy się siada przy stole do negocjacji, również w gronie przyjaciół, zawsze pojawiają się tematy, które wymagają jeszcze negocjacji, doprecyzowania. To są kwestie związane z problematyką socjalną - wskazała. - Będziemy szukać kompromisu - dodała.

Przypomniała, że w Wielkiej Brytanii mieszka i pracuje w tej chwili ponad milion polskich obywateli. - Chcielibyśmy, aby mieli oni takie same warunki, takie same szanse na rozwój zawodowy, jak obywatele Wielkiej Brytanii - zaznaczyła.

Szydło wyjaśniła, że rozmowa z brytyjskim szefem rządu będzie dotyczyć też kwestii bezpieczeństwa, czyli szczytu NATO w Warszawie oraz wsparcia wschodniej flanki NATO.


x-news.pl, TVN24

David Cameron zapewnił, że "bardzo się cieszy, że znów może być w Warszawie". Oświadczył, że Polska jest dla Wielkiej Brytanii partnerem strategicznym. Brytyjski premier oznajmił, że obydwa kraje mają wspólne interesy, m.in. w obliczu zagrożenia ze strony Rosji.

Cameron zwrócił też uwagę na podobną wizję Unii Europejskiej, która szanuje państwa narodowe. Premier Wielkiej Brytanii zaznaczył, że celem jego rządu jest pozostanie w Unii Europejskiej, ale na zreformowanych zasadach.


x-news.pl, TVN24

Ograniczenie świadczeń socjalnych

W projekcie porozumienia w sprawie warunków dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej zaproponowano m.in. ustanowienie "mechanizmu zabezpieczającego", który pozwoli krajom Unii Europejskiej na ograniczenie w wyjątkowej sytuacji dostępu do niektórych świadczeń socjalnych dla nowo przybyłych imigrantów z innego państwa unijnego maksymalnie na cztery lata.

Wyjątkowa sytuacja to taka, w której napływ migrantów zarobkowych przez dłuższy czas obciąża system zabezpieczeń społecznych albo prowadzi do poważnych trudności na rynku pracy czy zakłóceń w funkcjonowaniu służb publicznych.

Kraj UE, który znajdzie się w takim położeniu, będzie mógł poinformować o tym Komisję Europejską i Radę Unii Europejskiej. Następnie na wniosek KE Rada UE (czyli przedstawiciele państw członkowskich) będzie mogła przyjąć kwalifikowaną większością głosów akt wykonawczy, uprawniający to państwo do ograniczenia świadczeń.

Propozycja ta oznacza, że ewentualna aktywacja tego mechanizmu przez Londyn nie objęłaby imigrantów z Polski czy innych państw Wspólnoty, którzy już są i pracują w tym kraju. Planowane zmiany najprawdopodobniej nie dotkną więc ponad 850 tys. Polaków, którzy już mieszkają w Wielkiej Brytanii.

Projekt zakłada też, że KE przedstawi propozycje zmiany unijnych przepisów w sprawie "eksportu zasiłków na dzieci", czyli wypłacania zasiłków imigrantom z innego państwa UE, których dzieci pozostały w ojczyźnie. Zmiana ta ma pozwolić na dopasowanie wysokości zasiłków do standardów życia w kraju pobytu dziecka.

Dokument zawiera również propozycje w pozostałych trzech obszarach, których renegocjacji domagała się Wielka Brytania. Chodzi o: relacje między krajami strefy euro i państwami spoza niej, wzmocnienie roli parlamentów narodowych oraz konkurencyjność Unii Europejskiej.

IAR, PAP, kk