Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Petar Petrovic 19.04.2016

Szef Europolu: Brexit może mieć poważne konsekwencje dla bezpieczeństwa

Jeśli odpadnie jakakolwiek część międzynarodowego systemu współpracy policji i służb specjalnych, do którego Wielka Brytania obecnie należy, "wyraźnie jest to miejsce na wystąpienie potencjalnych konsekwencji" - powiedział dyrektor Europolu Rob Wainwright w rozmowie z agencją Reutera.
Posłuchaj
  • Brytyjski kanclerz skarbu George Osborne: wystąpienie z Unii Europejskiej będzie drogo kosztować każdą brytyjską rodzinę (IAR)
Czytaj także

Zdaniem szefa Europolu mogą to być "bardzo poważne konsekwencje". "Jeśli przyjmiemy fakt, że UE gwarantuje istotną część naszego bezpieczeństwa, rozpoczyna się dyskusja nad tym, jak ograniczyć potencjalne straty" - ocenił Wainwright.

Ile mieszkańców Wlk. Brytanii będzie kosztować Brexit?

Brytyjski minister skarbu George Osborne przestrzega przed konsekwencjami Brexitu, czyli wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Artykuł poświęcony tej sprawie pojawił się w dzisiejszym wydaniu dziennika "The Times".

George Osborne pisze w nim, że ewentualne wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będzie miało poważne reperkusje gospodarcze. Negatywnie odbiją się one na statystycznym poddanym królowej. Przeciętne gospodarstwo domowe na Wyspach straci, wg wyliczeń kanclerza skarbu, cztery tysiące trzysta funtów rocznie, czyli około 23 tysięcy złotych.

Radykalne obniżenie wydatków na oświatę, służbę zdrowia i politykę obronną

Realizacja takiego scenariusza oznaczałaby radykalne obniżenie wydatków na oświatę, służbę zdrowia i politykę obronną - twierdzi polityk - zaś sama gospodarka brytyjska do 2030 roku skurczyłaby się o 6%.

Zdaniem ekonomisty również zagrożenia międzynarodowe wymagają większej integracji eeuropejskiej.

George Osborne uchodzi, obok premiera Camerona, za największego zwolennika utrzymania członkostwa w Unii.

Referendum dotyczące tej kwestii odbędzie się 23 czerwca. Poprzedni raz Brytyjczycy wypowiadali się w podobnej sprawie w 1975 roku. Podjęli wtedy decyzję o swoim członkostwie w Europejskiej Wspólnocie Gospodarczej.

Janusz Galas, analityk Biura Maklerskiego Deutsche Banku: na ewentualnym wyjściu Wlk. Brytanii z UE zyska dolar:

Źródło: Newseria

W niedzielę przywódczyni Szkockiej Partii Narodowej (SNP) Nicola Sturgeon powiedziała, że Szkocja powinna rozpisać kolejne referendum w sprawie niepodległości od Zjednoczonego Królestwa, jeśli Wielka Brytania wyprowadzi ją "wbrew jej woli" z Unii Europejskiej.

Głosowanie w sprawie przynależności do UE, które odbędzie się 23 czerwca, może doprowadzić do sytuacji, w której zwycięstwo eurosceptyków doprowadzi do niepodległości Szkocji - ostrzegają eksperci.

IAR/PAP, pp