Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Agnieszka Kamińska 01.05.2016

Sondaż: więcej Brytyjczyków za Brexitem niż za UE

Więcej Brytyjczyków chce, aby ich kraj opuścił Unię Europejską, niż opowiada się za pozostaniem w UE - wynika z sondażu ICM dla niedzielnej gazety "The Sun".

Czytaj też:
Obama 1200.jpg
Obama: nie będzie osobnej umowy handlowej z Londynem

Sondaż przeprowadzono po wypowiedzi amerykańskiego prezydenta Baracka Obamy w sprawie ewentualnego wyjścia Wielkiej Brytanii, która nie spodobała się ponad połowie Brytyjczyków.

Obama oświadczył 22 kwietnia w Londynie, że w przypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oddzielne porozumienie bilateralne pomiędzy obydwoma krajami "nie wydarzy się w najbliższej przyszłości". - Priorytetem będą dla nas w dalszym ciągu negocjacje z całym blokiem [Unii Europejskiej] - podkreślił.

46 proc. obecnie ankietowanych wyraziła opinię, że Wielka Brytania powinna wyjść z UE, a 43 procent jest temu przeciwna; 11 procent jeszcze nie wie za jaką opcją będzie głosować w referendum 23 czerwca.

Z kolei z ostatniego sondażu dla gazety "Observer" wynika, że zwolennicy UE mają jeden punkt procentowy przewagi nad przeciwnikami dalszego członkostwa kraju w tej organizacji.

Premier David Cameron, który wynegocjował z przywódcami pozostałych państw UE porozumienie ws. nowych relacji W. Brytanii ze wspólnotą, prowadzi kampanię przeciwko Brexitowi.

PAP/agkm

Wideo: Bloomberg/TVN/x-news, 3 marca 2016, Londyn, Wielka Brytania. - Wielka Brytania to bardzo silny sprzymierzeniec Norwegii w Unii Europejskiej. Jej władze w dużym stopniu skupiają się na konkurencyjności i ułatwieniach w gospodarce - powiedział Tord Lien, norweski minister energii. Przy okazji dyskusji na temat potencjalnego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii, eksperci wymieniają inne negatywne skutki. - Po pierwsze istnieje duże prawdopodobieństwo, że tym razem Szkocja się uniezależni, co zachęci także Katalończyków do wznowienia ruchu niepodległościowego - powiedział Bob Parker z grupy finansowej Credit Suisse. Parker wyodrębnił także drugi skutek dotyczący zatrudnienia w samej Wielkiej Brytanii. - Całkiem prawdopodobnym skutkiem wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może być utrata pracy przez 15 proc. spośród nich, czyli 45 tys. pracowników. Londyn może najmocniej odczuć konsekwencje Brexitu - powiedział.