Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Petar Petrovic 28.05.2016

Szef MSZ w "Die Welt": UE nie powinna stać się superpaństwem

Witold Waszczykowski przekonuje w niemieckim dzienniku, że na szczeblu ponadpaństwowym decyzje powinny być podejmowane tylko w uzasadnionych przypadkach.
Posłuchaj
  • Witold Waszczykowski o restrykcjach wobec Rosji/IAR
  • Szef polskiej dyplomacji opowiedział się za wzmocnieniem suwerenności poszczególnych państw we Wspólnocie. Relacja Macieja Wiśniewskiego z Berlina (IAR)
Czytaj także

Waszczykowski zaapelował o podjęcie szerokiej debaty na temat przyszłości UE. - Potrzebna jest kompleksowa dyskusja o wzmocnieniu suwerenności państw - powiedział. Więcej kompetencji powinny jego zdaniem otrzymać parlamenty narodowe. Właściwy kierunek wyznaczyło porozumienie między UE a Wielką Brytanią przyznające Londynowi większe prawa narodowe.

Spór o TK. We wtorek kolejna rozmowa premier Beaty Szydło z wiceszefem KE >>>

Pojawiające się automatycznie przy okazji kolejnych wyzwań apele o "więcej Europy" są błędem - ocenił szef polskiego MSZ. Jak zaznaczył, Polska odrzuca też pomysł unii politycznej w ramach strefy euro.

Kanclerz Niemiec w lutym: sankcje wobec Rosji muszą zostać utrzymane

RUPTLY/x-news

Waszczykowski wykluczył pomysł zorganizowania w Polsce referendum o wystąpieniu kraju z UE. - Rząd nie podejmie żadnych kroków w kierunku wyjścia Polski z UE - zapewnił minister.

Waszczykowski powiedział, że istnieją obszary, gdzie pogłębienie integracji europejskiej byłoby pożądane. Wymienił w tym kontekście unię energetyczną, wzmocnienie wspólnego rynku, cyfryzację oraz wspólną politykę bezpieczeństwa.

Szef polskiej dyplomacji powiedział, że państwo prawa w Polsce nie jest zagrożone. - Demokracja w Polsce nie jest zagrożona - zapewnił. Jego zdaniem media przedstawiają sytuację w Polsce w fałszywym świetle i próbują mieszać się z zewnątrz do polskich spraw, co wywołuje w jego kraju "negatywne emocje". Waszczykowski zapewnił, że Polska pozostaje "obliczalnym partnerem" na arenie europejskiej i transatlantyckiej.

Czytaj więcej
parlament europejski unia europejska  1200.jpg
UE: dobre informacje dla Gruzji ws. zniesienia wiz, Ukraina musi poczekać

Minister ocenił, że rząd niemiecki, decydując się w zeszłym roku na otwarcie granicy (dla migrantów), "działał ze szlachetnych pobudek". "Pytam tylko, czy zastanowiono się nad wszystkimi skutkami tych decyzji dla innych krajów w Europie" - zauważył minister.

- Każdy kraj ma suwerenne prawo do decyzji o tym, czy przyjąć migrantów - stwierdził Waszczykowski.

Minister odniósł się też do afery z niemieckim satyrykiem Janem Boehmermannem, który w swoich programach szydził z prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana sugerując, że jest zoofilem. Jego zdaniem ten incydent jest okazją do zastanowienia się nad "granicą wolności dobrego smaku w satyrze".

pp/PAP/IAR