Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Tomasz Owsiński 17.06.2016

Prezydenci Polski i Niemiec zainaugurowali działalność grupy refleksyjnej

Trzeba znaleźć obszary, w których Polska i Niemcy na forum europejskim mogą działać wspólnie i odpowiedzieć na pytania, jakie są europejskie wyzwania - podkreślił prezydent Andrzej Duda.
Posłuchaj
  • Prezydent Andrzej Duda o polsko-niemieckiej grupie refleksyjnej (IAR)
  • Prezydent Niemiec Joachim Gauck o grupie refleksyjnej (IAR)
Czytaj także

Inauguracja prac grupy refleksyjnej odbyła się z udziałem prezydenta Dudy i prezydenta Niemiec Joachima Gaucka, który przebywa w piątek w Warszawie z jednodniową wizytą w związku z obchodami 25-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie. To kontynuacja tych obchodów, w ramach których polski prezydent odwiedził w ostatnich dniach Berlin.

- W moim przekonaniu symboliczne, podwójne spotkanie w Berlinie i Warszawie ma wymiar specyficzny jako pokaz nie tylko dobrosąsiedzkich stosunków polsko-niemieckich, ale także jako przykład dobrego współżycia i współdziałania w Europie - powiedział prezydent Duda.

Dodał, że polska część jubileuszu dotyczy "relacji polsko-niemieckich w pryzmacie europejskim".

- Z wielką radością chcę podkreślić, że inicjatywa, z którą wyszliśmy wspólnie z panem prezydentem podczas mojej poprzedniej wizyty w Berlinie, została zrealizowana - inicjatywa powołania wspólnej polsko-niemieckiej grupy refleksyjnej ds. polityki międzynarodowej. Dziękuję, że ten temat został podjęty przez ministerstwa spraw zagranicznych naszych krajów i ekspertów z obu krajów. Ich praca już się rozpoczęła. Pierwsze spotkanie odbyło się dzisiaj i prowadzi do niezwykle ciekawych wniosków - podkreślił prezydent Duda.

(Ceremonia powitania prezydenta Niemiec Joachima Gaucka z Danielą Schadt przez parę prezydencką)

Źródło: tvp.info

- W istocie sprawa jest bardzo prosta: chodzi o to, aby znaleźć te obszary, w których możemy na forum europejskim działać wspólnie i odpowiedzieć na pytania, jakie są europejskie wyzwania i jakie będą w przyszłości, aby się do nich wspólnie jak najlepiej przygotować pod względem strategicznym - zaznaczył prezydent.

Joachim Gauck powiedział, że działalność grupy refleksyjnej jest potrzebna, również ze względu na niepewną przyszłość idei zjednoczonej Europy. Życzył ekspertom, by wypracowali merytoryczne wnioski i by ich dyskusja była pozbawiona wszelkich historycznych zaszłości. - Pielęgnujmy naszą przyjaźń, troszczmy się dalej o nasze wspólne, podstawowe wartości. Dlatego też pragnę, byśmy zapewnili ekspertom grupy refleksyjnej odpowiednie wsparcie - zwłaszcza, że w dzisiejszych czasach potrzeba jest dyskusja. A powinna być ona oparta na argumentach, nie na resentymentach - powiedział prezydent Niemiec.

Andrzej Duda powiedział, że wraz z prezydentem Niemiec weźmie w piątek udział również w pierwszej konferencji z serii "Forum Przywództwa". - Będziemy także właśnie o tych tematach europejskich, o przyszłości i o tym, jak chcemy, aby wyglądała Europa, dyskutować i zakładam, że będzie to pierwsza z cyklu takich konferencji tegoż właśnie forum liderów - mówił.

PAP/IAR, to