Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 19.06.2016

Sekretarz generalny ONZ na greckiej wyspie: koszmar uchodźców nie ma końca

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon, podczas swojej wizyty na Lesbos, podkreślił, że problem przetrzymywanych w obozach uchodźców musi "znaleźć niezwłoczne rozwiązanie".

Celem wizyty Ban Ki-moona na greckiej wyspie było zapoznanie się z warunkami, w jakich przebywają uchodźcy. Szczególne zainteresowanie sekretarz generalny ONZ wyraził losem 8,5 tys. migrantów, którzy czekają na odesłanie do Turcji.

Czytaj więcej:
imigranci 1200 F.jpg
Imigranci w Europie

- Spotkałem się z uchodźcami, którzy przybyli z najbardziej niespokojnych miejsc na ziemi. Przeżyli koszmar. I ten koszmar nie ma końca - powiedział po odwiedzinach w jednym z obozów na wyspie.

Zaapelował do europejskich przywódców o kierowanie się zasadami humanitaryzmu.

Wcześniej Ban Ki-moon spotkał się w Atenach z premierem Grecji Alexis Ciprasem.

Otrzymał od niego symboliczny prezent: kamizelkę ratunkową, jedną z wielu tysięcy znalezionych na greckim wybrzeżu.

- To jest nadzieja przetrwania dla tysięcy uchodźców, którzy docierają na greckie wyspy po przepłynięciu Morza Egejskiego - wskazał grecki premier.

Sekretarz generalny ONZ pochwalił gospodarzy za budzącą szacunek "gościnność i solidarność, jaką wykazuje się Grecja wobec ludzi zrozpaczonych, uciekających przed wojną i prześladowaniami".

- Mimo swych własnych problemów finansowych Grecja była hojna, ratując życie uchodźców - zaznaczył.

Obecnie liczbę uchodźców przebywających na terytorium Grecji ocenia się na 60 tys.

Fot. PAP/EPA/SAITAS

Lesbos - wyspa symbol

Zgodnie z porozumieniem zawartym między Unią Europejską a Turcją, uchodźcy, którzy wjechali nielegalnie do Grecji, są przenoszeni do Turcji. Za każdego Syryjczyka wydalonego z UE na tej podstawie ma przybywać legalnie do Unii inny Syryjczyk.

To rozwiązanie ma być tymczasowe, a jego celem jest zniechęcenie uchodźców do nielegalnej przeprawy do Grecji oraz zniszczenie "modelu biznesowego" przemytników ludzi.

Przed zawarciem tego porozumienia, w marcu, międzynarodowa organizacja pomocowa Lekarze bez Granic (MsF) ogłosiła, że zawiesza działalność w ośrodku dla uchodźców na Lesbos ze względu na to, że umowa między UE a Turcją jest "nieuczciwa i nieludzka".

Jak pisze AFP, Lesbos stała się wyspą-symbolem. Blisko pół miliona uchodźców trafiło tam w ubiegłym roku, a wyspa dla wielu z nich stała się bramą Europy.


x-news.pl, Dzień Dobry TVN

IAR, PAP, kk