Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 01.09.2016

Specgrupa śledcza zbada warszawską reprywatyzację

Jest decyzja o powołaniu specjalnej grupy prokuratorów, która zajmie się nieprawidłowościami przy reprywatyzacji w stolicy. Podjął ją Prokurator Krajowy - poinformował IAR Maciej Kujawski z działu prasowego tej prokuratury.

Grupa powstanie przy dolnośląskiej prokuraturze - mówił Maciej Kujawski. Wkrótce zostanie wydane zarządzenie, które określi jej skład i zakres działań. Śledczy zajmą się sprawą handlu roszczeniami nieruchomości w stolicy, oraz innymi przypadkami reprywatyzacji.

Prokuratorzy ze specjalnego zespołu zbadają nie tylko sprawy, które wpłynęły, ale również dawniejsze wątki, te zawieszone, umorzone bądź zakończone odmowami wszczęcia. Sprawdzą czy wymagają one kontynuacji bądź połączenia.

Maciej Kujawski zaznaczył, że niektóre ze śledztw reprywatyzacyjnych będą zapewne nadal prowadzone w prokuraturach warszawskich. - To będzie m.in. zależało od stopnia zaawansowania tych spraw - dodał.

Kontrola reprywatyzacji od 2010 roku

Jak powiedziała rzeczniczka Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu prok. Anna Zimoląg, powołanie specjalnego zespołu prokuratorów związane jest z wagą i zawiłością śledztw dotyczących reprywatyzacji warszawskich nieruchomości.

Centralne Biuro Antykorupcyjne od kwietnia br. kontroluje decyzje reprywatyzacyjne w Warszawie. Kontrola dotyczy prawidłowości decyzji z lat 2010-16, głównie co do zwrotów gruntów warszawskich i nieruchomości przejętych dekretem Bieruta z 1945 r. Kontrolą objęto m.in. dokumentację dotyczącą postępowań administracyjnych prowadzonych przez Biuro Gospodarki Nieruchomościami dotyczących nieruchomości, m.in. w Śródmieściu.

Do Wrocławia z Prokuratury Okręgowej w Warszawie zostało przekazanych dziewięć postępowań dotyczących nieruchomości warszawskich. Dotyczą one m.in. nieruchomości przy ul. Chmielnej 70 – obecnie plac Defilad 1 – oraz ul. Kazimierzowskiej 34.

Prokuratorzy badają, czy usiłowano doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez wprowadzenie w błąd co do praw do spadku po byłych właścicielach nieruchomości. Badana jest również prawidłowość działania funkcjonariuszy publicznych między innymi z Biura Gospodarki Nieruchomości Urzędu m. st. Warszawy, czy z Ministerstwa Finansów. Postępowania dotyczą różnych okresów.

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu złożyła do Sądu Rejonowego dla Warszawy–Mokotowa wniosek o wpisanie ostrzeżenia o niezgodności treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Chodzi o zwróconą w ramach reprywatyzacji działkę przy placu Defilad w Warszawie.

Po ujawnieniu nieprawidłowości przy oddawaniu znacjonalizowanego majątku w Warszawie Hanna Gronkiewicz-Waltz dyscyplinarne zwolniła trzech urzędników, odpowiadających za postępowania reprywatyzacyjne i rozwiązała Biuro Gospodarki Nieruchomościami w stołecznym Ratuszu. Prezydent Warszawy bezpośrednio nadzorowała Biuro.

Sześć kolejnych zawiadomień do prokuratury

W środę i czwartek do prokuratury trafiło kolejnych sześć zawiadomień dot. nieprawidłowości przy zwrocie nieruchomości: trzech w Śródmieściu i trzech na Pradze Północ - poinformowali burmistrzowie tych dzielnic: Piotr Kazimierczak i Wojciech Zabłocki.

Burmistrz Śródmieścia zaznaczył, że złożone w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Śródmieście zawiadomienia to dopiero początek, kolejne będą przygotowywane. Poinformował, że dotyczą one możliwości popełnienia przestępstwa w sprawach reprywatyzacyjnych.

- Te sprawy, o których mówimy, nie są nieznane ratuszowi, bo zarząd dzielnicy Śródmieście od dawna sygnalizował formalnie władzom miasta o nieprawidłowościach naszych zdaniem popełnianych w trakcie dokonywania procedury zwrotowej - powiedział Kazimierczak.

Wnioski dotyczą m.in. Gimnazjum nr 42 przy ul. Twardej oraz nieruchomości przy ul. Jagiellońskiej 14, ul. Stolarskiej 9 i Łochowskiej 38.

Dziś sesja Rady Warszawy

W czwartek po południu (o godzinie 16) na wniosek Gronkiewicz-Waltz odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Warszawy ws. reprywatyzacji. Prezydent Warszawy ma przedstawić informację m.in. nt. zwrotów nieruchomości w latach 1990-2016. Być może powołana zostanie komisja ds. reprywatyzacji

PAP/IAR/agkm

WIDEO TVP INFO 29.08.2016.  – Prezydent Warszawy trzeba będzie odwołać poprzez referendum. Było już jedno, ale środowiska, które o to zabiegały, były osamotnione – tak mówił Maciej Wąsik, zastępca koordynatora ds. służb specjalnych w TVP Info. Według Wąsika „w Warszawie musiał funkcjonować ws. reprywatyzacji układ".