Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 15.09.2016

Szef MSZ Polski w Kijowie. Tematem numer jeden była agresja Rosji

Szef MSZ Witold Waszczykowski rozmawiał wieczorem w Kijowie o bezpieczeństwie Ukrainy z szefami MSZ Niemiec i Francji. Wcześniej podczas dwudniowej wizyty podczas spotkań z prezydentem, premierem, szefem MSZ i szefa Rady Bezpieczeństwa Narodowego omawiał m.in. temat agresji Rosji, problematykę Wołynia, a także sprawy gospodarcze.

Bezpieczeństwo Ukrainy w związku z jej konfliktem z Rosją i intensyfikacja współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego były tematami rozmów szefa polskiego MSZ Witolda Waszczykowskiego z ministrami spraw zagranicznych Niemiec i Francji, do których doszło w środę w Kijowie.

Tego dnia Witold Waszczykowski uczestniczył także we wspólnych rozmowach z komisarzem UE ds. polityki sąsiedztwa, Johannesem Hahnem, szefem brytyjskiej dyplomacji Borisem Johnsonem i ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Pawłem Klimkinem.

- W trakcie tych spotkań minister Waszczykowski wyraził poparcie Polski dla istotnych reform na Ukrainie. Zadeklarował również dalsze wspieranie tych reform – poinformował dyrektor biura prasowego MSZ Rafał Sobczak.

Podczas spotkania ministra Waszczykowskiego z szefami dyplomacji Niemiec i Francji, Frankiem-Walterem Steinmeierem i Jean-Markiem Ayrault rozmawiano przede wszystkim o bezpieczeństwie w regionie. Była to także okazja do rozmowy o piątkowym szczycie 27 państw UE w Bratysławie.

- To spotkanie było też potwierdzeniem inicjatywy, jaką przedstawił minister Waszczykowski podczas ostatniego, jubileuszowego spotkania Trójkąta Weimarskiego. Postulował wówczas nasilenie współpracy w ramach Trójkąta tak, by ministrowie mogli wypracowywać wspólne stanowiska, wspólne projekty dotyczące chociażby bieżących zagadnień z agendy międzynarodowej - powiedział Sobczak.

Wizyta Waszczykowskiego na Ukrainie trwała dwa dni. Szef polskiego MSZ spotkał się m.in. z prezydentem Petrem Poroszenką, premierem Wołodymyrem Hrojsmanem i sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, Ołeksandrem Turczynowem.

Spotkanie z prezydentem Poroszenką. Tematem Wołyń

Podczas spotkania z prezydentem Ukrainy mowa była m.in. o Wołyniu. Przyjęta w lipcu przez Sejm uchwała w sprawie zbrodni wołyńskiej może otworzyć proces pojednania z Ukrainą i zdjąć tę kwestię z agendy politycznej – powiedział minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski po rozmowach z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką.

Szef polskiej dyplomacji został przyjęty przez Poroszenkę w środę, w drugim dniu swojej wizyty na Ukrainie.

- Wyjaśniałem prezydentowi ukraińskiemu, że dla nas przyjęcie tej rezolucji przez Sejm i nazwanie wreszcie po imieniu tego, co się stało kilkadziesiąt lat temu, jest aktem, który może prowadzić do rozpoczęcia procesu pojednania, a nie aktem, który będzie rozpoczynał proces jątrzenia – relacjonował Waszczykowski po spotkaniu.

- Chodzi o to, żeby nazwać po imieniu wszystko to, co się stało, pokazać sobie wzajemnie dowody i przenieść tę sprawę na dialog historyków i zdjąć z agendy politycznej. Dla nas przyjęcie tej rezolucji przez parlament oznacza w tej chwili zdjęcie jej z agendy politycznej i przeniesienie jej na dialog historyków – tłumaczył minister.

Tematem numer jeden była rosyjska agresja

Waszczykowski podkreślił, że najważniejszym tematem rozmów z Poroszenką był konflikt Ukrainy z Rosją. - Tematem numer jeden, którym żyje Ukraina, jest ciągle niezakończony konflikt z Rosją, konflikt wywołany przez Rosję. Ten konflikt jest kosztowny dla Ukrainy, która musi poświęcać olbrzymie środki na utrzymanie armii, by nie pozwoliła ona, aby te incydenty, które tam w dalszym ciągu się tlą, rozpowszechniły się na pozostałe terytorium – zaznaczył.

Szef polskiego MSZ poruszył także podczas spotkania z szefem ukraińskiego państwa kwestię dwustronnej współpracy gospodarczej. - Wciąż jest ona na niskim poziomie. Przypomniałem prezydentowi, że Polska, duży kraj, handluje z jeszcze większym krajem, jakim jest Ukraina, bogatym, na poziomie relacji polsko-słowackich. Zastanawialiśmy się, jak rozwinąć tę współpracę gospodarczą, ponieważ na innych płaszczyznach ta współpraca jest bardzo dobrze rozwinięta – zauważył.

Polski minister ujawnił wcześniej, że z szefami MSZ Francji i Niemiec zamierza omówić m.in. kwestię ukraińską oraz konflikt między Kijowem a Moskwą.

 Minister był też pytany, czy jego rozmowy z szefami niemieckiej i francuskiej dyplomacji oznaczają, że Polska "powraca do wielkiej gry" w sprawie Ukrainy.

- Oczywiście będzie jedna telewizja, która będzie ciągle tłumaczyć w Polsce, że jesteśmy osamotnieni, ignorowani, niepotrzebni nikomu, ale może kolejny raz zobaczą te zdjęcia, odwiedziny, czy to pani (kanclerz Niemiec Angeli) Merkel, czy spotkania moje czy to w Polsce, czy gdzieś za granicą i wreszcie kiedyś również ta jedna telewizja się przekona, że Polska nie była i nie jest ignorowana i w dalszym ciągu potrzebna, ponieważ jest istotnym graczem na arenie międzynarodowej, a szczególnie w tym regionie – powiedział szef polskiego MSZ.

Wyjaśnił, że priorytetem działalności polskiej dyplomacji jest polityka regionalna, o której także rozmawiał z prezydentem Poroszenką. - Jest to region, który musimy scalić w tak trudnym momencie, kiedy tyle niedobrego dzieje się w zachodniej części Europy, która się rozłazi, która nie wie, jak reagować na Brexit, na kryzys migracyjny, która nie wie, jaką drogą podążać, aby zabezpieczyć większy rozwój gospodarczy Europie – zaznaczył.

- I to my w tej chwili w tej części Europy, nasz region, Grupa Wyszehradzka, stanowi przykład spokojnego, ale stałego wzrostu gospodarczego i spokoju politycznego - podkreślił Waszczykowski. - W tych rozwiązaniach regionalnych Ukraina jest oczywiście jak najbardziej pożądana. To jest duży, bogaty kraj, z wieloma zasobami i chcielibyśmy, aby był włączony we współpracę regionalną jak najszerzej – dodał.

Spotkanie z szefem MSZ i z premierem

W pierwszym dniu wizyty w Kijowie minister Waszczykowski spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Pawło Klimkinem, a także został przyjęty przez premiera Wołodymyra Hrojsmana.

- Bez Ukrainy projekt zintegrowanej i zjednoczonej Europy nie jest skończony – podkreślił minister Waszczykowski podczas spotkania z Wołodymyrem Hrojsmanem. – Chciałbym podkreślić strategiczny charakter naszych relacji.

Minister zaznaczył, że Polska wspiera Ukrainę w działaniach na rzecz przywrócenia integralności terytorialnej. – Istotne jest dalsze wzmocnienie kontaktów między naszymi społeczeństwa. Chcemy kontynuować wsparcie reform na Ukrainie – mówił również szef polskiego MSZ. Podczas rozmów szefów polskiego i ukraińskiego MSZ dokonano przeglądu ćwierćwiecza współpracy polsko-ukraińskiej.

Ministrowie szczegółowo omówili dorobek i perspektywy współpracy dwustronnej. Podkreślili, że istotnym elementem dalszego współdziałania będzie wykorzystanie polskiego kredytu rządowego dla rozbudowy ukraińskiej infrastruktury granicznej.

Ministrowie zgodnie uznali, że ważnym obszarem współpracy będzie także kontynuacja polskiego wsparcia dla ukraińskich reform, w szczególności w sferze decentralizacji, zwalczania korupcji i administracji państwowej.

– W naszych relacjach program liberalizacji wizowej praktycznie już działa – zwrócił ponadto uwagę po spotkaniu minister Waszczykowski i przypomniał, że to Polska udzieliła Ukraińcom „prawie miliona wiz, to jest prawie połowa wiz przyznanych przez całą UE”. Mówiąc o współpracy polsko-ukraińskiej minister przypomniał także, że „Polska przyjęła w tej chwili na studia ponad 30 tys. studentów ukraińskich”.

– Omówiliśmy problemy związane z naszą aktywnością na rzecz powstrzymania agresji rosyjskiej. Związane to jest z sytuacją w związku z Donbasem, Krymem, planami agresora zorganizowania wyborów niezgodnych z prawem – mówił z kolei podczas konferencji prasowej minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin.

– Cieszę się z poparcia ze strony Polski. Wszyscy w UE udzielają poparcia, ale kreatywność wyrażana w stanowisku polskim jest szczególnie ważna. W trakcie rozmów poruszono ponadto temat polsko-ukraińskiego dialogu historycznego.

Wieńce na Cmentarzu Katyńskim w Bykowni

 Wizytę na Ukrainie minister Witold Waszczykowski rozpoczął od złożenia wieńców na Polskim Cmentarzu Wojennym w Kijowie – Bykowni, gdzie spoczywają zarówno obywatele II RP z tzw. ”ukraińskiej listy katyńskiej”, jak i Polacy, Ukraińcy oraz przedstawiciele innych narodów, którzy zostali zgładzeni w wyniku totalitarnych represji politycznych końca lat 30.

– Te cmentarze powodują, że politycy są coraz bardziej skorzy, by poszukiwać prawdy i na tej prawdzie jednać się ze społeczeństwami – podkreślił minister Witold Waszczykowski.

– My również rozpoczęliśmy już jakiś czas temu trudny dialog historyczny z Ukrainą. Udało nam się znaleźć prawdę z wieloma narodami, które wyrządziły nam większą krzywdę, więc i tu w tym przypadku jestem przekonany, jestem optymistą, że dojdzie do pojednania, raczej szybciej niż później; tu też damy radę – zaznaczył minister Waszczykowski.

PAP/IAR/agkm

Kijów, Ukraina, 14.09.2016. Jesteśmy jednym z wiodących państw zabiegających o integralność i suwerenność Ukrainy i rozwiązanie konfliktu wywołanego przez Rosję - mówił w Kijowie szef MSZ Witold Waszczykowski na wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Pawło Klimkinem.