Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 14.11.2016

Marek Magierowski: Steinmeier będzie dobrym prezydentem Niemiec, przyjaznym Polsce

Kanclerz Angela Merkel oficjalnie potwierdziła swoje poparcie dla Franka-Waltera Steinmeiera jako wspólnego kandydata chrześcijańskich demokratów i socjaldemokratów na stanowisko prezydenta Niemiec. Polityk SPD doskonale nadaje się jej zdaniem na ten urząd.
Posłuchaj
  • CDU zgadza się na kandydaturę Steinmeiera na prezydenta. Relacja Wojciecha Szymańskiego z Berlina (IAR)
  • rzecznik prezydenta Marek Magierowski: orientuje się dobrze w kwestii relacji z Polską (IAR)
  • rzecznik prezydenta Marek Magierowski: mimo wszystko Niemcy nie zakwestionowały polityki sankcji (IAR)
Czytaj także

Frank Walter Steinmeier jest doświadczonym politykiem, który świetnie zna się na relacjach między Warszawą a Berlinem; będzie dobrym prezydentem Niemiec, także przyjaznym Polsce - ocenił szef prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski.

Kanclerz Angela Merkel oficjalnie potwierdziła w poniedziałek swoje poparcie dla Franka-Waltera Steinmeiera jako wspólnego kandydata chrześcijańskich demokratów i socjaldemokratów na stanowisko prezydenta Niemiec. O komentarz do tej kwestii był proszony szef prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski.

"Nie jest zagadką"

Frank Walter Steinmeier jest niezwykle doświadczonym politykiem, który bardzo dobrze zna Polskę i świetnie zna się na relacjach między Warszawą a Berlinem; jest politykiem, z którym i minister Waszczykowski i wielu innych polityków od wielu lat utrzymuje stały kontakt - powiedział polskim dziennikarzom Magierowski, który towarzyszy prezydentowi Andrzejowi Dudzie podczas wizyty w Szwajcarii.

Jak dodał Magierowski, Steinmeier "w przeciwieństwie do innych przywódców państw, którzy niedawno zostali wybrani, na pewno nie jest zagadką, nie jest wielką tajemnicą".

- Jesteśmy przekonani, że będzie dobrym prezydentem Niemiec także przyjaznym dla Polski - podkreślił.

O Rosji

Pytany o to, że Steinmeier wyrażał "miękkie" stanowisko wobec Rosji, Magierowski zaznaczył, że w łonie wielkiej koalicji CDU/CSU i SPD często dochodziło do tarć na tle relacji z Moskwą.

- Socjaldemokraci zawsze mieli nieco bardziej przychylną opinię na temat polityki Kremla, chadecja była dużo bardziej krytyczna, szczególnie w osobie kanclerz Angeli Merkel, ale zawsze te opinie, jakoś tam się ucierają - powiedział.

Zaznaczył, że "Niemcy nigdy nie zakwestionowały polityki sankcji wobec Kremla mimo tych różnych zdań w łonie niemieckiego rządu". - Mamy nadzieję, że tak będzie w przyszłości - dodał Magierowski.

Steinmeier, polityk SPD, kierował resortem spraw zagranicznych w pierwszym rządzie koalicyjnym Merkel w latach 2005-2009. W 2013 roku ponownie objął tekę szefa MSZ.

Rozmowy pomiędzy chadekami a socjaldemokratami trwały od miesięcy. Ostateczna decyzja zapadła w poniedziałek rano podczas konferencji telefonicznej z udziałem Merkel i członków prezydium CDU. - To decyzja z rozsądku - powiedziała Merkel cytowana przez agencję dpa.

Nowy prezydent w lutym

Następca prezydenta Joachima Gaucka, który ze względów zdrowotnych zrezygnował z reelekcji, zostanie wybrany przez Zgromadzenie Federalne 12 lutego 2017 roku.

Prezydenta Niemiec wybiera liczące obecnie 1260 osób Zgromadzenie Federalne składające się z posłów do Bundestagu oraz takiej samej liczby elektorów wybieranych przez przedstawicielstwa ustawodawcze krajów związkowych (landów). Chadecy i socjaldemokraci dysponują w tym gremium ponad 900 głosami. Wybór Steinmeiera już w pierwszej turze uważany jest za pewny.

Prezydent Niemiec pełni głównie funkcje reprezentacyjne. Wybierany jest na pięć lat z możliwością jednorazowej reelekcji. Jego głównym orężem są przemówienia, którymi wpływa na opinię publiczną w kraju i za granicą. (PA

(PAP) /IAR/agkm