Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Izabela Zabłocka 16.11.2016

IPN podpisał z Muzeum Katyńskim umowę o współpracy edukacyjnej

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek wyjaśniał, że to porozumienie otwiera nowe perspektywy współpracy między placówkami. W planach są między innymi wspólne konferencje naukowe. Uroczystość odbyła się w Cytadeli Warszawskiej w siedzibie Muzeum.
Posłuchaj
  • Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek o zawartym porozumieniu/IAR
  • Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, którego oddziałem jest Muzeum Katyńskie, Adam Buława podkreślał, że to porozumienie pozwoli rozbudować ofertę Muzeum Katyńskiego/IAR
Czytaj także

Dzięki zawartemu porozumieniu będzie można organizować spotkania międzypokoleniowe, w których uczestniczyłyby dzieci osób pomordowanych oraz przedstawiciele najmłodszego pokolenia. Przewidywane jest również uruchomienie programu utrwalania wspomnień. Jarosław Szarek przekonywał, że zarchiwizowane wspomnienia mają walor edukacyjny.

Anna Wesołowska Podpisanie porozumienia szczególnie cieszy potomków pomordowanych Polaków przez NKWD w 1940 roku

Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego - którego oddziałem jest Muzeum Katyńskie - Adam Buława podkreślał, że to porozumienie pozwoli rozbudować ofertę Muzeum Katyńskiego. Szef placówki liczy zwłaszcza na współpracę przy tworzeniu wystaw mobilnych.


Czytaj więcej
Katyń 1200.jpg
Zbrodnia katyńska

Wyjaśnił, że takie wystawy będą szykowane pod kątem odbiorców zagranicznych. Ich celem jest ukazanie stosunku Zachodu do kwestii katyńskiej. Jednym z miast, w których mają być pokazywane, jest Londyn.

Innym polem współpracy między IPN a Muzeum Katyńskim będzie edukacja młodzieży. Dyrektor Adam Buława zdradza, że w planach jest budowa portalu edukacyjnego.

- Podpisanie porozumienia szczególnie cieszy potomków pomordowanych Polaków przez NKWD w 1940 roku - powiedziała Anna Wesołowska, członek Zarządu Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 roku.

Dla potomków ofiar jest ważne, że wiedza o tamtych wydarzeniach, o których dotąd mówili wiele, ale w swoim wąskim gronie, będzie teraz rozpowszechniana. Anna Wesołowska podkreśla, że rodzinom pomordowanych Polaków zależy zwłaszcza na tym, by prawda o zbrodni katyńskich dotarła do młodzieży.

Z rozkazu Stalina, w kwietniu i maju 1940 roku, funkcjonariusze NKWD zamordowali strzałem w tył głowy ponad 21 i pół tysiąca polskich jeńców - oficerów, policjantów, naukowców, nauczycieli czy lekarzy.