Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Daniel Czyżewski 24.02.2017

Muzeum Żołnierzy Wyklętych będzie współpracować z IPN

Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz Instytut Pamięci Narodowej będą współpracować przy projektach edukacyjnych i przy utrwalaniu pamięci o żołnierzach antykomunistycznego powstania. Podpisane dziś w dawnym komunistycznym więzieniu przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie porozumienie dotyczy także obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Posłuchaj
  • Dyrektor Muzeum Jacek Pawłowicz o współpracy z IPN (IAR)
  • Szef IPN: będziemy pracować nad tym, aby wiedza o bohaterach była jak najpełniejsza (IAR)
Czytaj także

Na dobre efekty tej współpracy oczekuje Jacek Pawłowicz, dyrektor powstającego tu Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. - Jestem przekonany, że nasza współpraca zaowocuje powstaniem tutaj, na Mokotowie, na tej Golgocie polskiej, wspaniałego muzeum, które będzie pokazywało prawdziwą historię Polaków, którzy nigdy się nie ugięli, którzy do końca zachowywali się tak jak trzeba - mówił.


Szef IPN Jarosław Szarek przypomniał, że podpisanie porozumienia przypada w 64. rocznicę śmierci generała Augusta Fieldorfa "Nila" - generała brygady Polskich Sił Zbrojnych, organizatora i dowódcy Kedywu Armii Krajowej, zastępcy Komendanta Głównego AK. Został zamordowany przez władze komunistyczne właśnie w więzieniu przy ulicy Rakowieckiej. Zapowiedział, że we współpracy z Muzeum IPN będzie wydawał książki i prowadził projekty edukacyjne tak, by wśród młodego pokolenia wiedza o takich ludziach jak generał Fieldorf była jak najpowszechniejsza.

Podpis pod porozumieniem złożył również wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. 

dcz