Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 15.04.2017

"Polski obóz" w artykule niemieckiej gazety. Interwencja konsulatu

Po interwencji Konsulatu Generalnego Rzeczpospolitej w Monachium, redakcja bawarskiego dziennika "Mittelbayerische Zeitung" z Regensburga poprawiła na swoich stronach internetowych nieprawdziwe sformułowanie, że obóz w Treblince był "polskim obozem".
Posłuchaj
  • Niemieckie media piszą o "polskich obozach". Relacja Waldemara Maszewskiego (IAR)

Niemiecki dziennik opisując historię mieszkającego w północnej Bawarii Izraela Hoffmana, napisał, że jego starszą siostrę naziści zamordowali w "polskim obozie zagłady w Treblince".

Jak poinformował Polskie Radio konsul Marcin Król z konsulatu w Monachium, po jego osobistej interwencji ze strony internetowej "Mittelbayerische Zeitung" zniknęło nieprawdziwe sformułowanie. Zostało ono zastąpione prawidłowym i pełnie brzmiącym określeniem "niemiecki, nazistowski obóz zagłady w Treblince".

Konsul przyznał, że oprócz poprawienia tekstu redakcja nie przesłała na adres konsulatu żadnego wyjaśnienia ani przeprosin. Według niego, niemieckie redakcje robią to bardzo rzadko. Na stronach internetowych gazety także nie umieszczono żadnego sprostowania.

To nie pierwszy przypadek

Czytaj więcej:
bbb.jpg
Akcja "Death Camps Were Nazi German" przed PE w Brukseli

To kolejny w ostatnim czasie przypadek użycia przez niemieckie media niezgodnego z prawdą historyczną określenia "polskie obozy zagłady".

W marcu znalazło się ono na portalu niemieckiej telewizji SWR w materiale o 75. rocznicy pierwszych deportacji Żydów z Moguncji. Telewizja poprawiła błąd i za niego przeprosiła.

Sformułowania takiego użyła również na stronie internetowej stacja radiowa "B5 aktuell". Artykuł, w którym znalazło się wprowadzające w błąd określenie, dotyczył książki historyka Stephana Lehnstaedta "Der Kern des Holocaust" (rdzeń Holokaustu), poświęconej Akcji Reinhardt - zaplanowanej przez nazistów operacji zagłady Żydów na terenie Generalnego Gubernatorstwa.

Po interwencji konsulatu generalnego RP niemieckie radio B5 Aktuell usunęło ze strony internetowej użyte w artykule określenie "polskie obozy zagłady", zastępując je słowami "niemieckie narodowosocjalistyczne obozy zagłady (...) w okupowanej wówczas Polsce".

kk