Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Filip Ciszewski 29.04.2017

"Polska skutecznie wpisała swoje oczekiwania do wytycznych ws. Brexitu"

Przywódcy 27 państw członkowskich przyjęli na szczycie w Brukseli wytyczne do negocjacji w sprawie Brexitu. - Polska skutecznie wpisała do wytycznych Rady Europejskiej wszystkie swoje oczekiwania wobec negocjacji o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - oświadczyła premier Beata Szydło po spotkaniu. Podkreśliła rolę europejskiej jedności, która pozwoliła szybko zatwierdzić dokument.
Posłuchaj
  • Premier Beata Szydło po szczycie UE (IAR)
Czytaj także

- Będziemy przyglądali się teraz, jak przebiega realizacja tych wytycznych przez Unię Europejską, która w naszym imieniu rozpocznie negocjacje. Muszą być one skrupulatnie wpisane do mandatu negocjacyjnego, którego projekt będzie niebawem ogłoszony przez KE - podkreśliła. 

Premier powiedziała, że podczas sobotniego spotykania unijnych przywódców podkreśliła, iż bardzo istotną kwestią w tym procesie jest jedność. - W wyniku tego, że potrafiliśmy tę jedność zachować i wspólnie słuchać się nawzajem - i również uwzględnić postulaty państw członkowskich - udało się przed posiedzeniem dzisiejszej Rady (Europejskiej) wypracować dobry, dla wszystkich akceptowalny dokument wytycznych i można go było bardzo szybko i sprawnie przyjąć - powiedziała.

Dodała, że udało się to dzięki ogromnej pracy wszystkich państw członkowskich. - Wszystkim należą się podziękowania i gratulacje. W imieniu polskiego rządu ogromny wkład pracy w ten dokument włożył minister (ds. europejskich) Konrad Szymański - powiedziała.

- Atmosfera dzisiaj była, nawet określiłabym to w ten sposób, że była to atmosfera świąteczna, wszyscy podkreślali, że jest jedność, że udało się wypracować ten dokument - uznała szefowa rządu. W jej ocenie "dzisiejszy dzień był świętem jedności".

- Drugi etap będzie znacznie trudniejszy i warto zachować jedność i transparentność procesu, by nie było pokusy wśród niektórych państw odchodzenia od założeń, które przyjęliśmy - oceniła premier. 

Szybkie negocjaje

- Z moich rozmów z panią premier Theresą May mamy jasny obraz tego, że Wielka Brytania oczekuje przede wszystkim, iż ten proces negocjacyjny będzie postępował szybko. Ma oczywiście jasne stanowisko co do tego, że na początku procesu muszą być rozwiązane problemy obywateli i problemy finansowe - zaznaczyła.

Jak oceniła, "odnoszę wrażenie, że w tej chwili premier May bardziej skoncentrowana jest na kampanii wyborczej w tych najbliższych dniach i tygodniach, ale cały czas chce mieć kontakt z nami, z Radą Europejską".

Polskie priorytety

- Dla Polski na tym etapie negocjacji między Unią Europejską a Wielką Brytania w sprawie Brexitu priorytetem są prawa obywateli i kwestie finansowe - powiedziała premier Beata Szydło w Brukseli po unijnym szczycie.

- Polska bardzo jasno stawia sprawę, od momentu, kiedy okazało się, że Wielka Brytania opuści UE. Chcemy dobrych relacji bilateralnych z Wielką Brytanią i chcemy również, aby przyszłe relacje między Wielką Brytanią a UE były oparte na zasadzie partnerstwa i wzajemności. Ale aby tak się stało, negocjacje, które dzisiaj przyjętym mandatem uruchamiamy, muszą być przede wszystkim spełnieniem zawartych w nim postulatów - powiedziała Szydło.

Rola stabilizująca

Premier zaznaczyła, że "będziemy pełnili rolę stabilizującą w negocjacjach". - Musi to być uporządkowany proces, którego celem nie będzie karanie Wielkiej Brytanii, ale zawarcie rzetelnego porozumienia, które zminimalizuje ryzyka i niepewność dla obywateli, przedsiębiorstw i gospodarek zarówno państw UE, jak i Wielkiej Brytanii - zaznaczyła.

- Jesteśmy gotowi rozmawiać o przyszłych relacjach po właściwym uzgodnieniu kwestii praw obywateli oraz rozliczenia finansowego - powiedziała Szydło.

Jak dodała "wystarczający postęp w negocjacjach oznacza dla nas po pierwsze zagwarantowanie katalogu praw dla obywateli, którzy przybyli do Wielkiej Brytanii przed wyjściem Zjednoczonego Królestwa z UE; gwarancje te muszą być oparte na prawie UE i pozwalać na nabycie prawa stałego pobytu również po Brexicie".

Zaznaczyła, że - po drugie - chodzi o "uzgodnienie zasad, które pozwolą precyzyjnie określić wielkość i harmonogram realizacji zobowiązań finansowych Wielkiej Brytanii wobec budżetu UE".

- W naszej ocenie Unia Europejska nie może zgodzić się na to, ażeby Wielka Brytania w jakikolwiek sposób nie wywiązała się ze zobowiązań finansowych, które podjęła jako członek Unii Europejskiej - powiedziała Szydło.

***

W sobotę przywódcy 27 państw członkowskich przyjęli wytyczne do negocjacji w sprawie Brexitu.

Europejscy przywódcy na szczycie w Brukseli przyjęli wytyczne do rozmów w sprawie Brexitu. Decyzja była jednomyślna, a podjęto ją w minutę. Rokowania w imieniu państw członkowskich będzie prowadził główny negocjator Michel Barnier. Rozmowy rozpoczną się zapewne na przełomie czerwca i lipca, po przedterminowych wyborach parlamentarnych.

Wytyczne przewidują dwuetapowe podejście - najpierw negocjacje dotyczące zagwarantowania praw Europejczykom na Wyspach, w tym niespełna milionowej grupie Polaków, i rozliczenia finansowe - czyli wpłaty Londynu do wspólnej kasy w ramach obowiązującego budżetu Unii. I dopiero po osiągnięciu znaczącego postępu w tych rokowaniach, możliwe będzie rozpoczęcie rozmów o przyszłych relacjach handlowych Unii z Wielką Brytanią. Nastąpi to prawdopodobnie jesienią.

fc