Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Karol Kozłowicz 02.06.2017

Polska wybrana na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ

Zgromadzenie Ogólne wybrało w piątek Polskę na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. W grupie państw Europy Wschodniej zastąpiła Ukrainę. W tajnym głosowaniu Polskę poparło 190 państw; wymaganych było 127 głosów, dwie delegacje wstrzymały się od głosu.

Polska rozpocznie swoją dwuletnią kadencję w RB ONZ 1 stycznia 2018 roku.

W sali Zgromadzenia Narodowego zebrały się w piątek delegacje stałych przedstawicielstw krajów członkowskich ONZ. Głosy na poszczególnych kandydatów składano na dostarczanych kartkach, które wrzucano do roznoszonych przez pracowników ONZ specjalnych urn.

Państwa starające się o niestałe członkostwo w RB musiały zdobyć dwie trzecie głosów państw Zgromadzenia Narodowego uczestniczących w głosowaniu. W przypadku obecności przedstawicieli wszystkich 193 wymagane było otrzymanie 129 głosów.

Czytaj więcej
szydło 1200.jpg
Premier Beata Szydło: 190 do zera to wynik, który robi wrażenie

Minister spraw zagranicznych RP Witold Waszczykowski mówił w przeddzień wyborów, że obecność w Radzie Bezpieczeństwa umożliwi Polsce wywieranie politycznego wpływu na rozwiązywanie wielu konfliktów. Może się też przyczynić do rozszerzenia współpracy gospodarczej.

Oprócz Polski na dwuletnią kadencję wybrano jeszcze czterech niestałych członków Rady Bezpieczeństwa. Kuwejt zastąpił Japonię (Grupa Azji i Pacyfiku), Peru zajęło miejsce Urugwaju w Grupie Ameryki Łacińskiej i Karaibów (GRULAC). W Grupie Afrykańskiej Wybrzeże Kości Słoniowej oraz Gwinea Równikowa zostały wybrane na miejsca zwolnione przez Senegal i Egipt.

TVP Info

Wybory uzupełniające

Zgromadzenie Narodowe przeprowadziło zarazem wybory uzupełniające w grupie państw Europy Zachodniej i Innych (WEOG). W rezultacie porozumienia o podziale dwuletniej kadencji z Włochami miejsce w RB otrzymała na rok 2018 Holandia.

Od grudnia 2016 r., kiedy Bułgaria wycofała się z batalii o niestałe miejsce w RB, Polska była jedynym kandydatem grupy EEG.

Polska zgłosiła swoją kandydaturę do RB w roku 2009. Kampanię wyborczą prowadziła pod hasłem „Solidarność-Odpowiedzialność-Zaangażowanie”. Według źródeł PAP niezależnie do MSZ w Warszawie w kampanię zaangażowało się mocno Stałe Przedstawicielstwo RP przy ONZ w Nowym Jorku, a także placówki dyplomatyczne na całym świecie. W czasie kampanii wyborczej Polska nawiązała też relacje z tymi nielicznymi krajami członkami ONZ, z którymi jeszcze nie miała stosunków dyplomatycznych.

Czytaj więcej
andrzej duda free 1200.jpg
Prezydent: Ogromne poparcie pokazuje silną pozycję Polski, autorytet naszego kraju

Komentarze polityków

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Wojciech Skurkiewicz mówi o sukcesie polskiej dyplomacji, rządu i prezydenta. Podkreśla, że członkostwo w Radzie to prestiż dla Polski, bo będziemy mieli wpływ na decyzje dotyczące poprawy bezpieczeństwa, kształtowanie pokoju w wielu miejscach świata.

Tomasz Siemoniak z Platformy Obywatelskiej mówi o satysfakcji. Przypomina, że starania o członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa rozpoczął jeszcze poprzedni rząd. Przypomniał, że Polska była już niestałym członkiem Rady w latach 90-tych. Dodał, że jest to ważne i podnosi poprzeczkę naszej dyplomacji.

Zdaniem lidera Nowoczesnej Ryszarda Petru, niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa poza prestiżem, nic nam nie daje. Polityk powiedział, że najważniejsze decyzje dotyczące naszego kraju zapadaja gdzie indziej - w Unii Europejskiej, w Komisji Europejskiej, w relacjach bilateralnych.

Członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ

Czytaj więcej
waszczykowski 1200.jpg
Szef MSZ: uzyskaliśmy potężny instrument oddziaływania na świat

Rada Bezpieczeństwa ONZ składa się z 15 państw. Jej stałymi członkami, którzy posiadają prawo weta, są: Stany Zjednoczone, Francja, Wielka Brytania, Chiny i Rosja. Pozostałych 10 członków Rady Zgromadzenie Ogólne wyłania w głosowaniu na dwuletnie kadencje.

TVP Info

Kandydaci starający się o niestałe członkostwo w RB muszą zdobyć poparcie dwóch trzecich państw należących do Zgromadzenia Ogólnego i uczestniczących w wyborach. Jeśli biorą w nich udział przedstawiciele wszystkich 193 państw ONZ, musi to być 129 głosów.

W przypadku, gdyby za pierwszym razem kraj ubiegający się o status członka nie zdobył wystarczającego poparcia, procedura będzie powtórzona. W razie konieczności może zostać również wysunięta inna kandydatura.

Polska zgłosiła swoją kandydaturę do RB w 2009 roku, a kampanię wyborczą prowadziła pod hasłem "Solidarność - Odpowiedzialność - Zaangażowanie"

koz