Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
migrator migrator 26.11.2009

Ministerstwo boi się, że pacjenci wyjadą z kraju

Grupa unijnych krajów, w tym Polska, chce odrzucić projekt przepisów mających ułatwić europejskim pacjentom dostęp do lekarzy w całej Unii.
Ministerstwo boi się, że pacjenci wyjadą z krajuEastNews

Los dyrektywy regulującej zwrot kosztów leczenia za granicą jest więc zagrożony. Jak dowiedziało się Polskie Radio, wczorajsza dyskusja w Brukseli przedstawicieli unijnych rządów nie doprowadziła do zbliżenia stanowisk. Wszystko rozstrzygnie się więc 1 grudnia na spotkaniu ministrów zdrowia 27 krajów.

Nowe przepisy miały dawać m.in. Polakom prawo do leczenia za granicą za pieniądze Narodowego Funduszu Zdrowia, bez wcześniejszego ubiegania się o zgodę w kraju. Jeśli więc Polka uzna, że operacja kolana zostanie przeprowadzona lepiej na przykład w Niemczech, będzie mogła wyjechać do jednego z tamtejszych szpitali, opłacić pobyt i leczenie, a w kraju zażądać zwrotu kosztów. Przy czym refundowana ma być tylko kwota, którą za podobne leczenie trzeba byłoby zapłacić w Polsce.

Ta korzystna dla pacjentów dyrektywa budzi jednak opór ministerstwa zdrowia, które obawia się, że doprowadzi to do masowych wyjazdów pacjentów za granicę, a NFZ będzie miał kłopot ze zwracaniem wszystkich kosztów leczenia.

Wątpliwości dotyczące projektu przepisów w tej sprawie mają też inne kraje, między innymi Portugalia, Hiszpania oraz Irlandia. „Mamy nadzieję na porozumienie, ale trudno przewidzieć, jak zachowają się kraje w przyszłym tygodniu" - powiedział Polskiemu Radiu jeden ze szwedzkich dyplomatów. Dodał, że sytuacja zmienia się bardzo szybko, bo grupa krajów przeciwnych przyjęciu dyrektywy raz maleje, a raz się powiększa.

Beata Płomecka