Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
migrator migrator 14.12.2009

"To projekt polityczny", Chiny łamią monopol Rosji

Na granicy turkmeńsko-uzbeckiej otwarto odcinek rurociągu, którym gaz z Turkmenistanu popłynie do Chin.
To projekt polityczny, Chiny łamią monopol Rosjifot. eastnews

- Ten projekt ma nie tylko wartość ekonomiczną i komercyjną, ale również polityczną – powiedział prezydent Turkmenistanu Gurbanguly Berdimuhamedow. – Chiny, dzięki swojej rozważnej i dalekosiężnej polityce stają się gwarantem światowego bezpieczeństwa – dodał.

Prezydent Chin, Hu Jintao podkreślił, że otwarcie gazociągu jest dowodem przyjaźni między państwami.

W uroczystym otwarciu wzięli udział oprócz przywódców Chin i Turkmenistanu także liderzy Uzbekistanu i Kazachstanu, przez które będzie biegł gazociąg. Inwestycja ma przełamać rosyjski monopol na dostawy gazu ze środkowej Azji.

Pierwszy odcinek ma długość ponad 1800 kilometrów, cały gazociąg będzie mierzył 7 tysięcy kilometrów. Zgodnie z planami, rurociąg będzie rocznie transportował 40 miliardów metrów sześciennych surowca. Budowa pierwszego odcinka trwała dwa lata i kosztowała 6,7 miliardów dolarów. Cała inwestycja ma zostać zakończona do 2013 roku. Budowę finansuje niemal w całości państwowy Chiński Bank Rozwoju.

Turkmenistan produkuje co roku około 70 miliardów metrów sześciennych gazu. Jednocześnie z budową rurociągu do Chin Turkmenistan finalizuje konstrukcję nitki do Iranu. Wyraża też zainteresowanie wsparciem realizacji projektu Nabucco, który ma połączyć złoża gazu z regionu Morza Kaspijskiego z odbiorcami w Unii Europejskiej, z pominięciem Rosji. Głównym założeniem projektantów jest uniezależnienie krajów Europy Zachodniej i Środkowo-Wschodniej od dostaw rosyjskiego gazu.