Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
migracja
migrator migrator 14.01.2010

Piskorski oskarża Platformę o represje polityczne

Przewodniczący Stronnictwa Demokratycznego przekonuje, że nie da się zastraszyć "politycznym mocodawcom" CBA.
Posłuchaj
  • Paweł Piskorski o powodach ataku na niego
  • Rzecznik CBA o przeszukaniu u Pawla Piskorskiego
  • Mateusz Martyniuk o zarzutach wobec Pawła Piskorskiego
  • Paweł Piskorski oburzony akcją CBA

Przewodniczący Stronnictwa Demokratycznego Paweł Piskorski zapewnił o swojej uczciwości i oświadczył, że nie da się zastraszyć "politycznym mocodawcom" CBA.
Ci mocodawcy to według Piskorskiego "wysoki szczebel" PO.

We środę funkcjonariusze Biura wraz z prokuratorem przeszukali dom polityka. Poszukiwali umowy sprzed 13 lat, którą Paweł Piskorski zawarł z warszawskim antykwariuszem. Umowa dotyczyła sprzedaży przedmiotów antykwarycznych i został od niej odprowadzony podatek.

Paweł Piskorski uważa, że działania prokuratury mają podłoże polityczne i są "monitorowane" przez kierownictwo Platformy. Powodem tych represji jest zdaniem lidera Stronnictwa Demokratycznego obawa przed Andrzejem Olechowskim.

Paweł Piskorski dodał, że przeżył bardzo wiele kontroli swoich rozlicznych transakcji handlowych i dopiero w 1997 roku jako jedyny składnik jego majątku zakwestionowano właśnie umowę z antykwariuszem. Spór zakończył się korzystnym dla polityka orzeczeniem sądu.

Zdaniem Pawła Piskorskiego najście CBA na jego mieszkanie jest przejawem politycznie sterowanej kampanii, której celem jest skompromitowanie go w oczach opinii publicznej jako szefa Stronnictwa Demokratycznego.

Na celowniku prokuratury i CBA

Szefa Stronnictwa Demokratycznego wezwano do prokuratury na przesłuchanie pod koniec stycznia.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Mateusz Martyniuk powiedział, że zostaną mu przedstawione zarzuty popełnienia przestępstwa. Jednym z wątków prowadzonego postępowania jest umowa kupna-sprzedaży dzieł sztuki.


W środę Centralne Biuro Antykorupcyjne, na zlecenie Prokuratury Okręgowej w Warszawie, przeszukało dom Piskorskiego. – potwierdził rzecznik CBA.

Paweł Piskorski zapowiedział, że zaskarży decyzję o przeszukaniu. Akcję CBA określił jako przejaw politycznie sterowanej kampanii.

Cudowne dziecko polityki

Paweł Piskorski, źr. piskorski.pl

Paweł Piskorski zaczynał karierę polityczną jeszcze pod koniec lat 80. – jako działacz podziemnego NZS. W latach 90. Paweł Piskorski należał do młodych-zdolnych polskiej polityki. Związał się z Kongresem Liberalno Demokratycznym, którego jednym z filarów był także obecny premier Donald Tusk.  Potem był jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy liberalnego skrzydła Unii Wolności.

Młody polityk szybko piął się po szczeblach kariery politycznej.  Punktem zwrotnym była prezydentura stolicy, którą zdobył w 1999 roku.  Jego odejściu ze stanowiska towarzyszyły jednak komentarze o  „aferze mostowej” czy „układzie warszawskim”.

W 2001 roku Piskorski razem z Tuskiem i grupą secesjonistów opuszcza Unię Wolności i zostaje jednym z twórców Platformy Obywatelskiej. Zostaje sekretarzem generalnym tej partii.

Skąd tyle pieniędzy?

Media od lat zarzucają Piskorskiemu niejasne związki  z biznesem i pytają o źródła zdobycia sporego majątku.  Nie przekonują ich tłumaczenia polityka, że majątek zdobył grając na giełdzie i handlując dziełami sztuki.

W 2004 roku Piskorski został europosłem. W 2006 roku „Dziennik” opisał historię zakupu przez Piskorskiego gruntów pod zalesienie.  Wg gazety  wartość zakupu przekraczała stan majątkowy ujawniony przez Piskorskiego w oświadczeniu.  Europoseł PO tłumaczył że pieniądze te pochodziły ze sprzedaży mieszkań, kredytu, oszczędności oraz dochodów zarówno jego samego, jak i żony. Po tej publikacji  wyrzucono go z  Platformy Obywatelskiej.

Piskorski nie rezygnuje jednak z aktywności w życiu politycznym. Od roku jest przewodniczącym Stronnictwa Demokratycznego.  SD pod przewodnictwem Piskorskiego poparł kandydaturę w wyborach prezydenckich Andrzeja Olechowskiego, także jednego z twórców PO.

rr,ak,PAP,Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)