Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Filip Ciszewski 13.12.2017

Złożyli hołd polskim ofiarom NKWD. Prezydenci Andrzej Duda i Petro Poroszenko w Charkowie

Prezydenci Polski i Ukrainy złożyli hołd polskim żołnierzom zamordowanym przez NKWD, pochowanym na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie. Spoczywają tam szczątki 4302 polskich ofiar. 
Posłuchaj
  • Krzysztof Szczerski, prezydencki minister opowiada o stosunkach polsko-ukraińskich. Relacja Karola Darmorosa (IAR)
Czytaj także

Na cmentarzu są pochowani w większości więźniowie obozu NKWD w Starobielsku, w tym ośmiu generałów. W dołach śmierci, wraz z polskimi oficerami, leży także około 2,8 tys. ofiar stalinowskiego terroru z lat 1937-1938.

Prezydent Duda ma później rozmawiać ze swoim ukraińskim odpowiednikiem m.in. na temat wydanego przez ukraiński IPN zakazu poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na Ukrainie. 

flaga Ukraina.jpg
"Polska jest przyjacielem Ukrainy". Szef ukraińskiego MSZ zapewnia, że nie ma powodu do zmartwień

Polskę i Ukrainę od wielu lat dzielą zaszłości historyczne. Dotyczą one głównie różnej pamięci o roli Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), która w latach 1943-1945 dopuściła się ludobójczej czystki etnicznej na ok. 100 tys. polskich mężczyzn, kobiet i dzieci.

O ile dla polskiej strony jest to godna potępienia zbrodnia ludobójstwa (masowa i zorganizowana), o tyle w ukraińskie historiografii jest przedstawiana jako efekt symetrycznego konfliktu zbrojnego, za który w równym stopniu odpowiedzialne były obie strony. Dodatkowo Ukraińcy chcą postrzegać OUN i UPA wyłącznie jako organizacje antysowieckie, ze względu na ich powojenny ruch oporu wobec ZSRR.

mb