Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
migrator migrator 21.01.2010

27 tysięcy odbiorców w całym kraju nadal bez prądu

Najgorsza sytuacja jest w Małopolsce i na Śląsku, ale przerwy w dostawach energii elektrycznej występują także w województwach lubelskim, świętokrzyskim i podkarpackim.
Posłuchaj
  • Malgorzata Wozniak o braku pradu2
  • Malgorzata Wozniak o braku pradu1
  • Pan Lech chetnie odda agregat
  • mieszkanka Ojcowa o braku pradu
Czytaj także

W województwie małopolskim bez prądu pozostaje około 24 tysięcy odbiorców, na Śląsku - 2 tysiące 700. Rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak zapewnia, że specjalistyczne służby pracują non stop. W okolicach Krakowa pracuje 108 brygad energetycznych, 272 strażaków i 20 żołnierzy. Na Śląsku pracuje 126 brygad, 156 strażaków i 37 żołnierzy.

Rzeczniczka poinformowała, że służby nie tylko usuwają awarie, ale pomagają także mieszkańcom. Strażacy beczkowozami dowożą wodę do tych miejscowości, gdzie w wyniku awarii jej zabrakło. Przy pomocy agregatów prądotwórczych uruchamiają także przepompownie.

Mieszkańcy Małopolski, którzy już od kilkunastu dni są bez prądu, skarżą się na chaos informacyjny i brak pomocy. Wojewoda Małopolski deklaruje, że do dyspozycji samorządów jest kilkadziesiąt agregatów prądotwórczych mogących zasilać pojedyncze domy. Ale - jak mówi najnowszy komunikat biura prasowego - chętnych na agregaty nie ma. Do tej pory wypożyczono 9 z 50. Tymczasem mieszkańce Ojcowa, która chciała wypożyczyć agregat, nie udało się dowiedzieć, jak to może zrobić.

Urzędników postanowił wyręczyć Pan Lech z okolic Oleśnicy na Dolnym Śląsku, który zadzwonił do Radia Kraków z informacją, że chętnie przekaże potrzebującym agregat prądotwórczy. Pozostaje problem z transportem agregatu z Dolnego Śląska, ale mieszkanka Ojcowa ma nadzieję, że szybko uda się go przetransportować do jej miejscowości.

Służby wojewody deklarują, że z prośbą o agregat do centrum zarządzania kryzysowego powinni zwracać się wójtowie lub starostowie.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ma nadzieję, że w ciągu kilku dni uda się usunąć awarie. Przy czym, jak dodaje rzecznik, pogoda zadania energetykom nie ułatwia.

Będzie mroźno

Europa północna, wschodnia i centralna znajduje się w zasięgu klina wyżowego związanego z wyżem nad Rosją, pozostałe obszary kontynentu są pod wpływem niżów z frontami. Polska jest pod wpływem klina wyżowego w mroźnym powietrzu polarnokontynentalnym - informuje IMiGW.

W piątek na południu i zachodzie kraju przewaga zachmurzenia dużego, na północnym wschodzie zachmurzenie umiarkowane i małe, w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku możliwe okresowo niewielkie opady śniegu. Temp. maks. od -16 do -13 st. na północnym wschodzie, na pozostałym obszarze od -12 do -8 st., miejscami na Dolnym Śląsku -7 st. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni i południowo-wschodni.

W nocy z piątku na sobotę przeważnie pogodnie, na południu i zachodzie kraju przewaga zachmurzenia dużego, na zachodzie Wielkopolski możliwe słabe opady śniegu. Temp. min. od -22 do -18 st. na północnym wschodzie, od -18 do -13 st. w centrum i dolinach górskich, od -13 do -10 st. na południowym zachodzie i zachodzie oraz na Pomorzu Zachodnim. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni i południowo-wschodni.

W sobotę w dzień na zachodzie kraju przewaga zachmurzenia dużego, na pozostałym obszarze pogodnie. Temp. maks. od -16 do -13 st. na północnym wschodzie, na pozostałym obszarze od -13 do -9 st., nad morzem miejscami -8 st. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni.

W Warszawie w piątek zachmurzenie umiarkowane. Temp. maks. -10 st. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni. W nocy pogodnie. Temp. min. -18 st. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni. W sobotę w dzień zachmurzenie umiarkowane. Temp. maks. -14 st. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich.

kg, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR), PAP