Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
migrator migrator 17.05.2010

Małopolska: 1,5 tysiąca przygotowywanych do ewakuacji

Trudna sytuacja w Małopolsce. Rozważana jest ewakuacja ok. 1,5 tys. mieszkańców powiatu brzeskiego z kilkuset domów. W Małopolsce obecnie alarm powodziowy jest w 49 gminach.

Podmyty jest także szlak kolejowy Kraków- Zakopane.

W Małopolsce obecnie alarm powodziowy jest w 49 gminach, a pogotowie przeciwpowodziowe - w 44 gminach regionu. W ciągu ostatniej doby strażacy ewakuowali 317 osób - poinformował rzecznik małopolskiej straży pożarnej Andrzej Siekanka.

Małopolscy strażacy interweniowali ponad 1,8 tys. razy. Według służb zarządzania kryzysowego, stan alarmowy jest przekroczony na 20 rzekach w 29 miejscach, a w 8 rzekach w 19 miejscach woda przekroczyła stany ostrzegawcze. "Coraz mocniej przybiera Raba" - powiedział Siekanka.

Najtrudniejsza sytuacja jest obecnie w powiatach: brzeskim, bocheńskim, krakowskim, myślenickim, oświęcimskim i wielickim.

Pociągi Kraków-Zakopane objazdami

"Podmyty został szlak kolejowy Kraków - Zakopane, ruch będzie kierowany objazdami" - poinformowała rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Sieradzka.

Jak podało PKP na swoich stronach z powodu intensywnych opadów deszczu i podmycia torów, wstrzymano też ruch pociągów na odcinku Nowy Sącz - Stróże. W związku z tym, pociąg "Pieniny" z Nowego Sącza/Tarnowa do Warszawy Wschodniej, został odwołany na odcinku Nowy Sącz - Tarnów.

Zalane drogi

Intensywne opady powodują głównie podtopienia terenu, zalania piwnic, podmywanie budynków oraz osunięcia gruntu.

Wezbrania utrudniają też komunikację w regionie. Nieprzejezdne są: droga krajowa Brzesko-Nowy Sącz, droga wojewódzka 981 Tarnów-Krynica, 961 Dobczyce - Gdów, zalana droga 966 Bochnia -Łapanów oraz droga 933 w miejscowości Brzeszcze.

Płetwonurkowie w akcji

Strażacy w nocy w Witowie Dolnym uratowali podróżujących samochodem, po tym jak kierowca nie widząc zalanej drogi wjechał do rowu. W Głogoczowie płetwonurkowie ewakuowali z zalanego domu 52-latka. W całym regionie przy usuwaniu skutków ulewnych deszczy od niedzieli zaangażowanych jest ponad 4 tys. strażaków OSP i PSP.

Synoptycy prognozują dalsze intensywne opady deszczu w regionie.

Lokalne podtopienia w Małopolsce

W nocy ogłoszono alarm powodziowy dla Gorlic w Małopolsce. Jeszcze wczoraj zrobiły to gminy Bobowa i Łuźna. W Gorlicach wystąpiła z brzegów rzeka Sękówka. Zalany jest park miejski, otwarty basen i stadion. Z koryta występuje też potok stróżowianka.

W Bieczu wystąpiła z brzegów rzeka Ropa. Zalany jest stadion, budynki MPGK oraz obwodnica Biecza - droga krajowa 28, ruch na tym odcinku odbywa się przez centrum Biecza.

W Libuszy wylewa strumyk Libuszanka, woda podchodzi pod hale sportową. Niebzpiecznie jest w Uściu Gorlickim gdzie rzeka Zdynianka przekroczyła stan alrmowy o 77 centymetrów.

Coraz trudniejsza sytuacja jest nad zalewem Klimkówka. Przypływ wody wynosi 210 metrów sześciennych na sekundę a wypuszczane jest zaledwie metrów sześciennych na sekundę. Większy wypust wody spowodowałby zalanie Biecza - gdzie i tak sytuacja jest już bardzo ciężka.

Wisła w Jawiszowicach przelewa się przez wał przeciwpowodziowy. Na miejscu strażacy z worków z piaskiem budują zabezpieczenia. W pobliżu rzeki gmina Brzeszcze prowadzi ewakuację 18 domów. Mieszkania musieli też opuściuć mieszkańcy wsi Rudze koło Zatora. W Podolszu woda zalała oczyszczalnie ścieków. Woda z lokalnych potoków podmyła też domy w Przeciszowie i Piotrowicach.

W związku z podtopieniami zamknięta jest droga krajowa 52 z Wadowic do Bielska. Kłopoty czekają tam na kierowców w dwóch miejscach: w Bulowicach i Izdebniku. Nieprzejezdna jest też droga krajowa nr 28 z Zatora do Wadowic oraz trasa wojewódzka 933 z Oświęcimia do Pszczyny. W Brzeszczach koło cmentarza utworzyło się rozlewisko. Objazdy poprowadzonio przez stare Brzeszcze.

ag, PAP, infokolej.blog.pl