Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
migrator migrator 21.04.2010

Uroczystości pogrzebowe Gen. Franciszka Gągora

Mszą w kościele pw. Matki Bożej Królowej Aniołów na warszawskim Bemowie rozpoczęły się w środę w południe uroczystości pogrzebowe Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Gen. Franciszek Gągor spocznie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Mszę odprawia nuncjusz apostolski, arcybiskup Józef Kowalczyk. "Czuwajcie, bo nie znacie dnia ani godziny - to słowa Pisma Świętego, które w ostatnich dniach przemawiają do nas wszystkich ze szczególną mocą" - powiedział w homilii mszy pogrzebowej w intencji gen. Franciszka Gągora nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk.

"Tempo współczesnego życia, szybkie przemiany kulturowe, społeczne i gospodarcze sprawiają, że współczesny człowiek próbuje nadążyć za trendami panującymi w otaczającym go świecie i zatraca czasem świadomość przemijania i zapomina o upływającym czasie, w konsekwencji - o cierpieniu, śmierci i żałobie" - mówił abp Kowalczyk.

"Dopiero zetknięcie się z chorobą lub śmiercią, wobec których nawet najsilniejsi zauważają swą kruchość i słabość, pozwala na głębszą refleksję na temat przemijania, które towarzyszy człowiekowi od początku jego istnienia" - podkreślił.


Gen. Franciszek Gągor zginął na posterunku - mówił nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk. "Zapytano kiedyś jednego greckiego wodza i myśliciela: powiedz kogo uważasz za największego człowieka. Odpowiedział skromnie - zobaczycie, jak który będzie z nas umierał. Po tym poznacie, który z nas jest największy. Gen. Franciszek Gągor umarł śmiercią bohaterską, śmiercią, która jest miarą ludzkiej wielkości i formatu człowieczeństwa, zginął na posterunku w służbie ojczyźnie, w służbie żołnierskiej" - powiedział abp Kowalczyk.

W ceremonii oprócz najbliższych generała uczestniczą także licznie przybyli przedstawiciele wojska. W ostatniej drodze szefowi SGWP obok polskich generałów towarzyszą najwyżsi rangą dowódcy sił zbrojnych m.in. z Austrii, Belgii, Białorusi, Chorwacji, Czech, Danii, Estonii, Gruzji, Grecji, Izraela, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Niemiec, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Turcji, Ukrainy, Węgier i Włoch. W uroczystości udział biorą członkowie rządu oraz parlamentarzyści.

Trumnę z ciałem Franciszka Gągora przewieziono do kościoła z siedziby SGWP przy ul. Rakowieckiej, gdzie od godz. 15 we wtorek była wystawiona, by każdy mógł oddać hołd generałowi i wpisać się do księgi kondolencyjnej. Szef SGWP zginął 10 kwietnia w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem.

kg,Informacyjna Agencja Radiowa (IAR),PAP