Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Dariusz Adamski 20.02.2018

Minister energii: Baltic Pipe do 2023 roku. Natychmiastowe wstrzymanie Nord Stream 2 - nierealne

- Natychmiastowe wstrzymanie budowy gazociągu Nord Stream 2 jest nierealne - uważa minister energii Krzysztof Tchórzewski. Mimo to - jego zdaniem - Polska jeszcze nie stoi na straconej pozycji. 

Tchórzewski był pytany w TVP Info, czy realne jest natychmiastowe wstrzymanie budowy gazociągu Nord Stream 2, o co zaapelowało do rządu w Berlinie siedmiu niemieckich posłów i eurodeputowanych. - Przypuszczam, że nierealne. Ale jednak cieszę się, że są tacy politycy niemieccy, którzy to zauważają. Dlatego, że Nord Stream 2 jest potężnym zagrożeniem nie tylko gospodarczym, ale i politycznym. Daje możliwość Rosji odłączenia gazociągu albo całkowicie ukraińskiego, albo jamalskiego idącego przez Polskę. I ma tutaj szczególne znaczenie gazociąg ukraiński. Dlatego, że gazociąg ukraiński odłączony (...) daje możliwość ataku dalszego Rosji na Ukrainę - powiedział. Dodał, że coraz więcej środowisk w Europie widzi to zagrożenie. 

Minister pytany, czy w sprawie Nord Stream 2 Polska nie stoi na przegranej pozycji, odpowiedział, że "w obecnej chwili jeszcze nie". - Trzeba powiedzieć, że mamy szansę i bardzo mocno o to zabiegamy - wyjaśnił. 

Baltic Pipe do 2023. "Ogromny postęp prac przygotowawczych"

Minister energii Krzysztof Tchórzewski zapowiedział, że do 2023 roku powinien zostać ukończony gazociąg Baltic Pipe i wówczas gaz docierający do Polski będzie w całości pochodził nie z kierunku wschodniego. Minister mówił w TVP Info, że postęp prac przygotowawczych do budowy Baltic Pipe "jest ogromny". - Staramy się nie stracić ani dnia w tej sprawie - dodał. 

Krzysztof Tchórzewski podkreślił, że na tej inwestycji Polska nie będzie oszczędzać i zostanie ona zrealizowana - jak to określił - "solidnie". Minister dodał, że obecnie polskie władze ustalają szczegóły z duńskimi. Podtrzymał zapowiedź, że wiosną poznamy linię przebiegu gazociągu. - Kamienie milowe wyznaczane wskazują, że możemy pod koniec przyszłego roku przystąpić do tej inwestycji - powiedział Krzysztof Tchórzewski. 

Gazociąg Baltic Pipe ma połączyć polski system przesyłowy z systemem duńskim. Dzięki temu do naszego kraju będzie mógł płynąć gaz ziemny ze złóż na szelfie norweskim. Baltic Pipe wraz z gazoportem w Świnoujściu ma tworzyć tzw. Bramę Północną. Minister Krzysztof Tchórzewski przypomniał, że ostatnio podjęto też decyzję o dobudowie trzeciej części tego gazoportu. . 

Jak mówił minister Krzysztof Tchórzewski, Polska będzie miała po 2023 roku nadmiar gazu i ma zamiar poprzez rozbudowę sieci gazowej w Polsce, sprzedawać surowiec na Słowację, do Czech i ewentualnie na Ukrainę. 

Grupa niemieckich parlamentarzystów przeciwko Nord Stream 2

We wtorek na łamach "Frankfurter Allgemeine Zeitung" siedmiu niemieckich posłów i eurodeputowanych wezwało w liście otwartym rząd Niemiec do rezygnacji z planowanego gazociągu Nord Stream 2, powołując się przy tym na europejską solidarność. 

"Europa nie poradzi sobie bez solidarności - z tym zdaniem zasadniczo zgodzi się każdy realista, a jednak wzywanie do europejskiej solidarności nie ma dobrej reputacji" - oceniają autorzy listu, tj. grupa deputowanych do Bundestagu i Parlamentu Europejskiego z bloku chadeckiego CDU/CSU, liberalnej FDP i Zielonych. 

Jak podkreślili, "o solidarność chodzi także w europejskiej polityce energetycznej, a Nord Stream 2 to projekt, przy którym spór o solidarność rozbrzmiewa szczególnie mocno. (...) prowadzi on do politycznego podziału Europy i pod znakiem zapytania stawia naszą solidarność z Polską, naszymi bałtyckimi sąsiadami, ze Słowacją i Ukrainą, ale też z Danią i Szwecją; państwa te uważają, że projekt zagraża ich bezpieczeństwu (dostaw energii)".

Nord Stream 2 to projekt liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Moc przesyłowa to 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie. Gazociąg ma być gotowy do końca 2019 roku, gdyż po tym roku Rosja zamierza przestać przesyłać gaz rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy.

dad