Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Mateusz Rekłajtis 07.03.2018

Prezes IPN: Marzec'68 buntem młodzieży przeciw komunistom

Spot o Marcu'68, odnowiony portal dotyczących tamtych wydarzeń oraz filmy operacyjne z działań Służby Bezpieczeństwa - to działania, jakie z okazji 50. rocznicy wydarzeń z 8 marca 1968 roku przygotował Instytut Pamięci Narodowej.

b5ca2fa5-831e-4360-9181-2fbbe158f904.jpg
Koncert w Filharmonii Narodowej z okazji 50. rocznicy wydarzeń Marca 1968 roku

- Marcowe wydarzenia były buntem młodzieży przeciwko komunistom - powiedział prezes IPN w trakcie prezentacji nowego spotu filmowego o Marcu'68. Zaznaczył, że ducha tamtej historii najlepiej oddaje rezolucja przyjęta przez władze Uniwersytetu Warszawskiego. W dokumencie napisano, że studenci chcą mieć prawo do wyrażania swojej demokratycznej i niepodległościowej tradycji. 

Protest studentów z Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczął falę podobnych manifestacji w innych miastach. To z kolei uruchomiło działania odwetowe PRL-owskich władz. Represje dotknęły inteligencję oraz rozpętały kampanię antysemicką, co z kolei doprowadziło do emigracji polskich Żydów z kraju. Efektem zmasowanej propagandy było - jak przypomniał Jarosław Szarek - wyrzucenie około 15 tysięcy polskich Żydów. Dostali oni paszport w jedną stronę, bez możliwości powrotu i wielu z nich nigdy już do Polski nie wróciło.


 
Prezes IPN zaprotestował przy okazji prezentacji nowego spotu filmowego o Marcu'68 przeciwko porównywaniu obecnej sytuacji społeczno-politycznej do wydarzeń sprzed 50 lat. "To są sytuacje nieporównywalne." - powiedział Jarosław Szarek. Dziś - jak mówił prezes IPN - jest swoboda wypowiedzi i możliwość nieskrępowanej krytyki wobec rządzących. Nikt za takie słowa nie trafia do aresztu i nie jest represjonowany - zaznaczył prezes Szarek.

W przeddzień 50. rocznicy wydarzeń z 8 marca 1968 roku Instytut Pamięci Narodowej zaprezentował też odnowiony portal. Można na nim znaleźć materiały źródłowe dotyczące Marca'68, relacje świadków oraz dokumenty edukacyjne. 

rr