Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Rafał Kowalczyk 29.05.2010

Musieli uciekać, stracili wszystko. Potrzebna pomoc

Trwają zbiórki darów dla powodzian. Jedna z nich prowadzona jest w Mieście Miłosierdzia, które znajduje się dziś w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu.

Jak mówi ksiądz Zbigniew Sobolewski z Caritas Polska, teraz potrzebne są rzeczy codziennego użytku. Trzeba sobie wyobrazić to, co jest najpotrzebniejsze do życia, bowiem wiele osób zostało ewakuowanych tak szybko, że nie miało czasu zabrać czegokolwiek. Z kolei rzeczy, które zostały w zalanych domach nie będą się nadawały do użytku.

Irena Drożdż z Polskiego Czerwonego Krzyża tłumaczy, że obecnie najbardziej potrzeba ręczników jednorazowych, papieru toaletowego, naczyń jednorazowych. Przydadzą się też kawa, herbata, cukier, czajniki elektryczne. Ponadto śpiwory. Jednak w pierwszym rzędzie powodzianom należy dostarczyć środki czystości i gotowe dania i konserwy.

Akcje, happeningi, by pomóc innym

Symulatory, tory przeszkód, a do tego występy, koncerty i spotkania ze znanymi osobami - to wszystko czeka dziś na tych, którzy przyjdą do Miasta Miłosierdzia na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Jak mówi Norbert Szczepański - zastępca dyrektora Centrum Myśli Jana Pawła II - koordynator projektu Miasto Miłosierdzia - impreza ma na celu przybliżenie społeczeństwu działalności różnych organizacji pozarządowych. Jednak w odróżnieniu od targów organizacji pozarządowych Miasto Miłosierdzia pokazuje - jak mówią jego organizatorzy - że źródłem wszelkiej pomocy jest właśnie miłosierdzie.

W mieście miłosierdzia będzie można nie tylko poznać organizacje wspierające potrzebujących, ale także zobaczyć, jak czuje się taka osoba, która tej pomocy potrzebuje. Będzie tor barier architektonicznych, na którym będzie można poczuć się jak osoba chora na stwardnienie rozsiane. Będzie można również przespacerować się w towarzystwie przewodnika, by zobaczyć, jak porusza się osoba głucho-niewidoma. Organizatorzy dają też możliwość bezpośredniego zaangażowania się na przykład w akcję "Masz godzinę - podziel się", w ramach której można udzielić pomocy pracownikom hospicjum lub jadłodajni.

Jak mówi Norbert Szczepański - przygotowano również wiele imprez towarzyszących. Będzie między innymi konkurs gwary więziennej czy warsztaty wyrobu zabawek afrykańskich. Organizatorzy będą też prowadzić rejestrację dawców szpiku kostnego.

Miasto Miłosierdzia otworzyło podwoje na Krakowskim Przedmieściu o godzinie 10:00.
O godzinie 17:30 odbędzie się koncert zespołu Raz Dwa Trzy, a całość zakończy się o godzinie 19:30 koncertem dla powodzian Projekt Soprano - Caritas Archidiecezji Warszawskiej

ak,Informacyjna Agencja Radiowa (IAR),Tomasz Jędruchów