Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Marek Grabski 29.03.2018

Departament Stanu USA: zakup Patriotów wzmocni Polskę, USA i NATO

Amerykańskie ministerstwo spraw zagranicznych wydało oświadczenie, w którym stwierdziło, że podpisanie przez Polskę i USA umowy o zakupie systemu obronnego Patriot "wzmocni bezpieczeństwo i możliwości obronne USA, Polski i NATO na wschodniej flance Sojuszu".
Posłuchaj
  • Podpisano umowę na system Patriot - relacja Agnieszki Drążkiewicz (IAR)
Czytaj także

Rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert w oświadczeniu wydanym w środę w późnych godzinach wieczornych czasu miejscowego (w czwartek nad ranem czasu polskiego) podkreśliła, że zakup przez Polskę obronnego systemu antyrakietowego, który "obejmuje najnowocześniejsze rozwiązania dowodzenia i kontroli" dla polskiej obrony przeciwlotniczej i antyrakietowej, "odzwierciedla wkład Polski w ponoszenie ciężaru wspólnej obrony państw NATO poprzez program modernizacji" swoich sił zbrojnych.

"Perspektywa dalszej współpracy"

"Polska na ten program modernizacji przeznacza 20 procent swojego budżetu obronnego" - czytamy w oświadczeniu wydanym w imieniu władz amerykańskich przez Departament Stanu. "Porozumienie podpisane w środę w Warszawie jest kulminacją realizacji ustaleń spotkania prezydentów Trumpa i Dudy w Warszawie w lipcu 2017 roku" - zaznaczyła Nauert.

Ministerstwo spraw zagranicznych USA wyraziło też nadzieję, że porozumienie "przyczyni się do stworzenia miejsc pracy zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Polsce", otwierając perspektywę "dalszej współpracy z Polską w realizacji drugiej fazy tego porozumienia".

Ochrona i inwestycje

Umowę zakupu systemu Patriot w ramach pierwszej fazy programu "Wisła" szef MON Mariusz Błaszczak podpisał w środę w obecności m.in. prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego. Minister poinformował, że w ramach offsetu zaoferowano Polsce inwestycje, które wpłyną na rozwój naszego przemysłu zbrojeniowego. Przypomniał, że wartość umowy offsetowej to prawie miliard zł i 46 zobowiązań, które mają być realizowane w 10 spółkach wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Błaszczak ocenił, że wynegocjowana cena jest dobra - o połowę niższa niż wyjściowa. System Patriot wraz z systemem zarządzania polem walki będzie w pierwszej fazie kosztował 4 mld 750 mln dolarów.

Odnosząc się do słów byłego szefa MON Tomasza Siemoniaka (PO), m.in. o tym, że decyzję o rozpoczęciu rozmów z Amerykanami w sprawie Patriotów podjął rząd Ewy Kopacz, a rząd PiS zmarnował wiele czasu, Błaszczak powiedział, iż "poprzedni rząd w kampanii obiecywał wszystko - to były puste obietnice". - Dziś z jednej strony sobie próbują przypisać sukces, a z drugiej - atakują i krytykują. To dowód braku powagi ze strony tych ludzi, którzy przecież przez osiem lat Polską rządzili - dodał szef MON.

Gotowość za kilka lat

Podstawowym zadaniem systemu "Wisła", którego uzbrojeniem będą zestawy Patriot, ma być zwalczanie taktycznych rakiet balistycznych krótkiego zasięgu, w tym pocisków ze zdolnością manewrowania. System IBCS ma monitorować przestrzeń powietrzną, rozpoznawać typy zagrożenia (samolot, pocisk) i zwalczać go w ciągu kilkunastu sekund. W pierwszej fazie Polska kupuje pociski PAC-3 MSE przeznaczone do zwalczania pocisków balistycznych, także zdolnych do manewrowania.

Do pierwszej fazy programu należy 10 umów - pięć z rządem USA (umowa główna dostawy, dwie umowy szkoleniowe, umowa na sprzęt kryptograficzny i umowa na elementy systemu łączności Link-16) oraz pięć umów krajowych - na pojazdy Jelcz, mobilne węzły łączności, pojazdy do transportu pocisków przechwytujących, kabiny stanowisk łączności, kierowania i dowodzenia.

Dostawa dwóch baterii Patriot, które Polska otrzyma w pierwszej z dwóch zakładanych faz programu "Wisła", jest planowana do końca roku 2022, osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej ma nastąpić na przełomie 2023 i 2024 r.; płatności zostały rozłożone na lata 2018-22.

mg