Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Daniel Czyżewski 11.04.2018

Zgoda ambasadorów UE na ustalenia ws. delegowanych pracowników. Sprzeciw Polski i Węgier

Ambasadorowie unijnych krajów zatwierdzili ustalenia dotyczące zaostrzenia zasad delegowania pracowników w Unii Europejskiej przy sprzeciwie Polski i Węgier. Wielka Brytania, Litwa, Łotwa i Chorwacja.
Posłuchaj
  • Zgoda unijnych ministrów jest więc przesądzona, te ustalenia musi też jeszcze zatwierdzić Parlament Europejski. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Zgoda unijnych ministrów jest więc przesądzona, te ustalenia musi zatwierdzić jeszcze Parlament Europejski.

Uzgodnienia negocjatorów Europarlamentu i krajów członkowskich są niekorzystane dla polskich firm, które z całej Unii wysyłają najwięcej osób do pracy za granicę. Zgodnie z ustaleniami, okres delegowania ma wynosić 12 miesięcy z możliwością wydłużenia o pół roku.

Po tym okresie pracownicy będą objęci prawem pracy kraju, do którego zostali wysłani. To będzie problem dla małych i średnich firm, które do tej pory wysyłały na dłuższe kontrakty na przykład do pracy w sektorze budownictwa. Ponadto uzgodnienia przewidują podniesienie płacy minimalnej i objęcie pracowników wszystkimi układami zbiorowymi. Te zmiany przeforsowała Komisja Europejska.

Polska i państwa naszego regionu zarzucały jej, że ugięła się pod presją krajów Europy Zachodniej, głównie Francji i Niemiec, dla których tańsi pracownicy ze Wschodu od dawna byli solą w oku. Kraje naszego regionu mówiły, że to protekcjonizm gospodarczy. Polska od wielu lat sprzeciwiała się wszelkim zmianom w delegowaniu. Argumentowała, że po wprowadzeniu tych zmian wysyłanie za granicę tańszych pracowników z Europy Środkowo-wschodniej stanie się nieopłacalne.

dcz