Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Daniel Czyżewski 22.06.2018

Polska emigracja w czasie i po II wojnie światowej. Konferencja w Rapperswillu

Analizy działalności polskiej emigracji w czasie i po drugiej wojnie światowej zakończyły konferencję "Magna Res Libertas. Ku Niepodległej". Konferencja odbywała się w Muzeum Polskim w Rapperswilu w Szwajcarii z udziałem historyków z tego kraju, Polski, Niemiec i Francji i poświęcona była między innymi zaangażowaniu polskiej emigracji w odzyskanie niepodległości. 
Posłuchaj
  • Przez dwa dni historycy z Polski, Szwajcarii, Niemiec i Francji analizowali polską myśl niepodległościową i idee niepodległościowe polskiej emigracji od XVIII do XX wieku. Relacja Witolda Banacha (IAR)
Czytaj także

Jeden z wykładów był poświęcony Grupie Berneńskiej. Ambasador Rzeczypospolitej w Szwajcarii Jakub Kumoch wyjaśnił, że była to grupa polskich dyplomatów i żydowskich działaczy, która podjęła się w czasie II wojny światowej misji ratowania skazanych przez Niemców na zagładę Żydów. Dzięki działalności Grupy Berneńskiej ocalało kilkuset Żydów.

Z kolei doktor Nina Taylor-Terlecka z Uniwersytetu Oksfordzkiego przybliżyła aktywność emigracji w Londynie. Badaczka przypomniała idee, które przyświecały członkom powstałego przed zakończeniem wojny ruchu politycznego "Niepodległość i Demokracja".

Wśród głównych idei NiD-u była walka z totalitaryzmem i działania na rzecz nowego porządku międzynarodowego, opartego na zasadach federalizmu. Doktor Taylor-Terlecka przypominała, że członkowie NiD-u mieli zabiegać o to, by "sprawa polska" była wciąż obecna w międzynarodowej polityce oraz mieli współpracować z opozycjonistami z innych krajów okupowanych przez Związek Radziecki.

Doktor Piotr Kardela z białostockiego oddziału IPN przybliżył z kolei idee wolnościowe Polaków w Stanach Zjednoczonych po II wojnie światowej. Historyk tłumaczył, że emigracja za oceanem wspierała opozycję w Polsce, dotowała polską prasę i instytuty w USA, pielęgnowała tradycje patriotyczne - wszystko po to, by świat wiedział, że Polacy nie godzą się na powojenne zniewolenie Polski.

Dwudniowe spotkanie zostało zorganizowane przez Muzeum Polskie w Rapperswilu i Instytut Pamięci Narodowej z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Patronat medialny sprawowało Polskie Radio 24. 

dcz