Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Roman Stańczyk 22.09.2018

Konwencja Zjednoczonej Prawicy: Patryk Jaki przedstawił program dla Warszawy

Zakończyła się wojewódzka konwencja Zjednoczonej Prawicy w Warszawie. Swoje przemówienia wygłosili: premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki. 
Posłuchaj
  • Konwencja Patryka Jakiego. Relacja Jolanty Turkowskiej (IAR)
  • Warszawa: premier i prezes PiS ze wsparciem dla kandydatury Patryka Jakiego. Relacja Karola Darmorosa (IAR)
Czytaj także

Jako pierwszy przemawiał prezes Prawa i Sprawiedliwości. Jarosław Kaczyński podkreślił, że symolem rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz w Warszawie jest afera reprywatyzacyjna. Prezes PiS ocenił, że po 1989 r. Warszawa rozwijała się bez planu, w sposób chaotyczny, wśród nadużyć, z "narastającą patologią przestępczością".

- Podjął z tym walkę Lech Kaczyński jako prezydent Warszawy, dokonał licznych zmian, podjął różne inicjatywy, takie jak Muzeum Powstania Warszawskiego, jak Centrum Nauki Kopernik, jak przebudowa Krakowskiego Przedmieścia  - mówił Kaczyński.

Jarosław Kaczyński wymieniając problemy, z jakimi mierzy się Warszawa mówił o anarchii budowlanej, rządach deweloperów, budowaniu gmachów, które w żaden sposób nie łączą się z architekturą otoczenia, w szczególności tą zabytkową.

- Czasem wydaje się, że sytuacja jest beznadziejna. Partia, która rządzi w tej chwili w Warszawie wystawiła przecież kolejnego kandydata, kandydata, który był szefem sztabu pani Gronkiewicz-Waltz, a więc można rzec wszystko po staremu. Często w trudnej sytuacji jest tak, że można coś zrobić, tylko trzeba człowieka i znalazł się taki człowiek: to Patryk Jaki - podkreślił Jarosław Kaczyński.

Zaznaczył, że nie mówi tego, bo Patryk Jaki jest kandydatem PiS, ale dlatego, że "udowodnił, że jest tym człowiekiem, swoimi czynami".

- Była afera reprywatyzacyjna i wydawało się, że cóż, idziemy do sądów, do prokuratur, ile by to trwało? Lata. Jakie byłby skutki? Bóg jeden raczy wiedzieć, ale ktoś miał pomysł, potrafił go zrealizować i potrafi go realizować przez cały czas już konsekwentnie (...). Bo to był pomysł instytucji, powołania instytucji, następnie kierowanie instytucją - zaznaczył lider PiS.



Wizja nowej Warszawy

Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że Patryk Jaki chce łączyć a nie dzielić. - Cechą charakterystyczną, piękną cechą naszego kandydata, jest też to, że on nie dzieli i nie chce dzielić Warszawy i warszawiaków na prawobrzeżną, lewobrzeżna, na młodszych i na starszych, na pieszych i na kierowców, na bogatszych i na mniej zasobnych. Warszawa jest jedna, tak jak Polska jest jedna i dla wszystkich warszawiaków musi być jeden spójny plan działania - powiedział Morawiecki.

Premier ocenił, że Jaki ma spójną koncepcję Warszawy i to właśnie różni go od kandydata PO i Nowoczesnej Rafała Trzaskowskiego. Powiedział, że program Trzaskowskiego powstał poprzez "zebranie wszystkich obietnic z roku 2006, 2010 i 2014, posklejano je razem oczywiście taśmą klejącą i tak mamy program niespełnionych obietnic". - "PO - puste obietnice" - to jest program Rafała Trzaskowskiego, w przeciwieństwie do konkretnego, śmiałego, bardzo mądrego planu, który zaprezentował nasz kandydat - oświadczył premier. 

- Ta wielka, bardzo często rzeczywiście tragiczna i smutna przeszłość Warszawy musi w końcu zostać przełamana. Wierzę, że stoimy na progu właśnie wielkiego takiego przełomu, że będziemy potrafili zbudować Warszawę przyszłości właśnie z Patrykiem - powiedział Morawiecki.

"Zjednoczona Prawica" ma program dla Warszawy

Patryk Jaki podkreślił, że Warszawa ma ciągle niewykorzystany potencjał. Mówił m.in. o zmianach w warszawskiej komunikacji.  

- Stworzymy spójny system komunikacji zbiorowej, który będzie łączył w sobie nowe linie metra, (linie) tramwajowe i również linie kolejowe" – zadeklarował. Kandydat Zjednoczonej Prawicy zauważył również, że Warszawa nie ma ani jednej pełnej obwodnicy, a zasługuje na dwie obwodnice.

- Wybudujemy trzecią i czwartą linie metra w przeciągu dwóch kadencji - zadeklarował Jaki. Zapowiedział też inwestycje w trasy tramwajowe.

Kandydat Zjednoczonej Prawicy stwierdził też, że szanse rozwoju dla stolicy na kolejne 100 lat zapewni powstanie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jaki obiecał też m.in. budowę 50 nowych żłobków i przedszkoli, zmiany w funkcjonowaniu Straży Miejskiej oraz wymianę wszystkich miejskich pieców, tzw. kopciuchów.

W każdej z dzielnic będzie funkcjonował 24-godzinny dyżur pediatryczny. Patryk Jaki obietnice składał także seniorom. Zapowiedział wprowadzenie kart "Senior Plus", budowę tzw. mieszkań podwójnych.

Polityk zadeklarował również, że zadba o powstańców warszawskich, zbuduje dom dla kombatanta "z prawdziwego zdarzenia" oraz odbuduje Pałac Saski.

- Jestem przekonany, że samorząd może być uczciwy, efektywny i możemy im pokazać, i już pokazujemy, że lepiej jesteśmy w stanie zarządzać samorządem i Polską - mówił na zakończenie Jaki nawiązując do postawy opozycji.

Jak dodał, Zjednoczona Prawica ma program dla Warszawy, o którym może mówić godzinami. - Nam zależy na tym, aby pokazać, że to tak naprawdę starcie wizji i braku wizji. To jest starcie prawdziwego, nowego programu i programu, który jest powtarzany od 2006 r., programu Hanny Gronkiewicz-Waltz - mówił.

Na konwencji głos zabrał także m.in. kandydat na wiceprezydenta stolicy Piotr Guział.

ras