Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Damian Nejman 22.10.2018

Wybory samorządowe 2018. Jak głosowano w dużych miastach?

Jak dotąd ustalono wyniki wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów w 2370 gminach i miastach; ustalono również wyniki wyborów do 2360 rad gmin i 175 rad powiatów oraz do 3 z 18 rad dzielnic Warszawy - poinformowano na konferencji PKW. Wyniki do sejmiku jako pierwsze podało województwo opolskie. 

Wiceprzewodniczący PKW Sylwester Marciniak przekazał informacje o cząstkowych, nieoficjalnych wynikach głosowania, ustalonych na poniedziałek, na godz. 17:45.

Poinformował, że na podstawie otrzymanych drogą elektroniczną informacji, są zatwierdzone przez terytorialne komisje wyborcze protokoły głosowania z 113 542 komisji obwodowych na ogólną liczbę oczekiwanych 117 810 protokołów.

Marciniak powiedział, że jak dotąd, na 2477 gmin ustalono wyniki wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów w 2370 gminach i miastach. Wyników nie ustalono dotychczas przede wszystkim w większych miastach. Frekwencja w tych wyborach wyniosła 54,60 proc.

Frekwencja do rad gmin wyniosła 54,85 proc., a do rad powiatów – 54,5 proc. Do godz. 17.45 ustalono też wyniki wyborów do 3 z 18 rad dzielnic Warszawy.

Według informacji KBW w sejmiku województwa opolskiego Koalicja Obywatelska zdobyła 13 mandatów, PiS - 10, Mniejszość Niemiecka - 5, a PSL - 2.

Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała też dane o końcowej frekwencji we wczorajszych wyborach samorządowych. Do urn poszło 54,24 procent uprawnionych do głosowania. Jest to najwyższa frekwencja w historii wyborów samorządowych.

Województwo mazowieckie może poszczycić się najwyżej odnotowaną frekwencją - 55,84 procent. Najmniejszą odnotowano w województwie opolskim - 47,41 procent. 

Warszawa

Miejska komisja wyborcza w Warszawie otrzymała i zatwierdziła 1359 protokołów z komisji obwodowych, stanowi to 57,93 proc. wszystkich protokołów, które muszą zostać sprawdzone. Komisje obwodowe wprowadziły do systemu informatycznego ponad 91 proc. protokołów. Z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu, opublikowanego w niedzielę wieczorem wynika, że w pierwszej turze wyborów na prezydenta stolicy, z wynikiem 54,1 proc. wygrał Rafał Trzaskowski. Patryk Jaki uzyskał drugi wynik - 30,9 proc.

Poznań 

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, ubiegający się o reelekcję z ramienia Koalicji Obywatelskiej, zdobył 127 125 głosów, czyli 55,9 proc. poparcia – podała w poniedziałek miejska komisja wyborcza w Poznaniu po przeliczeniu wszystkich protokołów. Jak powiedział w poniedziałek wieczorem przewodniczący miejskiej komisji wyborczej w Poznaniu Piotr Majchrzak, na Jacka Jaśkowiaka zagłosowało 127 125 osób (55,99 proc.).

Kraków

Najwcześniej we wtorek rano Miejska Komisja Wyborcza w Krakowie ogłosi oficjalne wyniki wyborów samorządowych na prezydenta miasta i do Rady Miasta. Jednak wszystko wskazuje na to, że będzie druga tura wyborów na prezydenta Krakowa. Pierwszą turę z 43,7 proc. poparciem wygrał ubiegający się o reelekcję Jacek Majchrowski (KWW Obywatelski Kraków); drugie miejsce zajęła kandydatka Zjednoczonej Prawicy Małgorzata Wassermann (33,6 proc.) - wynika z badania Exit poll Ipsos. 

Trójmiasto

Także wszystko wskazuje na to, że będzie druga tura wyborów prezydenckich w Gdańsku. Urzędujący prezydent Paweł Adamowicz uzyskał 36,7 procent głosów. W drugiej turze zmierzy się z Kacprem Płażyńskim z PiS, który ma 32,3 procent. Kandydat Koalicji Obywatelskiej Jarosław Wałęsa - według sondażowych wyników exit poll - zdobył nieco ponad 25 procent głosów i zajął trzecie miejsce w wyborach na prezydenta Gdańska. 

Z nieoficjalnych, ale opartych na protokołach ze wszystkich obwodowych komisji danych wynika, że na prezydenta Sopotu wybrany został Jacek Karnowski zdobywając 59,2 proc. głosów. Będzie on pełnił tą funkcję po raz szósty z rzędu. Urzędujący prezydent otrzymał 59,24 proc. głosów. Na drugim miejscu znalazła się aktualna radna Grażyna Czajkowska z ruchu obywatelskiego Kocham Sopot z 18,97 proc. 

55-letni Wojciech Szczurek, z wykształcenia doktor nauk prawnych, szósty raz z rzędu został wybrany na prezydenta Gdyni. Podobnie jak we wcześniejszych wyborach, bezpartyjny Szczurek startował z komitetu "Samorządność". Z nieoficjalnych, ale opartych na protokołach ze wszystkich obwodowych komisji danych wynika, że uzyskał on nieco ponad 68 proc. głosów. Informacje dotyczące nieoficjalnych wyników wyborów podał PAP Paweł Brutel - pełnomocnik wyborczy KWW Wojciecha Szczurka Samorządność. Jak wyjaśnił, wyliczenia oparte są na danych pochodzących ze wszystkich 118 obwodowych komisji wyborczych, które działały w Gdyni. 

Szczecin

W Szczecinie obecnie urzędujący prezydent Piotr Krzystek startujący z komitetu Bezpartyjnych i kandydat PiS Bartłomiej Sochański powalczą w drugiej turze wyborów na prezydenta Szczecina. Wyniki podała Miejska Komisja Wyborcza. Piotr Krzystek uzyskał poparcie 47,25 proc. głosujących (głosowały na niego 73 063 osoby), Bartłomiej Sochański otrzymał natomiast 21,99 proc.; głos na kandydata Prawa i Sprawiedliwości oddało 34 005 osób. 

Olsztyn

W II turze wyborów na prezydenta Olsztyna zmierzą się dotychczasowy prezydent Piotr Grzymowicz i były włodarz miasta Czesław Małkowski; uzyskali oni największą liczbę głosów spośród 8 kandydatów - podała w poniedziałek oficjalne wyniki miejska komisja wyborcza w Olsztynie. Jak podała przewodnicząca miejskiej komisji wyborczej Katarzyna Gołębiewska, najwięcej głosów w I turze zdobył Piotr Grzymowicz startujący z własnego komitetu wyborczego - 24 758, Czesław Małkowski, startujący z własnego komitetu, uzyskał 22 465 głosów. 

Białystok

Urzędujący prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski popierany przez Koalicję Obywatelską został prezydentem miasta po raz czwarty. Wyniki wyborów podała w poniedziałek oficjalnie Miejska Komisja Wyborcza. Komisja poinformowała, że na Tadeusza Truskolaskiego, który będzie prezydentem czwartą kadencję, zagłosowało 56,21 proc. Drugi wynik - 30,2 proc. miał kandydat Zjednoczonej Prawicy poseł Jacek Żalek. 

Bydgoszcz

Rządzący Bydgoszczą od 2010 r. Rafał Bruski z Platformy Obywatelskiej został wybrany na kolejną kadencję już w pierwszej turze, zdobywając 54,64 proc. głosów - ogłosiła w poniedziałek Miejska Komisja Wyborcza. Bruski (KKW Koalicja Obywatelska) pokonał posła Tomasza Latosa (KW PiS) - 29,59 proc. głosów, a także prezesa partii Wolność w regionie kujawsko-pomorskim Marcina Sypniewskiego (KKW Czas Bydgoszcz CB2018.PL) - 6,17 proc. głosów, wiceprezydent Bydgoszczy Annę Mackiewicz (KKW SLD Lewica Razem) - 6,08 proc. głosów i posła Pawła Skuteckiego (KWW Kukiz'15) - 3,51 proc. głosów. 

Toruń

Rządzący Toruniem od 2002 roku Michał Zaleski (kandydat niezależny) będzie prawdopodobnie zajmował tę funkcję przez pięć kolejnych lat. Z cząstkowych danych przekazanych PAP przez jego sztab wynika, że uzyskał 55 procent głosów. Według informacji przekazanych PAP przez przedstawicielkę sztabu prezydenta Zaleskiego - po zliczeniu głosów ze 100 na 121 komisji obwodowych dotychczasowy włodarz miasta uzyskał ok. 55 proc. głosów. 

Gorzów Wielkopolski

W Gorzowie Wielkopolskim wybory prezydenckie wygrał bezpartyjny Jacek Wójcicki. Startujący z własnego komitetu obecny prezydent tego miasta uzyskał 65,21 proc. głosów - wynika z informacji podanych przez PKW. Będzie to jego druga kadencja. 
Drugi wynik – 15,23 proc. uzyskał Sebastian Pieńkowski KW Prawo i Sprawiedliwość, a trzeci - 10,15 proc. Marta Bejnar-Bejnarowicz z KWW Kocham Gorzów. Kandydat KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska Robert Surowiec zgromadził 8,48 proc. głosów, a Ryszard Kneć z KWW Fani Gorzowa – 0,93 proc. Wyniki głosowania i wyborów prezydenta Gorzowa Wlkp. podała PKW. Frekwencja w Gorzowie Wlkp. wyniosła 50,79 proc. 

Zielona Góra

Niedzielne wybory na prezydenta Zielonej Góry wygrał w pierwszej turze z wynikiem 58,20 proc. obecny prezydent tego miasta Janusz Kubicki - wynika z ostatecznych wyników opublikowanych przez PKW. Będzie to jego czwarta kadencja. W wyborach startował z własnego komitetu. Drugi wynik – 17,92 proc. uzyskał kandydat Prawa i Sprawiedliwości Piotr Barczak, a trzeci Anita Kucharska-Dziedzic z KW Ruch Miejski Zielona Góra, która otrzymała 10,49 proc. ważnych głosów. 

Łódź

Hanna Zdanowska wygrywa w pierwszej turze wyborów prezydenckich w Łodzi. Z sondażu Ipsos wynika, że głosowało na nią 70,1 procent wyborców. Na drugim miejscu - jak wynika z sondażu dla TVP1, TVN24 i Polsatu - znalazł się Waldemar Buda (PiS) z 24,2 proc. głosów. Hanna Zdanowska nie chciała komentować ewentualnej zapowiadanej decyzji wojewody łódzkiego w sprawie wygaszenia jej mandatu. Jak powiedziała, dla niej najważniejszym głosem jest głos łodzian. Pod koniec września Sąd Apelacyjny podtrzymał wyrok w sprawie Hanny Zdanowskiej i jej partnera. Sąd uznał ich za winnych poświadczenia nieprawdy w dokumentach przedstawionych bankowi. 

Kielce

Urzędujący od 2002 r. prezydent Wojciech Lubawski oraz europoseł Bogdan Wenta spotkają się w drugiej turze wyborów prezydenckich w Kielcach – poinformował przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w Kielcach Piotr Zięba. Jak przekazał, w niedzielnych wyborach najwięcej głosów (37,62 proc.) zdobył Wenta (KWW Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty) i w drugiej turze zmierzy się z Lubawskim (KWW Porozumienie Samorządowe Wojciech Lubawski), który uzyskał 29,20 proc. poparcia.

Wrocław

Brak kilku protokołów z obwodowych komisji wyborczych oraz poprawki, które komisje obwodowe muszą zrobić w kilkunastu innych, to główne przyczyny tego, że w poniedziałek Miejska Komisja Wyborcza nie poda wyników wyborów prezydenta Wrocławia. Według sondażu Ipsos wybory w pierwszej turze we Wrocławiu wygrał Jacek Sutryk z poparciem 50,1 proc. Drugie miejsce z poparciem 27,8 zajęła kandydatka Zjednoczonej Prawicy – posłanka PiS Mirosława Stachowiak-Różecka.

Opole

Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski utrzymał swoje stanowisko na drugą kadencję - wynika z informacji przekazanych przez miejskie komisje wyborczą. Po przeliczeniu głosów z 80 na 81 obwodów wynika, że urzędujący prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski - który startował w wyborach z własnego komitetu - otrzymał ponad 70 proc. głosów i będzie pełnił swoją funkcję przez najbliższe pięć lat. 

Katowice

Prezydent Katowic Marcin Krupa – bezpartyjny, popierany przez PiS – już w pierwszej turze wyborów samorządowych przechylił szalę zwycięstwa na swoją stronę, pokonując 7 kontrkandydatów - wynika z sondażu exit poll. Krupa jest prezydentem Katowic od 2014 r. W pierwszej turze - poparło go 51,1 proc. wyborców. 

Rzeszów

Rządzący Rzeszowem od 2002 roku Tadeusz Ferenc, który ubiegał się o reelekcję, wygrał niedzielne wybory w I turze – wynika z cząstkowych wyników obwodowych komisji wyborczych. Na podstawie danych z 84 na 94 obwodów Ferenc (KW Stowarzyszenie Rozwój Rzeszowa Tadeusza Ferenca) uzyskał 64 proc. poparcia. Jego najpoważniejszy konkurent, kandydat Zjednoczonej Prawicy, poseł PiS Wojciech Buczak uzyskał 29 proc.

Lublin

Urzędujący prezydent Lublina Krzysztof Żuk został wybrany ponownie na prezydenta tego miasta. W pierwszej turze wyborów zdobył 62,32 proc. głosów. Będzie to trzecia kadencja Żuka na stanowisku prezydenta Lublina.  Wyniki głosowania podała w poniedziałek wieczorem Miejska Komisja Wyborcza w Lublinie. Żuk jest przewodniczącym lokalnych struktur PO, ale w wyborach samorządowych startował z własnego komitetu (KWW Krzysztof Żuk). Główny konkurent Żuka kandydat Zjednoczonej Prawicy poseł PiS Sylwester Tułajew uzyskał 31,48 proc. głosów. 

dn/IAR/PAP