Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Martin Ruszkiewicz 15.11.2018

PE chce więcej praw dla pasażerów na kolei, PKP mówi o zbyt szybkich zmianach

Europosłowie za wzmocnieniem praw pasażerów podróżujących kolejami. Chodzi między innymi o większe odszkodowania w przypadku opóźnień lub odwołanych kursów, zagwarantowanie na każdej stacji pomocy osobom niepełnosprawnym, a w pociągach o zapewnione miejsce dla rowerów. Parlament Europejski poparł dziś pakiet praw pasażerów na kolei i chce, by wszedł on w życie od 2021 roku. PKP mówi natomiast, że proponowane zmiany są zbyt szybkie.
Posłuchaj
  • Sprawozdawca projektu, europoseł SLD Bogusław Liberadzki mówi, że punktualność powinna być obowiązkiem przewoźników (IAR)
  • Szef brukselskiego biura PKP Tomasz Lachowicz o sprawie (IAR)
Czytaj także

Szef brukselskiego biura PKP Tomasz Lachowicz powiedział Polskiemu Radiu, że polska kolej, podobnie koleje z innych krajów i Komisja Europejska, chciała, by był to rok 2024. Według niego decyzja europosłów o szybszym wprowadzeniu zmian jest związana ze zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego.

- Wiadomo, że posłowie są wybierani przez społeczeństwo, przez pasażerów, więc propozycje części tych posłów są większe niż proponowaliśmy, bo jako polska kolej też zgadzamy się z tym, że standardy jakości powinny być podnoszone, natomiast powinno to być robione w sposób pragmatyczny - powiedział szef brukselskiego biura PKP.

PKP kolej pociąg 1200.jpg
Eksperci: wyższe odszkodowania za opóźnienia pociągów konieczne

Tomasz Lachowicz tłumaczył, że wszelkie zmiany pociągają za sobą koszty, czyli pieniądze które są przeznaczane obecnie na dworce i tabor kolejowy.

- PKP się zmienia i każdy pasażer to zauważy natomiast posiadamy plany inwestycyjne gdzie korzystamy ze środków unijnych i chcielibyśmy, żeby to zostało rozłożone w czasie - powiedział szef brukselskiego biura PKP.

Dodał, że unijne pieniądze na modernizację kolei Polska będzie mogła wydawać do końca 2023 roku.

Dzisiejsze głosowanie Parlamentu Europejskiego nie kończy prac nad przepisami, to dopiero stanowisko europosłów do negocjacji z unijnymi rządami. Od wyniku tych rokowań będzie zależał ostateczny kształt przepisów.

mr