Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
migrator migrator 09.06.2010

Chcesz głosować poza domem? Zapisy tylko do jutra

Do jutra trzeba się dopisać do spisu wyborców: dotyczy to osób, które będą głosować poza miejscem zameldowania. Także do 10 czerwca niepełnosprawni i osoby powyżej 75 roku życia mogą wyznaczyć pełnomocnika wyborczego.


Jak wyjaśnia Marek Solon-Lipiński z Fundacji Batorego, pełnomocnik akcji "Masz głos, masz wybór", dopisanie się do spisu wyborców jest bardzo proste. Wystarczy udać się z dowodem osobistym do urzędu gminy bądź dzielnicy i wypełnić prosty wniosek. Urząd nie może odmówić dopisania do spisu wyborców, nawet jeśli dana osoba nie jest zameldowana na pobyt czasowy.

Zaświadczenie z miejsca zameldowania

Druga możliwość zagłosowania w wyborach prezydenckich poza miejscem zameldowania to pobranie z rodzinnego miasta zaświadczenia o prawie do głosowania.

Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, że w dniu 18 czerwca 2010 r. upływa termin składania wniosków o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania przez wyborców którzy zamierzają zmienić miejsce pobytu przed dniem wyborów. Wniosek o wydanie zaświadczenia składa się w urzędzie gminy, w której wyborca jest ujęty w spisie wyborców. Wyborca otrzyma dwa zaświadczenia: zaświadczenie o prawie do głosowania w dniu pierwszego głosowania oraz zaświadczenie o prawie do głosowania w dniu ponownego głosowania.

Z zaświadczeniem takim można głosować w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.

Ktoś może pobrać dla nas zaświadczenie

Zaświadczenie można pobrać samodzielnie bądź poprzez upoważnienie.

Jak podkreśla Marek Solon-Lipiński, upoważnienie nie musi być oryginałem. Wystarczy wysłać faks do członka rodziny, który pójdzie z nim do danego urzędu. Natomiast jeżeli wyborca zgubi takie zaświadczenie, wówczas nie będzie mógł zagłosować.

Punkty wyborcze za granicą

Zaświadczenie może się przydać np. osobom wypoczywającym na urlopie. Zorganizowano 253 punkty wyborcze za granicą, ich lista dostępna jest na stronie internetowej ministerstwa spraw zagranicznych - www.msz.gov.pl.

Natomiast osoby, które na stałe mieszkają za granicą, mogą poprzez internet na stronach MSZ dopisać się do punktu wyborczego w swoim miejscu zamieszkania.

Pełnomocnik wyborczy

Jutro mija też czas na wyznacznie pełnomocnik wyborczego - dotyczy to osób niepełnosprawnych oraz powyżej 75 roku życia. Mają dwie możliwości: mogą udać się z pełnomocnikiem do urzędu gminy i tam wypełnić dokumenty, bądź poprosić, by urzędnik przyszedł do domu. Wówczas musi być również obecny pełnomocnik.

Pierwsza tura wyborów odbędzie się za półtora tygodnia, 20 czerwca. Dwa tygodnie później może odbyć się druga tura wyborów.

agkm