Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Filip Ciszewski 01.01.2019

Nowe zasady segregacji śmieci w stolicy. Warszawa zwlekała najdłużej

Od wtorku w Warszawie obowiązują nowe zasady segregowania odpadów. Mają być zbierane w podziale na pięć frakcji: odpady zmieszane, szkło, papier, odpady ulegające biodegradacji, oraz metale i tworzywa sztuczne. Wcześniej były to trzy frakcje: suche segregowane, mokre zmieszane oraz szkło.
Posłuchaj
  • Wiceminister środowiska Sławomir Mazurek o segregacji odpadów w Warszawie (IAR)
Czytaj także

- Warszawa jest ostatnim miastem w Polsce, które weszło do europejskiego Wspólnego Systemu Segregacji Odpadów - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej wiceminister środowiska Sławomir Mazurek. Wiceminister dodał, że władze stolicy mają mało czasu, by wdrożyć nowy system gospodarowania odpadami. - Wymaga to dużej pracy i edukacji, ponieważ Warszawa przeprowadziła kampanię dezinformacyjną. Komisja Europejska nie uznaje sortowania na: suche, mokre, szkło, gdyż taka segregacja nie pozwala na przetwarzanie surowców - tłumaczył Sławomir Mazurek. 

Do czasu rozstrzygnięcia nowego przetargu odpady w Warszawie będą odbierać dotychczasowi operatorzy - Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, Suez Polska i Lekaro.

Mazowsze to jedyne województwo, które nie przyjęło wojewódzkiego planu gospodarki odpadami. Skutkiem jest zablokowanie środków na inwestycje w tej dziedzinie.

Europejski Wspólny System Segregacji Odpadów obowiązuje na terenie całego kraju od 1 lipca 2017 roku. 

fc