Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 15.01.2019

Umowa brexitowa odrzucona. Jest wniosek o wotum nieufności dla Theresy May

Izba Gmin zagłosowała przeciw proponowanemu przez rząd Theresy May projektowi umowy w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przeciw propozycji opowiedziało się 432 posłów przy 202 głosach poparcia. Głosowanie nad wnioskiem nieufności dla brytyjskiej premier odbędzie się w środę.
Posłuchaj
  • Umowa brexitowa odrzucona. Relacja Adama Dąbrowskiego z Londynu (IAR)
  • Pierwsze komentarze po Brexicie. Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR)
Czytaj także

To najwyższa porażka urzędującego premiera w historii brytyjskiego parlamentaryzmu.

Zgodnie z przyjętą w ubiegłym tygodniu zmianą proceduralną May będzie musiała przedstawić plany dotyczące następnych kroków w ciągu trzech dni obrad Izby Gmin, tj. najpóźniej w poniedziałek, choć najprawdopodobniej zrobi to znacznie wcześniej.

Wśród możliwych scenariuszy są m.in.: powtórzenie głosowania w parlamencie po uzyskaniu dalszych zapewnień politycznych ze strony Unii Europejskiej, przedłużenie procedury wyjścia ze Wspólnoty na mocy art. 50. traktatów lub nawet wyjście z UE bez umowy, organizacja drugiego referendum lub zwołanie przedterminowych wyborów parlamentarnych.

Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską 29 marca.

Głosowanie nad wotum nieufności w środę

Lider brytyjskiej opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn złożył wniosek o wotum nieufności dla rządu premier Theresy May po najwyższej w historii porażki urzędującego szefa rządu w głosowaniu nad umową wyjścia z Unii Europejskiej. Do głosowania dojdzie w środę.

W reakcji na wynik głosowania May przyznała w krótkim wystąpieniu, że pierwszym zadaniem przed dalszym procedowaniem ws. opuszczenia Wspólnoty będzie potwierdzenie tego, czy jej rząd cieszy się zaufaniem parlamentu. Jednocześnie zapowiedziała - jeszcze przed wystąpieniem Corbyna - że jeśli odpowiedni wniosek zostanie złożony, to będzie rozpatrzony w środę.

Chwilę później szef laburzystów potwierdził intencję przeprowadzenia takiego głosowania, podkreślając, że jest jasne, że obecny rząd nie może liczyć na poparcie Izby Gmin.

Zgodnie z parlamentarnymi procedurami wniosek o wotum nieufności będzie najprawdopodobniej poddany pod głosowanie tuż po cotygodniowej sesji pytań i odpowiedzi, zaplanowanej na środowe południe (13 czasu polskiego).

Donald Tusk: jakie jest pozytywne rozwiązanie?

Po odrzuceniu umowy brexitowej przez brytyjską Izbę Gmin jako pierwszy komentarz ze strony Unii opublikował szef Rady Europejskiej. Wpis na Twitterze Donalda Tuska zdaje się sugerować odłożenie Brexitu, bądź rezygnację z niego. "Jeśli porozumienie jest niemożliwe i nie ma osoby, która chciałaby Brexitu bez umowy, w takim razie kto w końcu będzie miał odwagę by powiedzieć jakie jest jedyne pozytywne rozwiązanie?" - napisał Donald Tusk.

Do tej pory przedstawiciele Unii Europejskiej mówili, że umowa brexitowa, określająca warunki wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty, jest jedyną możliwą i że 27 państwa nie zgadza się na jej renegocjacje. Na razie, jak wynika z nieoficjalnych informacji, Unia Europejska nie będzie podejmowała żadnych decyzji. Czeka na kolejne kroki Londynu.

Apelujemy do władz w Londynie, by sprecyzowały jak najszybciej swoje zamiary i kolejne decyzje - taki apel zawiera z kolei oświadczenie rzecznika Rady Europejskiej Donalda Tuska. Preben Aamann napisał, że ta decyzje została przyjęta z żalem. Dodał, że "27" w sprawie Brexitu pozostaje zjednoczona i odpowiedzialna, tak jak była przez cały proces negocjacji dotyczących warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii.

- Będziemy kontynuować nasze przygotowania na wszelkie ewentualności, także na wypadek Brexitu bez porozumienia. Ryzyko nieuporządkowanego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wzrosło wraz z tym głosowaniem. Nie chcemy by do tego doszło, ale musimy być na to przygotowani - głosi oświadczenie rzecznika przewodniczącego Rady.

Preben Aamann napisał też, że unijne kraje będą kontynuować proces ratyfikacji porozumienia brexitowego. - To porozumienie jest i pozostanie najlepszym z możliwych i jedynym sposobem na zagwarantowanie uporządkowanego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - napisał rzecznik przewodniczącego Rady.

Szef KE: czas się prawie skończył

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker napisał, że z żalem przyjął decyzję brytyjskiej Izby Gmin, która odrzuciła umowę brexitową, określającą warunki wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii. - Umowa brexitowa jest uczciwym kompromisem i jedynym możliwym. Ogranicza szkody wywołane Brexitem dla obywateli i biznesu w Europie - napisał Jean-Claude Juncker.

Z ubolewaniem odnotowuję wynik głosowania w Izbie Gmin tego wieczoru. Wzywam, aby Wielka Brytania przedstawiła swoje zamiary tak szybko, jak to możliwe. Czas się prawie skończył - napisał szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker na Twitterze, komentując wynik głosowania w Izbie Gmin.

Premier: brexit bez umowy nie jest dobrym rozwiązaniem

Premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że Polska i inne kraje UE "odniosą się do nowych propozycji brytyjskich w tej sprawie". - Zrobimy wszystko, by naszym obywatelom i firmom zapewnić maksimum przewidywalności i bezpieczeństwa - napisał na Twitterze.

Wiceszef MSZ: czekamy na nowe propozycje

- Uporządkowany brexit to najlepsze rozwiązanie dla Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej. Po przegranym głosowaniu w Izbie Gmin rząd brytyjski powinien przedstawić plan dalszych działań. Czekamy na nowe brytyjskie propozycje w tej sprawie. Będziemy pracowali z partnerami w UE nt. szczegółowego i możliwie konstruktywnego odniesienia się do tych propozycji - powiedział wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański.

Jak podkreślił "jesteśmy gotowi do poszukiwania rozwiązań, które pomogą znaleźć poparcie dla umowy wyjścia w parlamencie brytyjskim a jednocześnie spełnią oczekiwania wszystkich krajów Unii Europejskiej".

Wiceszef MSZ stwierdził, że "wiemy czego Izba Gmin nie chce; najważniejsze jednak jest dziś to, czego brytyjski parlament chce - jakie rozwiązanie zyskałoby poparcie". - W tej sprawie kluczowe będzie stanowisko brytyjskiego rządu, zapowiedziane przez premier Theresę May bezpośrednio po ogłoszeniu wyników - wskazał Szymański.

Dodał również, że mimo iż "bezumowny Brexit nie jest naszym celem, rząd Polski intensywnie przygotowuje się na taką ewentualność".

- W zeszłym tygodniu opublikowano projekt ustawy dot. zasad pobytu Brytyjczyków na terenie Polski w razie bezumownego Brexitu. Kolejne projekty legislacyjne pojawią się wkrótce. Trwa wzmacnianie kadrowe służb celnych i weterynaryjnych - zaznaczył Szymański.


PAP/IAR/agkm