Mateusz Brożyna 23.04.2019

Ekstraklasa: Piast Gliwice - KGHM Zagłębie Lubin. "Miedziowi" nie wykorzystali przewagi zawodnika, gliwiczanie z kompletem punktów

W pierwszym meczu 32. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy Piast Gliwice pokonał u siebie Zagłebie Lubin 1:0 (1:0). Od 21. minuty gospodarze musieli sobie radzić w dziesiątkę, czerwoną kartkę zobaczył Jorge Felix. Dzięki wygranej podopieczni Waldemara Fornalika zbliżyli się na jeden punkt do wicelidera Lechii Gdańsk.
  • Tomasz Mokwa, obrońca Piasta, nie ukrywał radości po zwycięstwie (IAR)
  • Konrad Forenc, bramkarz Zagłębia, żałował utraty trzech punktów (IAR)

Pierwszego gola w Gliwicach kibice mogli zobaczyć już w dziewiątej minucie meczu. Gorąco zrobiło się pod bramką Zagłębia Lubin po akcji Tomasza Mokwy, który w polu karnym gości zagrywał piłkę do Piotra Parzyszka, ale jego strzał został zablokowany i skończyło się tylko na rzucie rożnym.

W 15. minucie Tomasz Jodłowiec zagrywał futbolówkę do Parzyszka, z kolei ten "nożycami" zdecydował się na uderzenie z powietrza. Bramkarz "Miedziowych" Konrad Forenc był bez szans i po kwadransie gry gliwiczanie prowadzili przed własną publicznością 1:0.

Kilka minut po pierwszej bramce niefortunnie interweniował Jorge Felix, który kopnął w twarz Alana Czerwińskiego. Arbiter główny spotkania Łukasz Szczech skorzystał jeszcze z wideoweryfikacji i ostatecznie pokazał piłkarzowi Piasta czerwoną kartkę. Po faulu Felixa, piłkarz "Miedziowych" opuścił boisko, a jego miejsce zajął Jakub Tosik.

Do końca pierwszej połowy podopieczni Bena van Daela nie zdołali wykorzystać przewagi jednego zawodnika. Na przerwę zespół Waldemara Fornalika schodził przy jednobramkowym prowadzeniu.

Początek drugiej odsłony meczu rozpoczął się zgodnie z przewidywaniami. Zagłębie Lubin utrzymywało optyczną przewagę, ale zawodnicy "Miedziowych" nie byli w stanie wypracować sobie sytuacji, po której doprowadziliby do wyrównania.

Groźnie zrobiło się w 51. minucie, kiedy źle interweniował Jakub Czerwiński. Piłka trafiła pod nogi Damjana Bohara, z kolei ten podał ją do Filipa Jagiełły, który przymierzył z 16 metrów, ale piłka przeleciała minimalnie obok słupka bramki gospodarzy.

Lubinianie cały czas starali się zagrażać bramce rywali, ale nie byli w stanie sforsować szczelnej defensywy podopiecznych trenera Fornalika.

Na kwadrans przed końcem meczu składną akcję przeprowadzili "Miedziowi". Bartłomiej Pawłowski podawał do Patryka Tuszyńskiego, ale jego uderzenie obronił golkiper gliwiczan Frantisek Plach. Zagłębie mimo wyraźnej przewagi wciąż nie było w stanie przełożyć tego na gola.

Do końca gry wynik nie uległ zmianie. Zagłębie Lubin przegrało w Gliwicach i obecnie zajmuje szóste miejsce w grupie mistrzowskiej Ekstraklasy. Piast zgarnął komplet punktów i traci tylko jedno "oczko" do wicelidera Lechii Gdańsk.