Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Filip Ciszewski 29.04.2019

Mateusz Morawiecki: walczymy na europejskim ringu o swoje

- Hasło "polexit" to taki strach na wróble postawiony przez opozycję na pustkowiu ich oferty programowej dla Polaków - mówi w rozmowie z "Polska Times" premier Mateusz Morawiecki. Jak dodaje, bilans 15 lat Polski w UE jest bardzo pozytywny; w wymiarze politycznym mamy m.in. podstawy bezpieczeństwa.

Premier w wywiadzie dla "Polska Times", który ukazał się w poniedziałek, pytany był o 15. rocznicę wejścia Polski do UE. - To bardzo ważna, pozytywna historyczna data. Nie tylko dla Polski i Polaków. Również dla wszystkich krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Dlatego do Warszawy, na zaproszenie naszego rządu, przybędzie wielu przywódców tych państw, które wtedy - razem z nami - wstąpiły do Unii. Wspólnie ocenimy bilans ostatnich 15 lat, ale będziemy też rozmawiali o tym, jak uzdrowić i wzmocnić Unię Europejską na następne 15 lat - powiedział premier.

Zdaniem szefa polskiego rządu bilans 15 lat Polski w Unii Europejskiej jest "bardzo pozytywny".

morwiecki-usa-pap-1200.jpg
Mateusz Morawiecki: Polska jest jednym z najbardziej proamerykańskich, ale i proeuropejskich krajów

- W sferze symbolicznej w 2004 roku przypieczętowano zakończenie powojennego podziału w Europie. Przypieczętowano, bo pamiętajmy, że pięć lat wcześniej wstąpiliśmy do NATO. W wymiarze politycznym mamy podstawy bezpieczeństwa, stabilności i wymiany poglądów przed najważniejszymi decyzjami. W obszarze ekonomicznym skorzystaliśmy na członkostwie w Unii, choć sami popełniliśmy sporo błędów, na przykład wyprzedając na potęgę własny majątek - tłumaczył Morawiecki.

Według premiera Polska zaczyna wyprzedzać Portugalię pod względem wysokości PKB per capita. A Grecję "udało nam się przegonić już wcześniej".

Strach na wróble

Szef rządu był pytany o relacje Polski z Unią. Jak mówił, przede wszystkim należy odejść od "niepoważnych klisz, od przyprawiania nam gęby przez opozycję".

- Hasło "polexit" to taki strach na wróble postawiony przez opozycję na pustkowiu ich oferty programowej dla Polaków. Wszyscy widzimy, że UE przeżywa istotne problemy wewnętrzne. Dawnej odpowiedzią na kolejne kryzysy był postulat "więcej Europy" bez refleksji o źródłach występujących problemów. Teraz jednak wydaje się, że elity brukselskie zrozumiały, że mają problem, a punktem zwrotnym był kryzys migracyjny - powiedział Morawiecki.

euro 2.jpg
Większość krajów straciła na wprowadzeniu euro. Zyskali głównie Niemcy

Morawiecki stwierdził, że euro jest jedną z głównych przyczyn przedłużającego się kryzysu gospodarczego na południu Europy, który wybuchł w 2008 roku. - O ile kraje na północy kontynentu korzystają z tego, że mają wspólną walutę, o tyle te z południa mają z tego powodu spore kłopoty. We Włoszech już się mówi o dwóch straconych dekadach. O ile pierwsza jeszcze zamknęła im się na lekkim plusie, to druga już była pod kreską. Średnie dochody Włochów zaczęły spadać w wyniku kryzysu i nadal nie wróciły do poziomu z 2007 roku - powiedział.

Premier wskazał w wywiadzie na to, że Polska korzysta na unijnej polityce rolnej i funduszach budowy dróg i kolei. - Choć nie jest tak, że wszystko przebiega bezboleśnie. Ciągle widać, że wewnątrz Unii wciąż pojawiają się podwójne standardy - zaznaczył premier.

"Rozpychamy się w Europie"

Zdaniem szefa rządu podwójne standardy można również zauważyć pod względem politycznym. - Połączyłbym to z mentalnością naszych poprzedników, którzy jechali do Brukseli z kompleksem starej panny bez posagu. My mamy inne podejście. Rozpychamy się w Europie po to, żeby Polska odzyskała w niej należne jej miejsce - powiedział premier.

I dodał: "Trzymam gardę wysoko, na wysokości oczu, tak że żadnych uderzeń w nos nie czuję. Podkreślając naszą wielką miłość do UE, walczymy na europejskim ringu o swoje, o lepszą UE, a nie tylko kulimy się w narożniku, pozwalając okładać się innym, jak to było wcześniej. Unia Europejska to - owszem - wspólnota interesów, ale mocno stymulowana przez interesy poszczególnych państw. I kto się zagapi, może zamiast głównej roli odgrywać mniej ciekawą rolę statysty". 

fc