Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Damian Nejman 23.05.2019

24 czerwca wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE ws. ustawy o SN

24 czerwca unijny Trybunał Sprawiedliwości ogłosi wyrok w sprawie skargi Komisji Europejskiej na Polskę za ustawę o Sądzie Najwyższym. Wprawie Warszawa wprowadziła już zmiany do przepisów, umożliwiając powrót do pracy i orzekania sędziom, którzy zostali odesłani na emeryturę, ale Bruksela nie wycofała skargi. 
Posłuchaj
  • 24 czerwca unijny Trybunał Sprawiedliwości ogłosi wyrok w sprawie skargi Komisji Europejskiej na Polskę za ustawę o SN. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Czytaj także

W tej sprawie znana jest już opinia rzecznika generalnego Trybunału, który nieco ponad miesiąc temu ocenił, że Polska naruszyła unijne prawo przyjmując przepisy dotyczące Sądu Najwyższego. Rzecznik uznał, że ustawa łamała zasadę niezawisłości sędziowskiej i nieusuwalności, podzielił tym samym argumenty Komisji Europejskiej. Wielka Izba Trybunału nie jest związana tą oceną, to tylko sugestia. Jednak w większości przypadków sędziowie przygotowując orzeczenia korzystają z opinii rzeczników generalnych.

W tej konkretnej sprawie orzeczenie będzie wykładnią dotyczącą uprawnień unijnych instytucji w kwestiach niezawisłości wymiaru sprawiedliwości. Jeśli sędziowie orzekną zgodnie z opinią rzecznika generalnego, rozstrzygną spór kompetencyjny uznając, że Komisja może ingerować w wymiar sprawiedliwości w państwach członkowskich. To był jeden z powodów dla którego Komisja pozostawiła skargę w Trybunale. 

Polska uważa, że nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym zakończyła sprawę i skarga powinna była być z Trybunału wycofana. Przedstawiciele rządu w Warszawie wiele razy podkreślali też, że organizacja wymiaru sprawiedliwości to kompetencje państw członkowskich i Komisja nie powinna ingerować.

dn