PolskieRadio 24
Paweł Majewski 21.07.2019

Ekstraklasa: Pogoń zdobyła Łazienkowską. "Portowcy" za silni dla Legii

Piłkarze Legii Warszawa przegrali u siebie z Pogonią Szczecin 1:2 (0:0) w meczu pierwszej kolejki Ekstraklasy. Legioniści objęli prowadzenie po bramce Sandro Kulenovicia, ale goście odpowiedzieli trafieniami Adama Buksy i Zvonimira Kozulja.
  • Adam Buksa podkreślił, że wygrana w pierwszym spotkaniu sezonu jest bardzo ważna. (IAR)
  • Obrońca Legii Mateusz Wieteska przyznał, że porażka u siebie jest szczególnie bolesna. (IAR)

Przed meczem uroczyście pożegnano Arkadiusza Malarza i Kaspra Hamalainena, którzy po poprzednim sezonie odeszli z Legii. Zawodnicy warszawskiego klubu utworzyli szpaler dla obu piłkarzy, a ci następnie pożegnali się z kibicami wicemistrzów Polski.

Zmiany w Legii

Trener gospodarzy Aleksandar Vuković zdecydował się na kilka zmian w składzie w porównaniu z czwartkowym meczem z Europa FC w eliminacjach Ligi Europy. Legioniści mimo tego mieli optyczną przewagę od początku. W dziewiątej minucie znakomitą sytuację miał Luquinhas, ale zbyt długo zwlekał ze strzałem i piłkę wybił Joao Nunes.

W odpowiedzi Iker Guarrotxena dośrodkował z lewego skrzydła na głowę Adama Buksy, ale jedyną korzyścią dla „Portowców” był rzut rożny. Po kornerze było bardzo groźnie. Najpierw piłka trafiła w słupek, a po chwili Radosław Majecki odbił na rzut rożny dobitkę Kamila Drygasa.

Ofensywa "Portowców"

Pogoń przeszła do ofensywy. W siedemnastej minucie William Remy fatalnie stracił piłkę i Zvonimir Kozulj oddał strzał zza pola karnego. Majecki z najwyższym trudem skierował piłkę na rzut rożny. W kolejnych minutach gra się wyrównała. W 26. minucie legioniści przeprowadzili szybką akcję, po której w polu karnym upadł Luquinhas. Gospodarze domagali się rzutu karnego, ale sędzia Jarosław Przybył pokazał Brazylijczykowi żółtą kartkę za symulowanie.

Do końca pierwszej połowy kibice przy Łazienkowskiej 3 nie zobaczyli bramek, mimo okazji z obydwu stron. Dobrze spisywali się obaj bramkarze: Radosław Majecki i Dante Stipica.

Dobry początek gospodarzy

Druga część gry zaczęła się od ataków Legii. W 53. minucie bardzo dobrze uderzył Mateusz Praszelik, ale na posterunku był Stipica. Dwie minuty później młody pomocnik ponownie uderzał i znowu dobrze obronił chorwacki bramkarz. Starania legionistów przyniosły efekt w 58. minucie. Wówczas Walerian Gwilia dośrodkował z rzutu rożnego, a bramkę po uderzeniu głową strzelił Sandro Kulenović.

Pogoń się nie podłamała

"Portowcy" nie zrazili się jednak i szybko wyrównali. Po szybkiej akcji gości Kozulj świetnie dograł do Buksy, a ten pokonał bezradnego Majeckiego.

Obie drużyny dążyły do zdobycia decydującego gola. W 67. minucie znowu fantastycznie spisał się Stipica, który obronił uderzenie głową Marko Vesovicia. W 72. minucie bramkarz Pogoni poradził sobie z kolei z groźnym strzałem Gwilii. Stipica znakomicie bronił także w 75. minucie, kiedy to uderzał Paweł Stolarski.

Decydujący cios zadali jednak szczecinianie. W 83. minucie goście rozegrali akcję jak na treningu. Buksa wycofał do Kozulja, a ten pewnym strzałem nie dał szans Majeckiemu. Warszawianie rzucili się do ataków, ale nie potrafili już stworzyć zagrożenia, mimo aż pięciu doliczonych minut. Niespodziewana wygrana Pogoni stała się faktem.

Legia Warszawa - Pogoń Szczecin 1:2 (0:0)

Bramki: 1:0 Sandro Kulenović (58-głową), 1:1 Adam Buksa (61), 1:2 Zvonimir Kozulj (83).

Żółta kartka - Legia Warszawa: Luquinhas, Walerian Gwilia. Pogoń Szczecin: Zvonimir Kozulj, Kostas Triantafyllopoulos.

Sędzia: Jarosław Przybył (Kluczbork). Widzów: ok. 14 tys.

Legia Warszawa: Radosław Majecki - Paweł Stolarski, William Remy, Mateusz Wieteska, Artur Jędrzejczyk - Marko Vesović, Walerian Gwilia, Tomasz Jodłowiec (82. Andre Martins), Mateusz Praszelik (68. Carlitos), Luquinhas (62. Arvydas Novikovas) - Sandro Kulenović.

Pogoń Szczecin: Dante Stipica - David Stec, Benedikt Zech, Kostas Triantafyllopoulos, Ricardo Nunes (76. Jakub Bartkowski) - Sebastian Kowalczyk, Tomas Podstawski, Kamil Drygas, Iker Guarrotxena (62. Marcin Listkowski), Zvonimir Kozulj - Adam Buksa (90+2. Soufian Benyamina).