Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Daniel Czyżewski 30.07.2019

Nowe przepisy dot. bankowości internetowej wejdą w życie we wrześniu

14 września wejdą w życie nowe przepisy dotyczące korzystania z usług płatniczych drogą elektroniczną. Chodzi o dyrektywę płatniczą Unii Europejskiej w zakresie regulacyjnych standardów technicznych (PSD2), dotyczącą między innymi silnego uwierzytelniania klienta. Ma być bezpieczniej - na przykład częściej niż do tej pory trzeba będzie podawać kod PIN.
Posłuchaj
  • Włodzimierz Kiciński: silne uwierzytelnianie dotyczy stosowania co najmniej dwóch elementów należących do kategorii: wiedza - czyli na przykład kod PIN; posiadanie - to na przykład telefon z kartą SIM, albo karta płatnicza (IAR)
  • Związek Banków Polskich: silne uwierzytelnianie będzie stosowane przy dokonywaniu płatności w terminalach płatniczych, płatnościach za zakupy w internecie oraz logowaniu się i korzystaniu z bankowości internetowej i mobilnej (IAR)

Wiceprezes Związku Banków Polskich Włodzimierz Kiciński wyjaśnił, że silne uwierzytelnianie dotyczy stosowania co najmniej dwóch elementów należących do następujących kategorii: wiedza - czyli na przykład kod PIN; posiadanie - to na przykład telefon z kartą SIM, albo karta płatnicza. Trzecia kategoria określana jest jako cecha klienta, czyli na przykład odcisk palca.

Związek Banków Polskich wyjaśnia, że silne uwierzytelnianie będzie stosowane przy dokonywaniu płatności w terminalach płatniczych, płatnościach za zakupy w internecie oraz logowaniu się i korzystaniu z bankowości internetowej i mobilnej. Ale będą wyjątki, kiedy nie będzie trzeba go stosować - to na przykład płatności zbliżeniowe do 50 złotych.

Licznik transakcji

Następny dotyczy tzw. liczników transakcji - te mogą być albo ilościowe albo wartościowe - na przykład po przekroczeniu 5, następujących po sobie transakcji zbliżeniowych, bez względu na kwotę, musi nastąpić silne uwierzytelnienie klienta. 

Procedura ta nie będzie też stosowana w przypadku między innymi opłat za przejazd autostradą, zakupu biletów w biletomatach. 

Oprócz tego banki wycofają z użycia listy haseł jednorazowych. 

dcz