Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
migrator migrator 18.06.2010

Kandydaci na prezydenta a sprawy kobiet

W prawyborach na Kongresie Kobiet najwięcej głosów zdobył Bronisław Komorowski (49,9%). Na drugim miejscu był Grzegorz Napieralski (17,5%), następnie: Andrzej Olechowski (10,8%), Waldemar Pawlak (8,3%) i Jarosław Kaczyński (7,8%).
II Kongres Kobiet w WarszawieII Kongres Kobiet w Warszawiefot. East News

Na Kongresie odbyła się także debata prezydencka, w której wzięli udział Grzegorz Napieralski, Andrzej Olechowski i Waldemar Pawlak.

Kobiety w polityce

- Problem jest w nas, mężczyznach - odpowiedział Grzegorz Napieralski pytany, dlaczego w jego partii tak niewiele jest kobiet na wysokich stanowiskach. Jego zdaniem nie da się tego zmienić bez rozwiązań legislacyjnych. - Bez ustawy o parytetach, jako przewodniczącemu partii, trudno będzie mi wprowadzić parytet przy układaniu list na wybory samorządowe - przekonywał.

Według Waldemara Pawlaka, aby zwiększyć liczbę kobiet w polityce nie jest potrzeba ustawa, ale dobra wola.

Andrzej Olechowski przekonywał zaś, że to, co powszechnie nazywane jest szklanym sufitem, to w istocie lata zaniedbań, protekcjonalne podejście do kobiet i brak rozwiązań pozwalających godzić karierę zawodową z życiem rodzinnym.

Pytany o stosunki państwo-Kościół, Pawlak uznał, że z punktu widzenia prawnego, nie trzeba niczego zmieniać. Zdaniem Olechowskiego polscy politycy nie rozumieją, że w kraju są też inne religie niż katolicka. Według Napieralskiego równowaga w Polsce jest w tej kwestii zupełnie zachwiana, nie dostrzega się, że jesteśmy narodem różnorodnym, także pod względem wyznaniowym.

Na pytanie o związki partnerskie (np. osób tej samej płci) Olechowski odparł, że jest za. Napieralski oświadczył, że jego sztab był jedynym, który w tej sprawie spotkał się z organizacjami pozarządowymi walczącymi o te prawa. Zdaniem Pawlaka, to kwestia konstytucyjna, i ktoś, kto chciałby takie prawo wprowadzić, musiałby zmienić konstytucję.

Kandydaci pytani byli również o reformę emerytur mundurowych. W tej kwestii wszyscy byli zgodni i podkreślali, że praca w służbach mundurowych zasługuje na specjalne traktowanie i nie powinna być włączana do powszechnego systemu emerytalnego.

Prawybory

Na zakończenie debaty odczytano wyniki prawyborów. Przy frekwencji na poziomie 50,5 proc. najwięcej głosów zdobył Bronisław Komorowski (49,9%). Na drugim miejscu był Grzegorz Napieralski (17,5%), następnie: Andrzej Olechowski (10,8%), Waldemar Pawlak (8,3%), Jarosław Kaczyński (7,8%), Janusz Korwin-Mikke (1,2%). Pozostali kandydaci uzyskali mniej niż 1% głosów.

Organizatorki Kongresu zachęcały, aby brać udział w wyborach. - Jeśli zależy nam na tym, by aktywnie uczestniczyć w życiu publicznym, to wybory są pierwszym krokiem - przekonywała szefowa Stowarzyszenia Kongres Kobiet Bożena Wawrzeska.

Postulaty kobiet

Na zakończenie pierwszego dnia Kongresu odczytano postulaty. Uczestniczki domagają się: natychmiastowego uchwalenia ustawy parytetowej, by parytety obowiązywały w najbliższych wyborach parlamentarnych i samorządowych, ustawy zobowiązującej kolejne rządy do opracowania kilkuletniej strategii osiągania zasad równości kobiet i mężczyzn; wdrożenia skutecznej polityki prorodzinnej (m.in. pilnego zbudowania sieci łatwo dostępnych tanich żłobków i przedszkoli; pełnej refundacji zapłodnienia in vitro; skutecznej i konsekwentnej ochrony kobiet i dzieci przed przemocą; "radykalnej reformy systemu edukacji, by system ten przeciwdziałał dyskryminacji kobiet i nie powielał stereotypu rozdziału płci na lepszych i gorszych obywateli"). Zapowiedziały zainicjowanie projektu obywatelskiego na rzecz parytetów w wyborach do PE.

Henryka Krzywonos odczytała manifest uczestniczek, w którym napisano, że wszyscy rodzą się wolni i równi, jednak kobietom trudniej z wolności korzystać. - Musimy pomóc sobie same - nie ma wolności bez aktywności - oświadczyła.

II Kongres Kobiet, który rozpoczął się w piątek, potrwa do soboty. Najważniejsze wydarzenia drugiego dnia Kongresu zaplanowano na Giełdzie Papierów Wartościowych. Odbędą się tam m.in. panele poświęcone udziałowi kobiet w życiu gospodarczym, a także warsztaty przygotowujące potencjalne kandydatki do startu w wyborach samorządowych. Szczególne miejsce w programie drugiego dnia Kongresu zajmie sesja poświęcona pamięci Izabeli Jarugi-Nowackiej, która zginęła w katastrofie pod Smoleńskiem. Odbędzie się ona w Arkadach Kubickiego.