Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Damian Nejman 28.08.2019

Kontrakty gazowe z USA. Ekspert: zwiększone bezpieczeństwo i nowa pozycja energetyczna

Import amerykańskiego gazu ziemnego LNG do Polski, to efekt wcześniejszych rozmów prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych. Donald Trump niemal od początku kadencji nakłaniał Polskę do kupna amerykańskich surowców, argumentując przy tym, że uniezależni to Polskę od dostaw z Rosji.
  • Dużą rolę w imporcie LNG z USA do Polski odegrali prezydenci: Andrzej Duda i Donald Trump
  • Zdaniem Jakuba Wiecha "dostawy gazu skroplonego z USA są skokiem na nową platformę pod względem pozycji energetycznej Polski w Europie Środkowej"
  • Polska zużywa rocznie ok. 18 mld m sześć. gazu, z czego ok. 4 mld wydobywa.

Amerykanie w ciągu czterech lat mają dostarczyć Polsce 700 milionów metrów sześciennych gazu. Jak twierdzi zastępca redaktora naczelnego portalu Energetyka24 Jakub Wiech dla portalu PolskieRadio24.pl "skroplony gaz z USA jest tańszy niż gaz oferowany przez dostawcę rosyjskiego".

PR24 Marek Gróbarczyk 1200.jpg
Marek Gróbarczyk: nie byłoby dywersyfikacji bez gazoportu w Świnoujściu

- Dostawy gazu skroplonego z USA to jest skok na nową platformę, jeśli chodzi o układ sił i pozycję energetyczną Polski w Europie Środkowej. Poprzez inwestycje w postaci terminala LNG w Świnoujściu, a także dzięki planom rozbudowy tej jednostki oraz powstania gazociągu Baltic Pipe i kupna pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej, Polska pokazała, że może skutecznie dywersyfikować swoje dostawy gazu. Jest to szczególnie ważne ze względu na położenie geograficzne kraju, gdyż w nad naszą część Europy rozciągnięty jest monopol Gazpromu, z którym musimy podjąć walkę. Rosjanie wykorzystują bowiem swe surowce energetyczne do walki politycznej - powiedział ekspert.

Jakub Wiech przyznaje, że "wraz z kupnem amerykańskiego surowca otrzymujemy pewne wymierne korzyści na płaszczyźnie bezpieczeństwa polityczno-militarnego". - Jako duży klient firm amerykańskich możemy założyć, że wraz z dostawami gazu wzrośnie poziom polskiego bezpieczeństwa, ponieważ swoich kontrahentów się ochrania i dba się o ich bezpieczeństwo - przyznał.

Silna pozycja negocjacyjna z Gazpromem

wiertnia_1200-A1.jpg
Gdzie w Polsce wydobywamy gaz? Skąd go importujemy?

Kupno gazu z USA jest również szansą na lepszą pozycję negocjacyjną w rozmowach z Gazpromem, a nawet na porzucenie rosyjskiego źródła, o czym wspominał pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetyczne Piotr Naimski.

- Jeżeli chcemy negocjować z Rosjanami jakiekolwiek przedłużenie obecnego kontraktu jamalskiego, to musimy podjąć decyzję w tej kwestii do końca tego roku – tak wynika z brzmienia umowy. Według zapowiedzi Piotra Naimskiego Polska ma porzucić dostawy z kierunku rosyjskiego i jest to konsekwentnie realizowana wizja przez obecny rząd. W ciągu kilku lat postawiliśmy się w zupełnie innej sytuacji niż ta w której byliśmy w roku 2010, kiedy prowadzone były - w sposób skandaliczny - negocjacje obecnie obowiązującej umowy - stwierdził Jakub Wiech.

Rozmówca przyznał, że "po zrealizowaniu inwestycji takich jak Baltic Pipe, po inwestycji w nowy terminal w Zatoce Gdańskiej, zwiększeniu krajowego wydobycia gazu dzięki projektom PGNiG, Polska będzie na silnej pozycji, jeśli chodzi o ewentualne negocjacje ze stroną rosyjską".

Długoterminowe umowy z amerykańskimi dostawcami 

Polska zużywa rocznie obecnie ok. 18 mld m sześć. gazu, z czego ok. 4 mld wydobywa. Dostawy realizowane z kierunku wschodniego stanowiły w 2018 r. roku 66,8 proc. ogółem sprowadzonego z zagranicy gazu. W 2016 r. było to 88,9 proc. Z kolei udział dostaw LNG wzrósł do ponad 20 proc. W 2016 r. było to 8,4 proc. Resztę importu realizowano z kierunków: zachodniego i południowego. PGNiG informuje, że krajowe wydobycie wyniosło w 2018 r. z kolei 3,8 mld m sześc.

Dotychczas PGNiG sprowadzało do Świnoujścia ładunek skroplonego gazu z USA, kupionego na rynku spot. W zeszłym miesiącu gazoport w Świnoujściu przyjął pierwszy ładunek LNG od dostawcy z USA w ramach umów długoterminowych. Dostawcą gazu, na mocy podpisanej w listopadzie 2018 r. 24-letniej umowy, jest firma Cheniere.

PGNiG w 2018 roku podpisało jeszcze trzy umowy długoterminowe z amerykańskimi dostawcami - z firmami Venture Global LNG i Sempra Energy. Polska spółka zacznie kupować gaz na podstawie tych kontraktów na przełomie 2022/2023 r. 

dn/PAP/IAR