Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Daniel Czyżewski 30.08.2019

Ważny dzień w Sejmie. Wybór szefa Najwyższej Izby Kontroli i obniżka PIT

Sejm będzie dziś kontynuował posiedzenie rozpoczęte 31 lipca. Posłowie mają między innymi wybrać nowego prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Wczoraj komisja do spraw kontroli państwowej pozytywnie zaopiniowała kandydaturę ministra finansów Mariana Banasia, rekomendowanego na to stanowisko przez Prawo i Sprawiedliwość.

Jego kontrkandydat, zgłoszony przez Platformę Obywatelską były minister sprawiedliwości, wiceszef partii Borys Budka zyskał negatywną opinię komisji. Podczas konferencji prasowej, która odbyła się przed posiedzeniem, marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała, że "jeżeli Senat zakończy procedury, to jeszcze dzisiaj będzie odbierać ślubowanie od szefa Najwyższej Izby Kontroli".

Witek podkreślała na konferencji prasowej wagę punktu, który znalazł się w porządku obrad o godz. 20.30. - Większość z nas czeka zniesienie wiz do Stanów Zjednoczonych. Żeby tam się stało Polska musiałaby spełnić trzy warunki. Dwa z nich to jest ratyfikacja, która już nastąpiła, dotycząca współdziałania w zakresie zwalczania i udzielania sobie informacji, jeżeli chodzi o przestępczość zorganizowaną i terroryzm i dzisiaj mamy kolejną umowę między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Stanów Zjednoczonych ws. współpracy w zakresie bezpieczeństwa granic i imigracji. Chodzi o to, żeby wspólnie wymieniać się informacjami na temat danych biometrycznych, określenia sposobu przekazywania danych osobowych, jak chronić te dane osoby i wszystkie te kwestie reguluje ta ustawa, którą dzisiaj będziemy procedować - mówiła.

Obniżka podatku

Odbędzie się też pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zakłada on zmniejszenie obciążeń fiskalnych z tytułu podatku dochodowego poprzez obniżenie kosztów pracy przez co najmniej dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów dla pracowników, a także obniżenie stawki podatku VAT z 18 proc. na 17 proc.

- Celem tych zmian jest sprawiedliwe obniżenie obciążeń podatkowych dla wszystkich podatników na skali podatkowej oraz pozostawienie do dyspozycji podatników większej ilości środków pieniężnych. Beneficjentami tych zmian będzie około 25 mln podatników - czytamy w opisie projektu umieszczonym na stronie Sejmu.

Loty

Sejm ma też kontynuować prace nad rządowym projektem ustawy o lotach z najważniejszymi osobami w państwie. Chodzi o zasady organizacji lotów prezydenta, marszałków Sejmu i Senatu oraz premiera. Pierwsze czytanie projektu odbyło się w czwartek na posiedzeniu komisji administracji i spraw wewnętrznych. Zgodnie z nim, każdy lot prezydenta będzie lotem "wykonywanym w misji oficjalnej". 

W lotach prezydentowi będą mogli towarzyszyć członkowie rodziny oraz inne zaproszone przez prezydenta osoby. Natomiast lotem w misji oficjalnej premiera oraz marszałków Sejmu i Senatu, będzie tylko lot "odbywany w celu realizacji zadań bezpośrednio związanych z pełnioną funkcją".

Projekt precyzuje także listę osób, które mogą towarzyszyć najważniejszym osobom w państwie w trakcie lotu. Wśród nich mogą znaleźć się członkowie delegacji, osoby zapewniające obsługę techniczną, medyczną lub organizacyjną oraz dziennikarze. Członkami delegacji mogą być zaproszeni posłowie, senatorowie, przedstawiciele władz publicznych oraz eksperci. Natomiast członkowie rodzin będą mogli towarzyszyć najważniejszym osobom w państwie tylko wówczas, gdy "ich udział w delegacji jest podyktowany oficjalnym charakterem zadań realizowanych w jej trakcie".

Wśród rodzajów lotów w projekcie wymienione zostały loty z wykorzystaniem specjalnego transportu lotniczego lub innych wojskowych transportowych statków powietrznych, sojuszniczych statków powietrznych oraz wyznaczonych statków powietrznych lotnictwa cywilnego.

Przepisy dot. pedofilii

Odbędzie się też drugie czytanie rządowego projektu ustawy o państwowej komisji do spraw wyjaśnienia przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15.

Ma ona wydawać postanowienia o wpisie do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, zawiadamiać odpowiednie organy o podejrzeniu popełnienia przestępstwa pedofilii. Do zadań komisji będzie też należeć identyfikowanie zaniedbań i zaniechań, jeśli chodzi o wyjaśnianie przypadków nadużyć seksualnych.  

dcz,pg