PolskieRadio 24
Paweł Majewski 31.08.2019

Ekstraklasa: mecz w Krakowie nie zawiódł kibiców. Wisła lepsza od Zagłębia

Piłkarze Wisły Kraków pokonali u siebie KGHM Zagłębie Lubin 4:2 (2:2) w meczu siódmej kolejki Ekstraklasy. Bohaterem zwycięskiej ekipy był strzelec dwóch goli Paweł Brożek.
  • Po spotkaniu Michał Mak nie krył zadowolenia. (IAR)
  • Alan Czerwiński, pomocnik Zagłębia przyznał, że mecz mógł się potoczyć inaczej, gdyby na początku meczu w dobrej sytuacji strzelił gola. (IAR)

Wiślacy z animuszem rozpoczęli sobotni mecz. Już w piątej minucie gola mógł zdobyć Jakub Błaszczykowski, ale reprezentant Polski uderzył niecelnie z ostrego kąta. Cztery minuty później jeszcze lepszą okazję mieli goście. Z prawej strony dograł Alan Czerwiński, ale strzał Sasy Ziveca zablokował obrońca Wisły Lukas Klemenz.

Piorunujący początek Wisły

Obie ekipy grały ofensywnie i kibice mogli spodziewać się bramek. Pierwszą zobaczyli już w 19. minucie. „Biała Gwiazda” wyszła na prowadzenie po tym, jak Michał Mak wślizgiem wpakował piłkę do siatki po dośrodkowaniu Vukana Savicevicia z prawej strony.

Już cztery minuty później krakowianie prowadzili dwoma golami. Akcję rozpoczął Błaszczykowski, a następnie Mak dograł do Pawła Brożka. 36-letni weteran zdobył swoją czwartą bramkę w sezonie.

Zagłębie się nie poddaje

Kiedy wydawało się, że podopieczni Bena van Daela mogą zapomnieć o dobrym wyniku, lubinianie zdobyli kontaktowego gola. Filip Starzyński dograł głową pod bramkę do Zivca, a Słoweniec także głową pokonał Michała Buchalika.

Mecz toczył się w naprawdę dobrym tempie. Zespoły naprzemiennie atakowały, a w 35. minucie gościom udało się wyrównać. Kolejną asystę zaliczył Starzyński, do którego dośrodkowania z rzutu rożnego najwyżej wyskoczył Sasa Balić. Buchalik po raz drugi musiał wyciągać piłkę z siatki. Ostatecznie na przerwę obie jedenastki zeszły przy wyniku remisowym.

VAR w roli głównej

Druga połowa rozpoczęła się od ataków Wisły. Szansę na kolejną bramkę miał Mak, ale bardzo niecelnie uderzał na bramkę Konrada Forenca. W 53. minucie sędzia Daniel Stefański podyktował natomiast rzut karny dla podopiecznych Macieja Stolarczyka po starciu Bartosza Kopacza z Saviceviciem. Goście usilnie protestowali. Po dwuminutowym zamieszaniu i sprawdzeniu w systemie VAR arbiter zmienił decyzję i uznał, że obrońca lubinian nie faulował Czarnogórca.

Tym razem bez kontrowersji

W 58. minucie gospodarze, już bez kontrowersji, odzyskali prowadzenie. Michał Mak przedarł się lewą stroną i wycofał piłkę do stojącego w polu karnym Kamila Wojtkowskiego. Krakowski młodzieżowiec pewnym strzałem pokonał Ferenca.

Lubinianie znów chcieli wyrównać. W 61. minucie groźnie z dystansu uderzył Starzyński, ale piłka poszybowała nad poprzeczką. Wiślacy także próbowali kolejnych akcji. W 70. minucie z dystansu uderzył Jean Silva, ale piłka wylądowała nad bramką.

Decydujący cios

Z czasem mecz się nieco „uspokoił”. Krakowianie cofnęli się na swoją połowę, a Zagłębie atakowało nieco nieporadnie. Piłkarzom z Dolnego Śląska brakowało dobrych okazji. Gospodarze byli konkretniejsi. W 84. minucie rezerwowy Rafał Boguski zacentrował w pole karne, a tam Brożek urwał się Lubomirowi Guldanowi i zdobył swoją drugą bramkę w meczu!

Więcej goli kibice przy ulicy Reymonta już nie zobaczyli.

Wisła Kraków – KGHM Zagłębie Lubin 4:2 (2:2).

Bramki: 1:0 Michał Mak (19), 2:0 Paweł Brożek (23), 2:1 Sasa Zivec (27-głową), 2:2 Sasa Balic (37-glową), 3:2 Kamil Wojtkowski (58), 4:2 Paweł Brożek (84).

Żółta kartka – Wisła Kraków: Maciej Sadlok, Vukan Savicević, Jakub Błaszczykowski. KGHM Zagłębie Lubin: Jakub Tosik, Sasa Balić.

Sędziował: Daniel Stefański (Bydgoszcz). Widzów: 14 616.

Wisła Kraków: Michał Buchalik - David Niepsuj, Lukas Klemenz, Rafał Janicki, Maciej Sadlok – Vukan Savicević (65. Rafał Boguski), Jean Carlos Silva, Kamil Wojtkowski – Jakub Błaszczykowski, Paweł Brożek (89. Przemysław Zdybowicz), Michał Mak (85. Chuca).

KGHM Zagłębie Lubin: Konrad Forenc – Bartosz Kopacz, Lubomir Guldan, Damian Oko, Sasa Balić – Bartosz Slisz, Jakub Tosik (75. Rok Sirk) – Alan Czerwiński (85. Damjan Bohar), Filip Starzyński, Sasa Zivec (85. Łukasz Poręba) – Bartosz Ślisz.

Wyniki meczów 7. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:

2019-08-30:
Korona Kielce - Jagiellonia Białystok 0:2 (0:1)
Arka Gdynia - Górnik Zabrze 1:0 (0:0)
2019-08-31:
Wisła Płock - ŁKS Łódź 2:1 (1:1)
Wisła Kraków - KGHM Zagłębie Lubin 4:2 (2:2)
Piast Gliwice - Lechia Gdańsk 1:2 (0:0)

Pozostałe mecze kolejki
2019-09-01:
Śląsk Wrocław - Pogoń Szczecin (15.00)
Lech Poznań - Cracovia Kraków (17.30)
Legia Warszawa - Raków Częstochowa (20.00)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)
16. Korona Kielce 7 1 1 5 3-10 4 -7
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze